Light sheer desire Przyjemności, Zdrowie i uroda
Fot. Alla Boroń

Laseroterapia: fakty i mity

Laser – najbardziej wszechstronne urządzenie stosowane w medycynie estetycznej i kosmetologii, kamień milowy w jej rozwoju. Często wizytówka gabinetu. Niczym na rynku motoryzacyjnym, zmieniają się modele laserów, co rusz modyfikowane i wyposażane w nowe elementy pozwalające na poszerzanie i tak już ogromnego zakresu działania. Laserem można niemal wszystko – depilować, odmłodzić, ujędrnić, odchudzić, likwidować niedoskonałości, leczyć blizny. Lista jest długa, a producenci prześcigają się w technologicznych nowinkach i skomplikowanych nazwach, pacjentki za to gubią w faktach i mitach na temat laseroterapii. Wraz z Kliniką Pięknej Skóry Cliniq podpowiadamy, gdzie leży złoty środek.

Co jest najważniejsze przy stosowaniu lasera? – Czynnik ludzki – odpowiada krótko dr Matylda Jezierska, współwłaścicielka Kliniki Pięknej Skóry Cliniq. – Oczywiście, istotna jest jakość sprzętu, jego możliwości, ale trzeba wiedzieć, jak je optymalnie, a jednocześnie bezpiecznie wykorzystać. Laser to fantastyczne urządzenie, jednak nieumiejętnie zastosowany w najlepszym przypadku nie da pożądanych efektów, w najgorszym może spowodować szkody. O ile poziom i moc lasera są istotnymi parametrami, liczy się też wprawa i znajomość technik, umiejętność łączenia ich z innymi zabiegami. Jeśli nie ma się wiedzy, każdym sprzętem można zrobić komuś krzywdę, a nawet najlepszym sprzętem nie osiągnie się dobrych rezultatów.

 

FAKT: Laser w zasadzie jest dla każdego, pod warunkiem, że nie ma przeciwwskazań do jego stosowania. Najbardziej oczywiste to infekcje, aktywne choroby skóry, zakażenia wirusowe, ciąża, nowotwory, ciężkie choroby (np. padaczka, niewyrównana cukrzyca). Laseroterapii nie stosuje się bezpośrednio po peelingach medycznych, na bardzo suchą i wrażliwą skórę, także skłonną do powstawania bliznowców. Wykluczające jest bielactwo. Depilacja laserowa w przypadku opalenizny naturalnej, uzyskanej w solarium czy z pomocą samoopalaczy da dużo słabszy efekt niż w przypadku skóry nieopalonej. Jak zawsze podstawą jest rzetelna konsultacja z lekarzem wykonującym zabieg, jego doświadczenie, wiedza, ale też… szczerość. – Zawsze przeprowadzam wnikliwy wywiad z pacjentkami, ale zdarza się, że panie do pewnych rzeczy się nie przyznają lub nie wiedzą o czymś – mówi lekarz Matylda Jezierska. – Skutki mogą być opłakane. Nie wolno niczego ukrywać, ale dopytywać, oczekiwać od lekarza, że o wszystkim uprzedzi. Samemu też warto zasięgnąć najpierw informacji na przykład o przeciwwskazaniach.

MIT: Jednym laserem można zrobić wszystko na jednakowo wysokim poziomie. – Każdym można zrobić wiele, ale różne urządzenia sprawdzają się lepiej przy poszczególnych wskazaniach – uściśla pani Matylda Jezierska. – Wybierajmy te, które są dedykowane konkretnym problemom – na przykład fotoodmładzaniu czy zamykaniu naczynek – a nie sugerujmy się niezliczoną ilością funkcji.

BTL Exilite

FAKT: Do laseroterapii trzeba się przygotować i zaplanować ją odpowiednio wcześniej, przewidując, że wymaga kilku powtórzeń. Depilacja około sześciu, zabiegi regenerujące twarz to seria trzech zabiegów. Każdy laser działa wiązką światła, a więc oddziałuje na barwniki w skórze, co oznacza, że przed zabiegiem należy odstawić stosowanie leków, ziół i kremów foto uczulających (retinoidy/retinol, dziurawiec, nagietek, żelazo ). Poza tym warto zarezerwować sobie kilka dni na rekonwalescencję.

MIT: Z lasera można korzystać cały rok. Najlepszym okresem jest jesień i zima, ewentualnie wczesna wiosna. Rekonwalescencja wymaga bowiem unikania bezpośredniego nasłoneczniania skóry, które może utrudniać gojenie, albo spowodować trwałe przebarwienia.

