studiopasja cover Ludzie
Fot. Agnieszka Orsa

Dziesięć lat tanecznych sukcesów

„Taniec to styl życia, pasja, a nie praca” – mówią zgodnie właściciele Studia Tańca Pasja: Robert Rowiński i jego siostra, Wioleta Wojciechowicz. On trenuje, ona zarządza i tak od dziesięciu lat. Zgodnie, rodzinnie, z sukcesami. Byli pionierami na profesjonalnym koszalińskim rynku tanecznym i niezmiennie utrzymują ten sam, wysoki poziom. Dowody to puchary i osiągnięcia ich podopiecznych na turniejach i zawodach oraz sale pełne roztańczonych ludzi w każdym wieku.

W 2006 roku, kiedy powstało Studio Tańca Pasja, Robert Rowiński miał za sobą 16 lat wszechstronnego doświadczenia na parkiecie i dwie edycje hitu telewizyjnego „Taniec z gwiazdami”, który rozpoczął gigantyczne, ogólnopolskie zainteresowanie tańcem. Moment na otwarcie własnej, profesjonalnej szkoły – idealny, choć tancerz przyznaje, że miał sporo wątpliwości. Tych nie miała za to siostra, Wioleta Wojciechowicz, spiritus movens przedsięwzięcia. Niegdyś sama tańczyła, później – jak mówi – uwiódł ją świat ekonomii, ale po pierwszych telewizyjnych sukcesach brata uznała, że da się te dwa światy połączyć. Znalazła lokal – pasaż przy ul. Jana Pawła II 4a – i w listopadzie 2006 roku sale taneczne powitały pierwszych chętnych. – Zjawił się tłum ludzi, w różnym wieku od najmłodszych po dorosłych – wspomina Robert Rowiński. – Nie sądziliśmy, że zainteresowanie będzie aż tak duże. Wielu osobom musieliśmy odmówić zapisu. Nie byłem w stanie poprowadzić zajęć sam. W styczniu dołączyła do nas Agata Krajewska, a wraz z rozwojem Studia kolejni instruktorzy. Liczba naszej kadry ciągle wzrasta.

Obecnie studio pozostaje największym tego typu ośrodkiem w mieście, prowadzi regularne zajęcia dla wielu grup wiekowych, specjalistyczne warsztaty, działalność zewnętrzną, a przede wszystkim szkoli profesjonalnych tancerzy, a ci zdobywają nagrody na prestiżowych konkursach. Przez 10 lat uczęszczała tu ogromna liczba osób, głównie dzieci. Część z nich wciąż trenuje, podnosząc kwalifikacje. Jeden z uczniów sam prowadzi dziś w Pasji zajęcia.
cheerleaders azs

Wypełnianie niszy

Tymczasem 10 lat temu w Koszalinie istniały co prawda szkoły tańca, jednak nie w pełni profesjonalne. Zajęcia taneczne odbywały się także przy ośrodkach kultury, w klubach osiedlowych, szkołach, ale miały wymiar raczej hobbystyczny i rekreacyjny. Pasja wypełniła tę lukę.

Nisza, jeśli chodzi o taniec sportowy, istniała w Koszalinie od zawsze. Robert Rowiński podkreśla, że parom, które trenuje, oferuje to, czego sam nie miał. – Kiedy zaczynałem, nikt nade mną nie stał, nie opiekował się mną ,ani mną nie kierował – mówi. – W Koszalinie nie miałem trenera z prawdziwego zdarzenia, więc dojeżdżałem przez trzy lata do Szczecinka, a przez kolejne dwa do Szczecina dowoził mnie dwa razy w tygodniu tata. Na studiach w Warszawie miałem już trenera – Colina Jamesa – i było mi znacznie łatwiej. Doskonale wiem, jak poprowadzić dzieci do sukcesów tanecznych, czego im trzeba, jak ten proces powinien wyglądać. O tańcu wiem wszystko, a wciąż się szkolę. Mam 26 lat doświadczenia i dzielę się nim.

