regaty 4660 Przyjemności
Foto: Agnieszka Orsa

Jamno wykorzystuje swój sportowy potencjał

W dniach 28-29 lipca Jacht Klub Koszalin już po raz piąty przeprowadził regaty pod nazwą Bałtycki Puchar Klas w klasach Optymist grupa B, ISA 407, Europa. Do rozgrywanych na jeziorze Jamno regat zgłosiło się 77 załóg. Ostatecznie regaty ukończyło 63 zawodników.

W klasie Optymist zwyciężył Max Berliński (YKP Gdynia) przed Szymonem Wójcikiem (WKŻ Wolsztyn) i Jakubem Podgórnym (Klub Sportowy Centrum Żeglarskie). W klasie EUROPA zwyciężył Bartosz Miziewicz (SKŻ Sława) przed Damianem Sieczkowskim (ŻLKS Poznań) i Marcinem Koziełem (Jacht Klub Koszalin). W klasie ISA 407 zwyciężyła Patrycja Śmich przed Dawidem Chwiałkiewiczem i Janem Leśniakiem (wszyscy UKS KEJA Świnoujście). Sędzią głównym zawodów był Roman Chyła. W regatach wzięli udział zawodnicy i zawodniczki z 14 klubów – od Krakowa, przez Lublin, Gdynię, aż po Świnoujście. Najmłodszy zawodnik regat miał 9 lat, a najstarszy 57. Obydwaj zostali uhonorowani nagrodami specjalnymi ufundowanymi przez nestora koszalińskiego żeglarstwa kpt. Jerzego Borowskiego.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że warunki wietrzne pozwoliły ustawić trasę regat tak aby jeden z boków trasy przebiegał blisko brzegu jeziora, co pozwoliło zaprezentować uroki żeglarstwa licznie zgromadzonej publiczności – mieszkańcom Koszalina odwiedzającym przystań przy ul. Promowej.

Sponsorzy i partnerzy regat: PŻB POLFERRIES, FIRMUS GRUOP, A-Tom Webski Sklep zadbali o nagrody dla najlepszych i upominki dla każdego uczestnika. Dodatkowo główną nagrodę regat – rower o wartości ponad 2 tys. złotych wylosował najstarszy uczestnik – Jacek Baryła z Jacht Klubu Kamień Pomorski.

Doroczna impreza wpisana jest do kalendarza regat Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist, z rangą tylko o stopień niższą niż Mistrzostwa Polski w Klasie Europa. Jej uczestnicy mieli szansę zdobycia punktów rankingowych (0,5 pkt PSKO i 1,5 pkt Klasa Europa).

Jacht Klub Koszalin powstał pięć lat temu na bazie Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego (UKŻ) Koszalin. Cały sprzęt oraz młodzi żeglarze UKŻ przeszli wtedy pod skrzydła nowego klubu i dzięki temu mogli dalej się rozwijać pod okiem doświadczonych trenerów Marka Dudyka i Borysa Boratyńskiego. Ten drugi jest także wicekomandorem klubu i nadal czynnym zawodnikiem. W sumie w klubie pracuje obecnie trzech szkoleniowców (trzeci to Waldemar Koralewski, wicekomandor ) – wszyscy całkowicie społecznie.

Jacht Klub Koszalin jest jedynym w Koszalinie klubem szkolącym żeglarzy regatowych (drugi – Yacht Club Politechniki Koszalińskiej szkoleń regatowych nie prowadzi). Jacht Klub Koszalin, kierowany przez dra Pawła Stanisławskiego w roli komandora, korzysta z przystani miejskiej usytuowanej na południowym brzegu jeziora. Sezon dla około 30 młodych zawodników rozpoczyna się już w marcu. Poza treningami oznacza on również liczne wyjazdy na zawody rozgrywane w innych regionach Polski i na akwenach Europy.

Klub działa w bardzo trudnych warunkach, a mimo to koszalińska młodzież wraca z regat, w tym z Mistrzostw Polski, z licznymi trofeami. Alicja Pyda zdobyła w 2017 roku złoto w kategorii juniorek, Marcin Kozieł wywalczył brąz w kategorii juniorów, a jego siostra Marta uplasowała się na czwartym miejscu. Marcin zdobył również Puchar Polski juniorów.