 

FAKT: Laseroterapia jest dobrą inwestycją. Daje mocne i długotrwałe rezultaty. Bywa że na kilka lat. Oczywiście przy odpowiedniej pielęgnacji i systematycznym wspieraniu efektów. Opalanie, palenie papierosów i zła dieta sprawiają, że efektami pracy będziemy cieszyć się krócej. Niektóre zabiegi warto – na przykład raz w roku – powtórzyć. Usuwanie blizn to sprawa jednorazowa. Depilacja – trwałe usuwanie owłosienia po wykonaniu serii zabiegów. Laserów używa się dziś zarówno do pielęgnacji twarzy, jak i ciała. Wykonuje się nimi zabiegi lecznicze i chirurgiczne jak usuwanie naczyniaków, kurzajek, brodawek. To doskonała opcja dla pacjentów walczących z bliznami, na przykład potrądzikowymi czy pooperacyjnymi, a nawet grzybicą paznokci.

MIT: Modny gabinet to gwarancja dobrego sprzętu. Niekoniecznie. Warto zdecydować się na laser nowoczesny, sprawdzić, czy ma odpowiednie certyfikaty, czy przeszedł badania kliniczne potwierdzające skuteczność, i czy jest regularnie serwisowany. Dobrze, jeśli gabinet posiada urządzenia łagodzące ewentualny dyskomfort w czasie zabiegu – na przykład głowice chłodzące.

– Dysponujemy takimi w Cliniq, więc mogę zapewnić, że nieprzyjemne odczucia są minimalizowane – mówi lekarz Matylda Jezierska. – Poza tym mamy ewakuator dymu, który likwiduje nieprzyjemny zapach, jaki wydziela się w czasie działania laserem na skórę i który neutralizuje wydzielające się wtedy drobnoustroje, co jest dodatkowo higieniczne i bezpieczne.

 

Forona spectro SP

 


W Klinice Pięknej Skóry Cliniq dostępny jest zabieg Fotona 4D. To laserowy lifting twarzy realizowany poprzez synergiczne połączenie czterech procedur zabiegowych w jednej terapii: EndoLifting, FRAC3®, PIANO®, SupErfacialTM. Fotona 4D otrzymał nagrodę Perła Dermatologii Estetycznej dla najlepszego zabiegu 2016 r.

Klinika dysponuje też medycznym IPL z certyfikatem FDA Exilite. Urządzenia – Intensywne Światło Pulsujące – choć nie jest laserem, używa się jako pomocniczego w laseroterapii. Zastosowanie: usuwanie zmian naczyniowych na twarzy (w tym rumienia), usuwanie przebarwień, fotoodmładzanie.


 

Laser diodowy Light Sheer Desire – długość fali 810 nm.
Dedykowany do trwałego usuwania owłosienia. Złoty standard w depilacji laserowej.

Laser Nd:YAG Fotona Spectro SP (długość fali 1064 nm).
Wyposażony w skaner dla większej precyzji i bezpieczeństwa zabiegów. Zastosowanie: zamykanie rozszerzonych naczyń krwionośnych na ciele i twarzy, frakcjonowanie nieablacyjne FRAC 3D, fotoodmładzanie, thermolifting skóry PIANO, przyspieszanie gojenia blizn, leczenie grzybicy paznokci, usuwanie zmian wirusowych (kurzajek), lipoliza laserowa.

Laser Erbowy Fotona Spectro SP (długość fali 2940nm)
Zastosowanie: frakcjonowanie ablacyjne, peeling laserowy, resurfacing skóry, redukcja blizn potrądzikowych, po urazach, zabiegach operacyjnych, redukcja rozstępów, usuwanie zmian skórnych włókniaków, brodawek. Tryb SMOOTH® pozwala na nieablacyjne laserowe modelowanie skóry oparte na kontrolowanej indukcji termicznego uszkodzenia kolagenu, zachowując naskórek. Wewnątrzustny i nieablacyjny EndoLifting® – efekt wypełniający na bruzdach nosowo-wargowych. NightLase® – leczenie chrapania: napinanie podniebienia miękkiego. Głowica ginekologiczna pozwala na wykonanie zabiegów: w przypadku nietrzymania moczu – IncontiLase®, w przypadku rewitalizacji – IntimaLase®.

Oba źródła lasera wykorzystują technologię Fotona VSP (Zmiennego Kwadratowego Impulsu), która pozwala uzyskać bezprecedensowy zakres trybów leczenia, od skrajnie krótkich, mikrosekundowych impulsów, przez intensywne napromieniowanie wybranych obszarów, po bardzo długie, trwające do sekundy impulsy w delikatniejszym leczeniu większych obszarów.

 

Więcej informacji na stronie internetowej: www.cliniq.pl