Pinokio 1 20 Wydarzenia

„Pinokio” pobudzający do myślenia

Reżyseria najnowszej premiery Bałtyckiego Teatru Dramatycznego (odbyła się ona 6 marca br.) jest dziełem Przemysława Jaszczaka, który dał się już poznać jako twórca świetnie potrafiący nawiązać kontakt z emocjami młodych widzów. Adaptację tekstu przygotowała Magda Żarnecka.

Przemysław Jaszczak jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, Filii we Wrocławiu. Debiutował „Brzydkim Kaczątkiem” w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu w 2013 roku. Wyreżyserował spektakle w wielu polskich teatrach m.in. w Teatrze Polonia w Warszawie, Teatrze Pinokio w Łodzi, Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze, Teatrze im. Andersena w Lublinie, Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze. Ma na koncie przede wszystkim realizacje familijne oraz młodzieżowe.

Jaki jest koszaliński „Pinokio” mówi sam reżyser: – Nie zmieniamy „Pinokia” na siłę. Opowiadamy klasyczną historię wzbogaconą o pewne elementy uwspółcześniające, które jednak nie są dominujące. Nasz bohater dąży do zdobycia jak najwięcej pieniędzy, bo wydaje mu się, że tylko będąc bogatym, można stać się prawdziwym. Myśli w ten sposób, bo pochodzi z ubogiego domu, w którym mieszka Geppetto i jego przyjaciel Świerszcz. Większość wątków pozostała bez zmian. Przenosimy się więc do cyrku, fabryki zabawek, pojawi się wróżka, będzie spotkanie z kotem i lisem, Pinokio wyląduje w brzuchu wieloryba. Uwspółcześnienie opowiadanej historii następuje przez środki inscenizacyjne, w tym współczesną muzykę, która towarzyszy wydarzeniom. Spektakl jest dynamiczny, często zmienia się scenografia. Dzięki niej i grze światła co rusz wchodzimy w nowe światy – relacjonuje Przemysław Jaszczak. – Będą sceny z lekkim dreszczykiem, przynajmniej jeśli chodzi o poziom wrażliwości dzieci. Nie zabraknie elementów magicznych. Gwarantujemy bogate wrażenia. Na pewno nie jest to spektakl, podczas którego dzieci się nudzą. Dorośli również nie powinni się narzekać na brak wrażeń.

Wśród pierwszych widzów spektaklu znalazły się dzieci ukraińskie, bo teatr zaprosił je do siebie, wyrażając w ten sposób solidarność z obywatelami Ukrainy poddanej wojennej napaści armii rosyjskiej.

Szerszą relację z przedstawienia (również fotograficzną) przedstawimy w kolejnym wydaniu naszego magazynu.

Bałtycki Teatr Dramatyczny: Carlo Colodi „Pinkio”
Premiera: 6 marca 2022 r.
Reżyseria: Przemysław Jaszczak
Adaptacja: Magda Żarnecka
Obsada: Adrianna Jendroszek, Beata Niedziela, Dominika Mrozowska-Grobelna, Katarzyna Ulicka-Pyda, Artur Czerwiński, Adam Lisewski, Wojciech Kowalski
Inspicjent: Izabela Rogowska
Scenografia i kostiumy: Klaudia Laszczyk
Muzyka: Urszula Chrzanowska
Reżyseria świateł: Maciej Iwańczyk