pko09 cover Wydarzenia
Fot. Marcin Betliński

Pomaganie przez bieganie

Na starcie drugiej edycji charytatywnego biegu PKO Bank Polski w Koszalinie (17.09 br.) stanęło 66 drużyn. Uczestnicy w ciągu godziny pokonali 2383 okrążeń stadionu Bałtyku. Zasadą biegu jest to, że pokonana przez biegaczy odległość jest przeliczana na liczbę posiłków dla ubogich dzieci.

W tym roku pomoc ta powędruje do Caritas diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. Beata Radziwanowska, dyrektor regionu bankowości detalicznej PKO BP w Szczecinie, wyjaśnia: – Fundacja banku na sfinansowanie obiadów dla dzieci z samych imprez biegowych przekazała już łącznie ponad 2,4 mln zł. W zeszłym roku z tego biegu udało się zapewnić dzieciom posiłki o wartości ponad 600 tysięcy złotych.

Bank PKO Bank Polski już od kilku lat organizuje imprezy pt. „Biegajmy Razem”, patronuje również wydarzeniom biegowym w całej Polsce jak np. PKO Wrocław Maraton, PKO Półmaraton Szczecin, cyklom biegowym jak Grand Prix Warszawy, PKO Rzeszów Biega. Jak podkreśla pani dyrektor Radziwanowska, bank wspierając imprezy sportowe chce również promować zdrowy tryb życia oraz aktywne formy spędzania wolnego czasu. Dlatego po raz pierwszy w tej edycji przed biegiem głównym wystartowała sztafeta uczniów ze szkół podstawowych, z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Pięć placówek, które zakwalifikowały się do zawodów, otrzymało czeki w wysokości od 1 do 3 tysięcy złotych na sprzęt sportowy. W sztafecie szkół podstawowych wśród dziewcząt najlepsza okazała się reprezentacja Zespołu Szkół Sportowych w Koszalinie. Agnieszka Piotrowska, nauczycielka z tej szkoły, podkreśliła: – To wspaniała impreza. Z jednej strony dzieci uczą się zdrowej konkurencji, spędzają czas uprawiając sport, ale po drugie mają świadomość, że pomagają swoim rówieśnikom w cięższej sytuacji. Oczywiście dodatkowym aspektem są czeki, które wygrywają dla szkoły. A na co placówka przeznaczy nagrodę finansową? Na sprzęt lekkoatletyczny, który przez użytkowanie po prostu zużywa się.

W biegu chłopców jako pierwszy na metę dobiegł uczeń ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Koszalinie. W ogólnym rankingu SP nr 10 stanęła na najwyższym miejscu podium.

Główny bieg w całej Polsce ruszył o godz. 11.30. W Koszalinie na starcie stanęło 66 drużyn, czyli 330 zawodników. Udało im się przebiec 2383 okrążenia – o 171 więcej niż rok temu. – Kiedy usłyszałam o drugiej edycji biegu PKO Bank Polski, nie mogło mnie tu nie być – śmieje się pani Katarzyna z Koszalina. – Biegam od kilku lat, kocham ten sport, a kiedy można jeszcze komuś pomóc, nie ma się nad czym zastanawiać. Uważam, że to co robi bank, jest niesamowite.

Tego samego zdania jest Marek Kolbowicz, wioślarz i mistrz olimpijski z Pekinu, który wspiera akcję banku: – Każda promocja zdrowia, sportu i pomocy drugiemu człowiekowi zasługuje na podziw i uznanie. Chętnie biorę udział w akcjach, gdzie ludzie spotykają się po to, aby poprzez swoją dobrą zabawę pomagać innym. Mało tego, swoją postawą pokazują tym uczniom, którzy tu przybyli, że bez względu na wiek, status, można znaleźć czas na aktywne spędzenie wolnego czasu oraz pomoc drugiemu człowiekowi. A to jest najważniejsze.

Dyrektor Beata Radziwanowska dodaje, że oprócz przeprowadzenia imprezy biegowej, PKO Bank Polski w każdej z 12 miejscowości, gdzie bieg się odbył 17 września br., zbuduje siłownię zewnętrzną.

Rok temu koszalinianie przebiegli 2212 okrążeń, a czek o wartości 50 tysięcy złotych trafił do Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.