bystrzak 2949 Biznes
Fot. Agnieszka Orsa

„Bystrzak” uczy myślenia

Jeśli szukają Państwo wartościowych zajęć pozalekcyjnych dla swoich dzieci, proponujemy wziąć pod uwagę ofertę Akademii Twórczego Rozwoju „Bystrzak”. Dostosowane do możliwości poznawczych dzieci w różnym wieku zajęcia nastawione są na rozwijanie kreatywności i zdolności samodzielnego myślenia. System „Bystrzak” ma już kilkunastoletnią historię i kilkadziesiąt placówek w całym kraju, ale w Koszalinie startuje w tym roku szkolnym. Nabór uczestników trwa.

„Bystrzak” jest dziełem doświadczonych nauczycieli i pedagogów, którzy opracowali sposób na budzenie w dzieciach ciekawości otaczającym światem, a jednocześnie rozwijanie w nich twórczego myślenia i działania. Wyszli oni z założenia, że im wcześniej człowiek posiądzie te umiejętności, tym piękniejsze będzie jego życie.

Katazryna Płaskowicz

Jak mówią twórcy „Bystrzaka”, powołanie do życia Akademii Twórczego Rozwoju wynikało z przekonania, że zdolność kreatywnego myślenia można świadomie rozwijać poprzez odpowiednio ukierunkowane działania mające wpływ na umysł, ciało i duszę dziecka. – Takie zintegrowane działanie pozwala dotrzeć do uświadomionych i nieuświadomionych talentów, umiejętności i potencjałów, które każde dziecko posiada. Pozwala także dzieciom poznać własne możliwości, a co za tym idzie, odkryć w sobie poczucie własnej wartości – przekonują .

Koszalińskiego „Bystrzaka” prowadzi pani Katarzyna Płaskowicz, która mówi: – W zależności od grup wiekowych program się różni, bo kursy są adresowane do dzieci w wieku od 3 do 13 lat. To nie są zajęcia wyrównawcze i nie idą zgodnie z podstawą programową, a raczej dostarczają wiedzy i umiejętności szerszych. Główna idea jest taka, by dać dzieciom uniwersalną wiedzę, która pozwoli im łatwiej sobie poradzić, łatwiej pracować, rozwinie w nich różne rodzaje inteligencji. W zeszłym roku na Światowym Forum Ekonomicznym zaprezentowano wyniki badań, według których 65 procent dzieci, które w tym roku pójdą do szkoły, będzie pracowało w zawodach, których jeszcze nie ma. To najlepiej pokazuje, że nie tyle dobrze już znana wiedza będzie im potrzebna, by poradziły sobie w życiu, a raczej zdolność adaptacji do nowych wymagań, otwartość na nowe zadania, a więc samodzielność myślenia i twórcze podejście. My staramy się takie właśnie cechy rozwijać podczas naszych zajęć. Dodatkowo liczyć się będzie również zdolność szybkiego zapamiętywania i szybkiego czytania. Żyjemy w świecie informacji. Nasze dzieci będą musiały zapamiętać dużo więcej informacji, niż my teraz. Ogólne hasło „Myśl, czytaj, pamiętaj” streszcza istotę naszej propozycji. W tych właśnie obszarach pracujemy.

Warto tu powiedzieć, że zajęcia nie przypominają tych szkolnych. Uczestnicy siedzą na pufach, ciągle są zaangażowani, niczego nie muszą wkuwać, bo uczą się przez doświadczenie i zabawę. Wszystko odbywa się na kanwie podróży jako głównego motywu. Dzieci podróżują więc wirtualnie w różne miejsca świata i wtedy pojawiają się – niejako przy okazji – elementy chemii, fizyki i geografii. Stosowane są przy tym techniki pamięciowe, a w przypadku dzieci szkolnych również nauka szybkiego czytania.

– Program jest bardzo bogaty i tak skonstruowany, żeby poruszać różne rodzaje inteligencji – mówi pani Katarzyna. – Dajemy dzieciom przestrzeń do samodzielnego wyrażenia siebie. Doceniamy to, że w różny sposób przyswajamy nowe treści. Są wśród nas kinestetycy, którzy uczą się głównie przez ruch i doświadczenie, są wzrokowcy, są słuchowcy. Są również ci, którzy łączą te sposoby. Zajęcia mają dać jednakowe szanse wszystkim, budować w dzieciach wiarę we własne możliwości, pobudzać je do poszukiwań i uczyć pracy w zespole.

Pierwszy kurs jest przeznaczony dla dzieci 3-letnich, kolejne dla dzieci 4-5-letnich, 6-letnich, 7-8-letnich, 9-10-letnich i 11-13-letnich. Zajęcia odbywają się popołudniami raz w tygodniu (dla grup przedszkolnych trwają 1,5 godziny, dla grup szkolnych 2 godziny i 10 minut). Prowadzą je doświadczeni w pracy z dziećmi trenerzy i pedagodzy. – Szukaliśmy osób, dla których praca z dziećmi jest ich pasją – podkreśla Katarzyna Płaskowicz.

Grupy przedszkolne liczą po 8 osób, a starsze po 10. Nabór potrwa do końca września br. Cały program rozpisany jest na 38 spotkań i pokrywa się w czasie z rokiem szkolnym.

Pani Katarzyna podkreśla: – Mnóstwo różnych technik i metod nauczania przychodzi do nas zza granicy, z nieco odmiennego świata. W „Bystrzaku” wszystko jest dziełem polskich pedagogów i ma oparcie w polskich realiach. Są to rzeczy sprawdzone, „przepracowane”. Nie proponujemy więc eksperymentu, a program sprawdzony, wykorzystujący mnóstwo pomocy naukowych, ćwiczeń, zabaw.

Poza kursami intelektu „Bystrzak” proponuje również zajęcia weekendowe (11 tematów) – w tym na przykład kulinarne czy matematyczne. – To matematyka na wesoło, pokazywana nie w sposób szkolny a bardzo praktyczny – podkreśla Katarzyna Płaskowicz. – Wszystko ma odniesienie do otaczającej nas rzeczywistości. To nie są zajęcia wyrównawcze. One mają za zadanie przekonać dzieci, że matematyka nie jest niczym strasznym albo trudnym.

 

Bystrzak – Akademia Twórczego Rozwoju

ul. Zwycięstwa 7-9, Koszalin
tel. 664 488 619, 697 100 618
e-mail: info@koszalin.bystrzak.org
Facebook / Akademia Bystrzak Koszalin