Taneczny życiorys Roberta Rowińskiego robi wrażenie nie tylko objętością, ale zawartością. Ma on na koncie polskie i zagraniczne tytuły mistrzowskie, udział w światowych widowiskach i projektach, a także bogate doświadczenie z produkcji telewizyjnych. Jest nie tylko czołowym polskim tancerzem, ale też choreografem i instruktorem i trenerem. Przyznaje, że bardzo mocnym. – Trzeba się do mnie przyzwyczaić – mówi. – Dzieci mnie lubią, ale wiedzą, że jestem twardy i wymagam. Chwalę, ale na to trzeba zasłużyć. Dbam o wszystko: ustalam z rodzicami stroje, buty. Współpracują z nami psychologowie, jeśli tancerzy trzeba wesprzeć. Dbamy o formę fizyczną, konsultujemy się z dietetykami. Po prostu opiekujemy się dziećmi na każdej płaszczyźnie.

 

Tańczyć każdy może i powinien

Natalia Stadnik i Jakub DutkaW przeciwieństwie do śpiewu, tańca można nauczyć każdego – Robert Rowiński podziela tę opinię. Poczucia rytmu, charyzmy niekoniecznie, ale kroków na pewno. Taniec to jednak nie tylko kroki, ale mnóstwo innych korzyści. – Uważam, że każde dziecko powinno choćby w minimalnym stopniu mieć kontakt z tańcem – zaznacza Robert Rowiński. – Nie musi kontynuować tej drogi, ważne by się ruszało, choćby godzinę w tygodniu. Najwięcej daje oczywiście kontakt stały, profesjonalny. Nie tylko wpływa na postawę, poprawia poczucie rytmu, ale też inspiruje do zdrowego trybu życia, diety, dbania o sylwetkę, ciało, wygląd. Mało tego, trenowanie tańca – co często obserwuję – może poprawiać wyniki w szkole. Wynika to z faktu, że taniec jest czasochłonny i paradoksalnie wymusza lepszą organizację czasu. Mając w perspektywie zajęcia, zaraz po szkole tancerze muszą odrobić lekcje, w weekendy na naukę czasu nie ma w ogóle, bo wtedy są zawody i turnieje. Większość sportowych tancerzy ma na szkolnych świadectwach czerwone paski.

Wachlarz możliwości

Oferta Studia Tańca Pasja jest bardzo szeroka. Poza tańcem towarzyskim (standardowym i latynoamerykańskim), którego uczyć mogą się już maluchy, jest tu także taniec nowoczesny, hip-hop, new age, videoklip. Studio prowadzi zespoły, fitness, ale też zajęcia dla dorosłych solo i w parach. – Naszą domeną jest taniec towarzyski, jednak trendy się zmieniają i podążamy za nimi – mówi Robert Rowiński. – Wciąż wprowadzamy nowe techniki. Kilka lat temu, za sprawą programu „You can dance – po prostu tańcz” bardzo popularny stał się hip-hop, więc nawiązaliśmy współpracę z tancerzami tego formatu: Michałem Pawłowskim, Matyldą 'Bylą' Bylicką. Cztery lata temu dostaliśmy propozycję stworzenia drużyny cheerleaderek dla AZS Koszalin. Mieliśmy na to dwa tygodnie! Zostawiłem więc na chwilę taniec towarzyski i udało się wytrenować dziesięć dziewczyn. Sprostaliśmy wyzwaniu. Szczerze mówiąc – uwielbiamy takie rzeczy. Grupa rozwija się świetnie, a dziś mamy też małe cheerleaderki.

Robert Rowiński i Wioleta Wojciechowicz na otwarciePoza Robertem Rowińskim na stałe ze studiem współpracuje Agata Krajewska, a także Tomasz Konury i Krzysztof Kulig. Ale regularne zajęcia to nie wszystko – Pasja organizuje mnóstwo szkoleń specjalistycznych z rożnych stylów i gatunków tanecznych, a do ich prowadzenia zaprasza najlepszych instruktorów z Polski i świata, jak choćby: Victoria Burke (mistrzyni Anglii), Aneta Piotrowska (zwyciężczyni „TzG”, mistrzyni świata), Justyna Hawkins (mistrzyni Polski, finalistka światowa, Jean Philippe Milot (mistrz Kanady), Laurence Bolduc (Kanada), Jacek Jeshke (zwycięzca „TzG”, mistrz Polski).

