inauguracja 2019.2020 Ludzie

„Reagujemy na potrzeby rynku pracy”

Potrzeby rynku pracy dyktują konieczność tworzenia nowych kierunków kształcenia. Dlatego już od najbliższego semestru w koszalińskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej zostanie powołany kierunek studiów Sport, Fitness, Wellness i SPA. Jednocześnie trwają zapisy kandydatów na wszystkie kierunki oferowane przez Szkołę. Rozmawiamy o tym z rektorem uczelni drem Janem Kuriatą, profesorem PWSZ.

 

Rektor _PWSZ_Jan_Kuriata– Trwa rejestracja kandydatów na dziesięć kierunków, które oferuje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie. Wśród wielu atrakcyjnych pojawił się również zupełnie nowy, Sport Fitness, Wellness i Spa. Kierunek wpisujący się szczególnie w potrzeby turystycznej okolicy w jakiej się znajdujemy.

– Mieszkamy w strefie, gdzie ośrodki wypoczynkowe, sanatoria, SPA, ośrodki odnowy biologicznej, ośrodki rehabilitacyjne oraz szeroko rozumiana turystyka są siłą napędową gospodarki. Miejsca takie nieustannie podnoszą swoje standardy, jednocześnie potrzebując do pracy wykwalifikowaną kadrę. W oparciu o szereg rozmów, konsultacji i wręcz gigantycznego zainteresowania tego typu kształceniem pracodawców reprezentujących ośrodki wczasowe rok temu zespół naszych wykładowców i pracowników uczelni rozpoczął prace nad stworzeniem nowej specjalności. Nowoczesne metody pracy, stałe podnoszenie kwalifikacji jest cenne zarówno u pracowników jak i pracodawców. Głęboko wierzę w to, że zachwianie rynkowe związane z pandemią szybko minie, a ponieważ jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, zapotrzebowanie na pracowników w sektorze sportu, fitnessu, wellness i spa powinno tylko rosnąć.

 

– Dietetyka, Fizjoterapia, Wychowanie fizyczne, Bezpieczeństwo narodowe, Kosmetologia, Pedagogika, Pielęgniarstwo, Ratownictwo medyczne oraz najnowszy kierunek – Sport fitness wellness i spa podążają zarówno za samorozwojem, jak i pasją przyszłych studentów. Statystyki pokazują, że wybierając tego typu kierunki można spokojnie patrzeć w przyszłość.

– Kierunki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie to zdecydowanie uzupełnienie oferty Politechniki Koszalińskiej. Wybierając studia w naszej uczelni rozwinąć można własną pasję, oprzeć ją o fachową i profesjonalną wiedzę, zdobyć doświadczenie, a następnie kontynuować praktykę zawodową w wyspecjalizowanych ośrodkach lub we własnej działalności. Obserwujemy to szczególnie w kierunkach kosmetologii czy fizjoterapii. Są jednak kierunki takie jakie pielęgniarstwo czy ratownictwo medyczne, które oprócz pasji łączą w sobie element misji, ogromnej chęci pomocy drugiemu człowiekowi. W ostatnim czasie okazało się jak nieoceniony jest zawód pielęgniarki i ratownika medycznego. Ubolewam, że nie tworzone są ogólnopolskie kampanie zachęcające do wyboru właśnie tego zawodu. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że kierunek pielęgniarstwa na naszej uczelni cieszy się sporym powodzeniem. Natomiast na Pomorzu Zachodnim jesteśmy jedyną uczelnią kształcącą ratowników medycznych.

 

– Uczelnia oferuje różne modele kształcenia: studia bezpłatne – stacjonarne magisterskie i licencjaty, studia zaoczne, podyplomowe i pomostowe. Czy PWSZ daje możliwość spełnienia marzenia o zmianie profesji dla osób dorosłych, już pracujących?

– Zdecydowanie tak. Na wykładach w naszej uczelni zasiadają zarówno osoby świeżo po maturze, ale i takie, które maturę lub inne studia skończyły jakiś czas temu. Uczelnia daje możliwość zdobycia dodatkowej specjalizacji, uzupełnienia wiedzy, rozszerzenia kompetencji, która tak mile widziana jest u pracodawców. Coś co często było tylko dodatkowym zajęciem, z czasem zamienia się w zawód. PWSZ daje możliwości ugruntowania wiedzy i rozszerzenia horyzontów.

