MCZ Raam amb 01 Biznes

Piece na pellet – ekologia i wygoda

Ogrzewanie domów jednorodzinnych piecami i kotłami na pellet staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Rozwiązaniem, co bardzo istotne, przyjaznym dla środowiska. Choć problem smogu Koszalin dotyka jeszcze w niewielkim stopniu, warto z wyprzedzeniem wybierać urządzenia, spełniające zarówno aktualne, jak i przyszłe, coraz to bardziej rygorystyczne, normy dot. emisji (np. Ecodesign 2022).

 

Czym tak właściwie jest pellet?

Pellet uznawany jest za jeden z najbardziej efektywnych i ekologicznych materiałów opałowych. Jest alternatywą dla gazu, pomp ciepła i kominków z płaszczem wodnym. Należy do grupy tzw. biopaliw, a jego najczęściej występującą formą jest pellet drzewny. Są to sprasowane pod wysokim ciśnieniem i zgranulowane odpady drzewne (głównie trociny) – najczęściej o średnicy 6-8 mm. Pellet pakowany jest w wygodne worki (zwykle po 15 kg), które można łatwo składować. Cechuje się dużą wydajnością energetyczną – wartość energetyczna pelletu to ok. 5,3 kW (porównywalna z wysokiej jakości drewnem opałowym).

Jednym z największych atutów urządzeń na pellet, oprócz wspomnianej ekologiczności, jest wygoda użytkowania. Pellet wsypuje się do specjalnego zasobnika, a do paleniska dostarczany jest automatycznie oraz automatycznie jest zapalany (w przeciwieństwie do drewna i węgla). Urządzenie samo utrzymuje też odpowiednią dla domowników temperaturę (może pracować bezobsługowo nawet do kilku tygodni, co pozwala ogrzać dom także podczas dłuższej nieobecności). Dodatkowo wszystkie funkcje można z łatwością kontrolować także za pośrednictwem smartfona. Co ważne, podczas spalania nie wydzielają się żadne szkodliwe substancje, a wytwarzana ilość popiołu jest minimalna.

 

Piece i kotły na pellet teraz także w ofercie Manufaktury kominków

Manufaktura kominków w Koszalinie (ul. Szczecińska 37) pod koniec 2018 roku powiększyła swój salon o nową powierzchnię ekspozycyjną, wprowadzając do oferty właśnie m.in. piece i kotły na pellet. – Wsłuchaliśmy się w głosy mieszkańców Koszalina i pobliskich miejscowości, którzy zaglądali do nas i poszukiwali wysokiej jakości urządzeń na pellet – mówi właściciel koszalińskiego sklepu z kominkami. W Manufakturze kominków znaleźć można od tej pory urządzenia takich marek jak Red, MCZ, Kozlusan, Cadel oraz Biawar (Pellux). Ponadto w salonie można zaopatrzyć się także w sam pellet (oczywiście certyfikowany).

 

Program „Czyste Powietrze”

Warto wiedzieć, że na piece i kotły na pellet, spełniające odpowiednie wymogi techniczne, można aktualnie otrzymać dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze” (w swoich założeniach program ma być realizowany w latach 2018-2029). Celem programu jest ograniczenie emisji pyłów i innych szkodliwych substancji, które są spowodowane między innymi przez ogrzewanie pomieszczeń przestarzałymi piecami i kotłami. Wysokość dotacji jest zależna od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. – Oczywiście posiadamy w swojej ofercie szeroki wybór pieców i kotłów, na które można otrzymać wspomniane dofinansowanie. Zainteresowanych zapraszamy do naszego salonu po szczegóły – powiedział na koniec właściciel Manufaktury kominków.

 

Manufaktura kominków

ul. Szczecińska 37 (obok stacji paliw)
www.manufaktura-kominkow.pl

Godziny otwarcia:
Poniedziałek-piątek: godz. 9-17
Sobota: godz. 10-13