DSC0987 Wydarzenia

Koszalińskie Muzeum z placówką w Jamnie

W niedzielę 7 kwietnia br. o godzinie 11 odbędzie się otwarcie Zagrody Jamneńskiej. Tym samym Muzeum w Koszalinie zyska obiekt poza swoją siedzibą przy ulicy Młyńskiej.

 

_DSC0968Otwarciu będzie towarzyszył Jarmark Jamneński (godz. 11.00-17.00), na którym będzie można zobaczyć i zakupić prace artystów ludowych i nieprofesjonalnych. Oferta, jak zwykle bogata – moc pięknych, niepowtarzalnych przedmiotów. Nie zabraknie też smakołyków – domowych ciast, pierogów, wędlin, miodów i jamneńskiego piwa.

Podczas otwarcia będziemy mogli wziąć udział w jednej z największych atrakcji planowanych w zagrodzie – warsztatach rękodzielniczych. Na ten wiosenny okres muzeum przygotowało warsztaty wykonywania palm wielkanocnych oraz odbijania dekoracyjnych stempli.

Jarmark nie może odbyć się bez ludowej muzyki – na scenie wystąpi zespół rodem z Jamna – Jantarowy Kwiat wraz z zaproszonymi gośćmi. Na koniec wystąpi artysta, który inspiruje się tradycją miejskich grajków: Witek – Muzyk Ulicy.

Jednak największą atrakcją będzie zwiedzanie nowo powstałej wystawy etnograficznej w kmiecej chałupie. Ekspozycja została podzielona na dwie części. W pierwszej, interaktywnej, znajduje się przepiękna makieta Jamna oraz atrakcje dla małych i dużych. W drugiej części poznamy warunki, w jakich mieszkali i żyli dawni mieszkańcy Jamna i Łabusza.

Przypomnijmy, iż projekt pn. „Rekonstrukcja historycznej Zagrody Jamneńskiej z XIX w.” jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Wykonawcą prac była firma PBO Piotr Flens.

 

Adres: Zagroda Jamneńska , Dział Etnografii Muzeum w Koszalinie, ul. Jamneńska 24 Wstęp bezpłatny.