 

– Wspominał Pan Profesor o kierunkach pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego. Jak widać po zainteresowaniu kandydatów, były potrzebne.

– Muszę przyznać, że z wielkimi obawami rozpoczynaliśmy nabory na te dwa kierunku rok temu. Pandemia uwypukliła potrzeby i oczekiwania, jakie niosą za sobą oba zawody. Na szczęście, studenci nas nie zawiedli. Rekrutacja przebiegła pomyślnie. Mam ogromną nadzieję, że i ten rok będzie podobny, o ile nie lepszy. To bardzo potrzebne społecznie zawody, ale też dające ogromną satysfakcję. Studentki pielęgniarstwa z poziomu magisterskiego czynnie uczestniczą w akcji szczepień przeciwko Covid w Hali Widowiskowo-Sportowej w Koszalinie. Pomagają na różnych odcinkach tej zorganizowanej, dużej akcji.

 

inauguracja_2020(2)– Bardzo ciekawym, potrzebnym i wpisującym się w we współczesne trendy kierunkiem jest również dietetyka.

– Dietetyka, to kierunek, który z roku na rok zyskuje popularność, ale jest też niezwykle potrzebny. Nasi studenci uczą się w systemie licencjackim przez 3 lata, czyli 6 semestrów. Podczas zajęć zdobywają specjalistyczną wiedzę teoretyczną jak i również praktyczną. Dietetyka to nie tylko układanie jadłospisów odchudzających. Studia przygotowują do pracy w ośrodkach zdrowia, zakładach żywienia zbiorowego, żłobkach, przedszkolach i szkołach. Absolwenci tego kierunku znajdują pracę w inspekcjach zajmujących się kontrolą żywności i żywienia czy w organizacjach zajmujących się doradztwem w zakresie żywienia ludzi czy upowszechnianiem wiedzy o żywieniu człowieka. Z naszej strony stawiamy mocno na praktykę. Kończąc PWSZ na kierunku dietetyka, student jest gotowy do pracy w zawodzie, a szerokie spektrum możliwości zatrudnienia, jak również kontynuowanie samodzielnej praktyki zawodowej czyni tę specjalizację wyjątkowo atrakcyjną.

 

– PWSZ w Koszalinie po raz trzeci została laureatem „Dydaktycznej Inicjatywy Doskonałość”, nagrody i wyróżnienia za dokonania na rzecz rozwoju edukacji. Tylko cztery uczelnie w kraju mogą poszczycić się takimi osiągnięciami. Proszę powiedzieć co to oznacza.

– Wsparcie w ramach tegorocznej edycji przedsięwzięcia „Dydaktyczna inicjatywa doskonałości” otrzymało 15 publicznych uczelni zawodowych. Musiały one spełnić określone kryteria. Pierwszym z nich był brak negatywnych ocen jakości kształcenia wydanych przez Polską Komisję Akredytacyjną w latach 2015-2020.

Drugie kryterium dotyczyło pozytywnego wyniku wskaźników bezrobocia i zarobków absolwentów, którzy uzyskali dyplom ukończenia studiów w roku 2018.

Komisja samodzielnie pobiera niezależne dane i nagradza najlepszych. Nieskromnie powiem, że udało się nam to już trzeci raz. Poza wyróżnieniem jest też gratyfikacja finansowa w wysokości 1 mln złotych. Te właśnie pieniądze pozwalają na tworzenie nowych kierunków, zatrudnianie specjalistów i wybitnej kadry naukowej. Dzięki środkom doposażamy pracownie i sale dydaktyczne. To spory zastrzyk finansowy dla takiej uczelni jak nasza. Na obecną chwilę na PWSZ studiuje 700 studentów, którzy planują swój rozwój, my natomiast robimy wszystko, aby weszli w życie z bagażem wiedzy, ambitnymi planami i ochotą na więcej.

 

Szczegółowe informacje o rekrutacji i kierunkach na www.pwsz-koszalin.pl