 

dance kids (2)

Dekada sukcesów

Właściciele pytani, z czego są najbardziej dumni, bez wahania odpowiadają: osiągnięcia podopiecznych. Pary tańca towarzyskiego reprezentują Pasję i Koszalin na turniejach w całym kraju i za granicą, zdobywając zaszczytne miejsca. Ale to nie wszystko. Studio jest laureatem Nagród Prezydenta Miasta Koszalina w dziedzinie kultury za osiągnięcia podopiecznych oraz instruktorów – Roberta Rowińskiego (Artysta Roku) i Agaty Krajewskiej. Współpracuje z wieloma placówkami, fundacjami i firmami, w tym przedszkolami w Koszalinie i Kołobrzegu oraz szkołami podstawowymi w Koszalinie, Mielnie i Sianowie. Organizuje imprezy taneczne (Mistrzostwa Polski Północnej, Puchar Regionów Polski Północnej, Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego). Od ośmiu lat jest członkiem zarządu Zachodniopomorskiego Związku Tańca Sportowego Federacji Tańca Sportowego. Podopieczni studia występują na miejskich imprezach (Bal Prezydenta, Gala Sportu, Gala Nagród Prezydenta w dziedzinie kultury). W Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu prowadzi zajęcia taneczne z dziećmi, zumbę oraz kursy tańca dla pań. Jest członkiem grupy Made in Koszalin. Wspiera Fundację „Zdążyć z Miłością” oraz Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych pokazami tanecznymi podczas eventów i zbiórek pieniędzy.

 

Nieprzypadkowa nazwa

Aleksandra Staszak i Konrad ŁydaPasja według właścicieli Studia to kluczowe kryterium ich działalności. – Nie można o prowadzeniu studia mówić w kategoriach biznesu czy pracy – podkreśla Wioleta Wojciechowicz. – W grę wchodzą sentymenty, emocje dzieci, oczekiwania rodziców. Taniec sportowy, nie ma co ukrywać, nie jest tani. Nic dziwnego, że oczekuje się od nas rezultatów, dobrych wyników. Musimy i dbamy o najwyższą jakość na wszystkich polach. Nie tylko uczymy, ale jak wspomniał Robert, zapewniamy naszym tancerzom kompleksową opiekę także pod względem fizycznym i psychicznym. Bez autentycznego zaangażowania i pasji takie podejście nie byłoby możliwe.

Podział obowiązków między Robertem Rowińskim i siostrą Wioletą Wojciechowicz jest klarowny: on uczy, ona studio prowadzi. Współpraca między rodzeństwem przebiega świetnie, bo doskonale się rozumieją. – Zawsze tak było – mówi Wioleta Wojciechowicz . – Zresztą w ogóle jesteśmy rodzinni, a rodzice dali nam mnóstwo wsparcia. Nie wtrącamy się w swoje przestrzenie, ale doskonale wiemy, co się w nich dzieje. Kiedy Robert wyjeżdża, jesteśmy w stałym kontakcie. Strategiczne decyzje podejmujemy wspólnie, konsultujemy się. Najważniejsze, że mamy wspólny kierunek, wizję rozwoju, cele i w tym jesteśmy zgodni. Co dla nas bardzo ważne, w studiu też panuje rodzinna, przyjazna atmosfera. Nie ma jakiejś sztywnej hierarchii, sztucznych podziałów. Instruktorzy są dla nas jak rodzina.

W siedzibie studia trwa obecnie generalny remont – to rodzaj prezentu na jubileusz dziesięciolecia. Jedna z sal tanecznych powiększy się o powierzchnię dawnego przylegającego sklepu, tak by stworzyć miejsca adekwatnego do potrzeb bardziej zaawansowanych tancerzy, modernizowane są tez inne pomieszczenia, podłogi, ściany. Otwarcie: 1 września br.

