7 1 Wydarzenia

Polskie Radio Koszalin w Kołobrzegu – blisko, coraz bliżej słuchacza

Dynamicznie rozwijający się Kołobrzeg w sezonie letnim jest największą aglomeracją w regionie. Ten potencjał dostrzega także Polskie Radio Koszalin, które rozwija tu swoją redakcję i inwestuje w miejskie pasmo. Własny kołobrzeski program chce nadawać już latem przyszłego roku.

Niemal 50-tysieczny Kołobrzeg w szczycie sezonu już od kilku lat przejmuje pozycję regionalnego lidera w liczbie ludności. Poza stałymi mieszkańcami wypoczywają tu tysiące rezydentów, turystów, kuracjuszy. Z każdym rokiem przybywa kolejnych inwestycji, w ślad za którymi rozwija się lokalny biznes i kultura. Radio Koszalin także dostrzegło tę siłę, dlatego postawiło na wzmocnienie swojej kołobrzeskiej redakcji.

Czynimy to przede wszystkim dla lokalnej społeczności, bo takie też są jej oczekiwania. Tę siłę stałych i potencjalnych słuchaczy warto wykorzystać dla promocji i rozwoju całego Zachodniego Pomorza – mówi Piotr Ostrowski, prezes Polskiego Radia Koszalin.

Redakcję terenową z prawdziwego zdarzenia w Kołobrzegu Radio Koszalin uruchomiło już w 2013 r. we własnym lokalu o powierzchni ponad 70 m kw. Dzisiaj idzie o krok dalej i buduje tam profesjonalne studio radiowe, które niczym nie będzie różnić się od studia w Koszalinie, Słupsku czy innych rozgłośniach regionalnych w Polsce. Inwestycja umożliwi nadawanie programu z Kołobrzegu w nieograniczonym czasie. Wzorem Słupska powstanie tam radio miejskie, z własnym pasmem i programem. Miałoby zacząć od nadawania przez trzy godziny dziennie od poniedziałku do piątku. Będą to w głównej mierze treści przygotowane w redakcji kołobrzeskiej. Poranny program ma być bardzo lokalny i porusza

sprawy mieszkańców – przedsiębiorców, ludzi kultury, oświaty, samorządów i instytucji.

Polskie Radio Koszalin złożyło już wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o zgodę na uruchomienie rozczepionego Studia Kołobrzeg – tak będzie się nazywać nowe lokalne pasmo miejskie. Dzięki posiadanej już podwójnej częstotliwości rozgłośnia może, podobnie jak Słupsku, nadawać jednocześnie programy regionalne z Koszalina i lokalne z Kołobrzegu. Oznacza to, że w tym samym czasie będzie można słuchać dwóch stacji, co znacznie poszerzy ofertę programową PRK. To z kolei przyczyni się do rozszerzenia oferty radiowego portalu prk24.pl oraz profili rozgłośni w mediach społecznościowych.

Inwestycja warta kilkaset tysięcy złotych realizowana jest ze środków własnych Radia Koszalin oraz dzięki znacznemu wsparciu KRRiT. Mimo pandemii i długich poszukiwań wykonawcy, latem tego roku ruszyły roboty budowalne. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe. Z końcem roku gotowe będzie nowe studio emisyjne i reżyserka, a na początku 2022 r. – zanim Radio Koszalin otrzyma formalną zgodę KRRiT na uruchomienie pasma miejskiego – ruszy z programem regionalnym z Kołobrzegu w ramach codziennego Studia Bałtyk. Oznacza to, że podobnie jak w Pile, Szczecinku czy Słupsku dziennikarze stacji będą na żywo prowadzić Studio Bałtyk także z Kołobrzegu.

Dla mnie jest to najlepszy sposób na realizację misji radia publicznego, które aby być naprawdę blisko swojego słuchacza, powinno mieć wiele redakcji terenowych i korespondentów, by jak najszybciej informować o wydarzeniach w regionie i jak najskuteczniej docierać do lokalnego odbiorcy. Dlatego oprócz znaczącej inwestycji w Kołobrzegu, rozpoczynamy nowy rozdział działalności w Wałczu, gdzie również powstaje redakcja w nowej siedzibie i małe regionalne studio. Tym samym Radio Koszalin będzie posiadać studia w pięciu miastach regionu: Koszalinie, Słupsku, Szczecinku, Kołobrzegu i Wałczu oraz korespondenta w Pile. Jesteśmy jedyną publiczną rozgłośnią w Polsce, która tak silnie postawiła na rozwój redakcji terenowych i programu lokalnego – podkreśla prezes Ostrowski.

Nowe możliwości redakcji w Kołobrzegu oznaczają także nowe miejsca pracy. Aby zrealizować zakładane cele będzie tam pracować co najmniej pięciu dziennikarzy. Łącznie we wszystkich redakcjach terenowych Radia Koszalin zatrudnionych będzie 20 dziennikarzy, czyli aż połowa całego zespołu dziennikarskiego koszalińskiej rozgłośni.