Statek Koszalin próba 37 Wydarzenia

Dołącz do załogi „Statku Koszalin”!

W 2012 roku jednemu ze statków Polskiej Żeglugi Morskiej ze Szczecina nadano nazwę „Koszalin”. Jeśli dodać do tego ogromną ilość zwyczajów, obyczajów i tradycji morskich, które mieszkańcy Pomorza powinni znać, to w naturalny sposób powstał pomysł na trzecie już wielkie widowisko organizowane przez Fundację „Pokoloruj świat”. Tym razem pod tytułem „Statek Koszalin, czyli rejs dookoła świata”.

Organizatorzy widowiska postanowili przypomnieć koszalinianom (i nie tylko), gdzie mieszkają i do jak bogatej skarbnicy tradycji mogą sięgać, ucząc i opowiadając młodszym pokoleniom o zwyczajach morskich, które korzeniami sięgają pradawnych czasów. – Obecnie rzadko sięga się do tej tematyki, dlatego widowisko będzie nie lada atrakcją i wydarzeniem promującym region, pokazując jego przynależność do Morza Bałtyckiego – podkreśla Teresa Żurowska.

Opowieść rozpocznie się w Porcie Koszalin, dalej statek popłynie do wybrzeży Szwecji, poprzez Morze Śródziemne (Francja, Grecja, Hiszpania), do Afryki i Morza Karaibskiego. Przepłynie równik, trafi do Meksyku, by stamtąd powrócić do Europy – Irlandii, Wielkiej Brytanii i zawinąć z powrotem do Portu Koszalin. W czasie podróży załoga statku – czyli wykonawcy i widzowie – spotkają Syreny, piratów, poznają kulturę odwiedzanych, obejrzą chrzest morski i wiele innych dziwów wprost z morskich głębin. Wszystko w towarzystwie muzyki i tańca.
W realizację widowiska będzie zaangażowanych około 120 wykonawców – amatorów: koszalińscy przedsiębiorcy, samorządowcy, dziennikarze. Na scenie pojawią się zespoły muzyczne i taneczne oraz chóry: Zespół Pieśni i Tańca Bałtyk, Studio Tańca Pasja, Chór Politechniki Koszalińskiej „Canzona”, Top Toys, Chór Karpaty, Grupa JumpFire oraz Orkiestra Jarka Barowa. Nad całością czuwa ponownie reżyser Marcin Borchardt, autorem aranżacji muzycznych jest Jarosław Barów, scenografię zaprojektowała scenografka Bałtyckiego Teatru Dramatycznego Beata Jasionek, a inspicjentką jest Sylwia Purta. Realizację widowiska wspiera Centrum Kultury 105 w Koszalinie.

Praca nad widowiskiem trwała od stycznia. Jest ogromnym przedsięwzięciem. Wstęp jest bezpłatny, ale w czasie imprezy wolontariusze będą zbierać fundusze (cegiełki po 10 zł) na wsparcie finansowe Fundacji „Pokoloruj świat” i jej podopiecznych, osoby chore na nowotwory. Warto więc być nie tylko najweselszą, ale też hojną załogą Statku Koszalin.

„Statek Koszalin, czyli rejs dookoła świata”: 25 maja br., godz.18.00, Hala Widowiskowo- Sportowa.