 


 

Oferta Studia Tańca „Pasja”

– mix taneczny dla dzieci już od 3. roku życia
– taniec towarzyski
– taniec nowoczesny
– hip hop/new age
– videoclip
– cheerleadering
– fitness
– zajęcia latino solo dla pań
– kursy dla dorosłych w parach
– kursy dla nowożeńców
– zajęcia indywidualne
– warsztaty / szkolenia

 

Robert Rowiński – zawodowy tancerz, choreograf, instruktor. Mistrz Polski Salsy 2013, wicemistrz Anglii Closed British 2008-2009. Do największych osiągnięć tańca towarzyskiego zalicza II miejsce na największym turnieju świata The International of London w kategorii Rising Stars, IV miejsce w UK Championships i IV miejsce w Team Match, największego festiwalu świata Blackpool Anglia 2009. Finalista Mistrzostw Estonii 2006. Reprezentant Anglii na Mistrzostwach Europy Arhus-Dania.
Wśród najlepszych tancerzy świata, z którymi trenował są: Graham Oswick, Tone Nyhagen, Richard Porter, Alan i Hazel Fletcher, Ruud Vermey, Colin James, Allan Tornsberg, Sergey Sourkov Agnieszka Melnicka (Melia). Uczestnik zgrupowań, które prowadzili Donnie Burns, Gaynor Fairweather, Sammy Stopford, Michael Stylianos, Hans Galke, Corky Ballas.
Kilkukrotny uczestnik polskiej edycji telewizyjnego show „Taniec z Gwiazdami”. Zwycięzca 12. edycji programu, a także zwycięzca tureckiej edycji oraz sędzia ukraińskiej.
Kwalifikowany instruktor tańca największych szkół Egurrola Dance Studio Augustina Egurroli, Fullerton Dance Center- Los Angeles. Tancerz Teatru Wielkiego Opery Narodowej przy projekcie Mariusza Trelińskiego „Traviata”. Tancerz największego festiwalu Opery w Savolinie w Finlandii „Traviata”/„Samson i Dalila” ). Tancerz musicalu „Dance Temptation” oraz „Dance Star” wystawianego w San Francisco oraz Casino Theatre Niagara Falls w Kanadzie wraz z tancerzami amerykańskiego „Dancing with the Stars” oraz piosenkarzy „Idola”. Tancerz największego na świecie tanecznego show Burn the Floor wystawianego na West End w Londynie oraz Brodway w NYC oraz angielskiego „Tańca z Gwiazdami on tour” – show „All about You” wystawianego w 72. miastach w Wielkiej Brytanii.
Magister socjologii, absolwent podyplomowych studiów dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, ukończył studia doktoranckie w dziedzinie socjologii.

 

Zespoły Studia Pasja

Escape: zespół tańca nowoczesnego, zwycięzcy największych festiwali tańca nowoczesnego w Polsce. Za swoje wyniki zostali nagrodzeni Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalin za osiągnięcia w dziedzinie kultury

Dance Kids: młody zespół tańca nowoczesnego. który na swoim koncie ma same wygrane przeglądy tańca nowoczesnego w kategorii do 10 lat

Cheerleaders Pasja Team: zespół składający się z dziewczynek, które w tym roku po raz pierwszy zaczęły wyjeżdżać na zawody taneczne i mają już na swoim koncie trzy wygrane przeglądy. Możemy je podziwiać również na meczach AZS Koszalin

Cheerleaders Pasja AZS Koszalin: ćwierćfinalistki telewizyjnego programu „Got to Dance”. Uczestniczki wielu projektów: Projekt Plaża Dzień Dobry TVN, Euro Basket 2015 Polska-Luksemburg, Mistrzostwa Polski Piłki Plażowej, CEV Liga Europejska Polska-Hiszpania, Drift Masters GP PGE Arena Gdańsk, eliminacje do Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Kobiet.