Blat jest dla mebli tym, czym porządny parkiet dla podłogi. Jako jeden z najbardziej eksploatowanych i zarazem eksponowanych elementów w domu wymaga przemyślanych zakupów. Kryteria są dwa: wytrzymałość i estetyka. W Składzie Fabrycznym Koszalińskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego SA (KPPD SA) poza blatami drewnianymi, znajdziemy ponad sto wzorów laminowanych.

 

KPPDBlatom stawia się wysokie wymagania. Powinny być odporne na wilgoć, temperaturę, zarysowania oraz solidne skoro mają nam służyć lata. Stawiamy na nich naczynia, gotujemy, siekamy. W przypadku kuchni, blat musi być zatem również bezpieczny w kontakcie z żywnością. Niemniej ważna jest estetyka. Dobrze dobrany blat potrafi odmienić nie tylko kuchenną zabudowę, ale i całą przestrzeń. Czasem, zamiast gruntownego remontu, warto pokusić się o wymianę tylko tego elementu i stosunkowo niewielkim kosztem zmienić styl pomieszczenia.

Jeśli chodzi o uniwersalność – drewno nie ma konkurencji. Pasuje do każdego stylu, koloru, materiału i faktury mebli. Sprawdza się we wnętrzach w stylu rustykalnym, ale i loftowym, tradycyjnym i nowoczesnym. Pięknie wygląda pozostawione samo sobie, nie gorzej pomalowane. Opiera się okresowym modom i właściwie nigdy nie wypadło z wnętrzarskich łask. Zawsze było cenione jako elegancki materiał do wykończenia czy wystroju wnętrz, dziś ceni się drewno podwójnie, bo jest odpowiedzią na wszystkie aktualne trendy: ekologię, naturalność, estetykę prostoty. Drewno nadaje wnętrzom elegancji, charakteru, wigoru, a co istotne – zachowuje urodę nawet, gdy się zestarzeje.

W roli blatu najlepiej sprawdzi się drewno dębowe, bukowe i sosnowe i takie możemy kupić w KPPD SA. Blaty mają 28 i 38 mm grubości, sosnowe – 20 mm. Szerokości blatów obejmują wymiary standardowe, a więc 60 cm (w przypadku drewnianych także też 62,5 i 65 cm) oraz 80 cm, ale są i szerokie 120 cm. Można ich użyć na przykład do wykończenia stołu, jak zbudowania niezwykle obecnie modnej kuchennej wyspy. Standardowa długość drewnianego blatu to 3 metry – można go na miejscu dociąć pod wymiar.

O najwyższej jakości oferowanego w KPPD drewna nie trzeba nikogo przekonywać – przedsiębiorstwo jest jednym z wiodących w kraju producentów tarcicy, pozyskiwanej z najlepszych źródeł. Wystarczy wspomnieć, że w blaty w KPPD SA zaopatruje się jedna z ulubionych sieci sklepów z wyposażeniem wnętrz.

Poza drewnianymi, KPPD ma w ofercie także blaty laminowane uznanych producentów. Ich zaletą jest na pewno odporność – większość laminatów się nie rysuje i nie plami – a także szeroki wybór kolorów i wzorów. Znajdziemy wśród nich ukochane przez polskie domy „marmury” i „granity”, laminaty jednolite, w różnej kolorystyce, ale także faktury przypominające drewno. – Nie trzeba ich niczym zabezpieczać, wystarczy kupić i zamontować – mówi Piotr Katarzyński.
Drewno nie jest tak odporne na zarysowania i uszkodzenia jak laminat, ale można jego trwałość wzmocnić poprzez olejowanie. – To także najszybszy i prosty sposób na odnowę drewna – dodaje Piotr Katarzyński, dyrektor KPPD. – Oleje są pochodzenia naturalnego, a więc bezpieczne dla zdrowia. Można użyć bezbarwnych i zachować naturalny, surowy wygląd blatu, albo barwionych i zmieniać kolor w zależności od upodobań. Drewno wystarczy lekko przetrzeć papierem ściernym, polakierować czy pomalować i w ten sposób z powodzeniem je odświeżyć. Wbrew pozorom drewniany blat co jakiś czas poddawany nieskomplikowanej renowacji, może służyć nam dekady. Laminowany, gdy się zużyje lub zmatowieje, a to częste choćby w przypadku blatów na tzw. wysoki połysk, trzeba po prostu wymienić.
Wysokiej jakości preparaty do impregnacji i renowacji drewna (wewnątrz i na zewnątrz), oleje, lakiery i farby, podobnie jak elementy niezbędne do montażu blatów można oczywiście kupić w KPPD SA.

Zabudowa kuchenna czy stół to standardowe zastosowanie blatów, ale warto wyjść poza schematy, co zresztą jest jedną z silnych tendencji we współczesnej architekturze wnętrz. Grubość płyt pozwala na ich różne, także nietypowe rozwiązania. Cienkie sosnowe deski mogą posłużyć do zbudowania lekkich, geometrycznych szafek czy subtelnych półek na bibeloty. Grubsze blaty – dębowe czy bukowe – doskonale nadają się na biurka czy okazałe stoły. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie ich do budowy mocnych regałów na książki, zwłaszcza gdy mamy ich w domu dużo. Tu liczy się przede wszystkim wytrzymałość drewna na duży ciężar. – Półki co prawda będą wymagały dodatkowego wsparcia, ale wystarczy jedno, środkowe, by utrzymać je w linii prostej – mówi Piotr Katarzyński. –Ograniczeniem wykorzystania blatów jest właściwie wyłącznie nasza fantazja.

 

nowe KPPD-6334