DSC 9191 Wydarzenia

PRK24.pl – serwis internetowy Radia Koszalin

To nie krok, a skok do przodu – tak można podsumować zmianę w serwisie internetowym regionalnej rozgłośni radia publicznego. Przygotowania zajęły rok, ale dzięki temu ruszył serwis dopracowany, prawdziwie multimedialny, który ma szansę stać się z czasem głównym źródłem bieżących informacji z terenu Pomorza Środkowego. Dla pracowników Radia Koszalin to ogromne wyzwanie, by wykorzystać wszystkie techniczne możliwości PRK24.pl.

O to, po co radiu taki rozbudowany portal, w którym na równi liczą się relacje tekstowe, fotograficzne, dźwiękowe i filmowe, zapytaliśmy Piotra Ostrowskiego, prezesa rządu Polskiego Radia Koszalin SA: – Budując nowy portal, którego ważną częścią jest kanał telewizyjny, postawiliśmy sobie dwa główne cele. Po pierwsze: chcemy być medium najbardziej opiniotwórczym w regionie, najlepszym, docierającym do jak największej rzeszy odbiorców. Innymi słowy – stawiamy wyżej poprzeczkę sobie i konkurencji. Po drugie: żyjemy w czasach nowych mediów i musimy operować narzędziami, które pomogą w promocji naszego programu – poprzez Internet i portale społecznościowe, ale także używając telewizji. Portal prk24.pl tworzą głównie ludzie młodzi, z olbrzymią pasją, zaangażowaniem, ale i z wiedzą. Stworzyliśmy od podstaw odrębny zespół Nowych Mediów, w którym świetnie odnaleźli się nowi, kształceni przez nas dziennikarze, m.in Ewelina Żuberek i Daria Sikorska. Zespołem kieruje Katarzyna Kołodziejska, którą sprowadziliśmy do Koszalina z największego polskiego portalu. Ona doskonale rozumie mechanizmy świata Internetu – trendy, kierunki i potrzeby odbiorców. Wspiera ją Jarek Rochowicz, dziennikarz o olbrzymiej wiedzy technicznej, dzięki której mogliśmy zrealizować wizję Jarka Hasińskiego – z kolei bez jego wyobraźni i uporu ten portal nie powstałby. Mam więc olbrzymie szczęście jako pracodawca, że mogę się otaczać ludźmi mądrymi i ambitnymi – kwituje prezes Piotr Ostrowski.

Wspomniany Jarosław Rochowicz był zaangażowany w przygotowania do uruchomienia PRK24.PL od samego początku. Tak opisuje ten proces: „Idea stworzenia nowego portalu Polskiego Radia Koszalin narodziła się już jesienią 2015 roku. To właśnie wtedy marzenia o zbudowaniu nowego portalu zaczęły się urealniać. Bo to, że nasza strona nie była najmłodsza i co najważniejsze, że ciężko będzie ją w przyszłości dostosować do nowoczesnego odbiorcy, wiedzieliśmy już wcześniej. Mogliśmy oczywiście zmienić layout starej strony, ale każdy kto się interesuje tworzeniem stron internetowych wie, że sercem każdego portalu jest CMS (z ang. Content Management System) więc zmiana de facto musiała i tak być całkowita.

Piotr Ostrowski (prezes zarządu Polskiego Radia Koszalin), Adam Kasprzyk (zastępca dyrektora produkcji), Piotr Kobalczyk (dyrektor programowy)
Piotr Ostrowski (prezes zarządu Polskiego Radia Koszalin), Adam Kasprzyk (zastępca dyrektora produkcji), Piotr Kobalczyk (dyrektor programowy)

Oczywiście jak to w takich projektach bywa, trzeba jeszcze znaleźć osoby, które uwierzą (w znaczeniu – zaryzykują) w założenia projektu, zespół i dadzą zielone światło nadchodzącym zmianom. Tu na pewno warto podkreślić rolę panów Piotra Ostrowskiego, prezesa zarządu Polskiego Radia Koszalin oraz Jarosława Hasińskiego, dyrektora Działu Cyfryzacji i Administracji.

Od początku prac, czyli grudnia 2015 roku, bardzo istotnym elementem było postawienie na jakość. Nawiązaliśmy współpracę z jednym z najlepszych ośrodków technologicznych w Polsce – Telewizją Polską. Pozwoliło nam to uniknąć budowania własnej infrastruktury, która i tak miałaby zapewne sporo technologicznych ograniczeń. Poza TVP zaprosiliśmy do współpracy jednego z najlepszych w Polsce architektów stron internetowych Eryka Orłowskiego, Aurelię Milach – m.in. głównego grafika portalu Polskiego Radia oraz Michała Szewczyka programistę, który w swoim CV ma kilkadziesiąt dużych portali internetowych.
W sierpniu 2016 roku ukończyliśmy fazę projektową, a uruchomienie domeny prk24.pl zaplanowaliśmy na styczeń tego roku. I co najważniejsze – udało się to zrealizować, co w przypadku dużych projektów nie zawsze jest oczywiste.

Od początku wiedzieliśmy jako zespół czego chcemy. Nie myśleliśmy w kategoriach ograniczeń, ale jednocześnie wiedzieliśmy, gdzie postawić granicę wyobraźni.

Pierwszym założeniem była przejrzystość. Dziś w Internecie najbardziej cenione są strony „logiczne”, które nie każą błądzić w nieskończoność internautom. My z jednej strony chcieliśmy prostoty w wyglądzie – przy zachowaniu odpowiedniej proporcji poszczególnych elementów i jednocześnie przejrzystości jeśli chodzi o treści.
Druga sprawa to responsywność. Portal prk24.pl na telefonie, tablecie, komputerze czy telewizorze dostosowuje automatycznie swój wygląd i układ do rozmiaru okna urządzenia, na którym jest wyświetlany. To pozwala na np. odtwarzanie naszych koncertów, korzystanie z kalendarza czy czytanie informacji w sposób bardzo wygodny.
Prędkość – nasz portal otwiera się błyskawicznie, wczytuje wszystkie treści w mgnieniu oka, nawet jeśli chodzi o kilkadziesiąt dużych obrazów naraz.

Mamy też świetną jakość dźwięku, obrazu wideo – za co odpowiada TVP oraz rozbudowane galerie zdjęć. Player online odtwarza nasze radio z jakością HQ. Technologia stworzenia naszego portalu opierała się na różnych językach programowania takich jak: PHP, HTML, CSS oraz JavaScript, co pozwala nam rozbudowywać nasz portal w zasadzie w każdym kierunku.