004063 Archiwum Prestiż, Przyjemności, Zdrowie i uroda
Imacon Color Scanner

O pożytkach z picia soków

Są zdrowe, pięknie pachną i wyglądają. Są źródłem wielu witamin i niezbędnych do zachowania zdrowia mikrolementów. Lekarze zalecają picie szklanki a jeszcze lepiej dwóch soku dziennie, najlepiej świeżo wyciskanego. A jakie dokładnie korzyści zdrowotne wynikają z picia soków?

Wyciskarka do soków to jest jakiś wydatek, ale naprawdę warto się w nią zaopatrzyć. Pożytki z systematycznego picia soków są rozliczne. To dobry sposób na dostarczenie organizmowi ładunku witam i mikroelementów.

 

SOK Z POMARAŃCZY

Sok z pomarańczy jest witaminową bombą, którą możemy cieszyć się przez cały rok. Zawiera przede wszystkim witaminy C i D oraz wapń. Nie tylko podnosi odporność, lecz również wzmacnia kości, co sprawia, że jest idealnym sokiem dla kobiet po menopauzie, szczególnie zagrożonych osteoporozą. Powinny się nim zainteresować także osoby przechodzące na dietę odchudzającą – świeżo wyciśnięty, lekko mętny sok pomarańczowy jest źródłem błonnika, przyspieszającego przemianę materii. Do tego ma mniej kalorii niż inne soki bez cukru.

Udowodniono, że sok pomarańczowy zawiera spore ilości przeciwutleniaczy. Są to związki wychwytujące wolne rodniki w naszym organizmie. Te reaktywne formy tlenu są odpowiedzialne za większość procesów starzenia się, powstawanie zmarszczek, toksyn w organizmie oraz przyspieszają powstawanie nowotworów. Świeży nektar z pomarańczy jest szczególnie polecany panom, u których w znaczący sposób redukuje tzw. stres oksydacyjny, związany z powstawaniem w organizmie dużych ilości wolnych rodników.
Zawarte w soku z pomarańczy flawony takie, jak hesperydyna i tangeretyna, chronią organizm ludzki przed powstawaniem stanów zapalnych, zwiększających prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory. Hesperydyna poprawia także funkcjonowanie naczyń krwionośnych oraz zapobiega powstawaniu kamicy nerkowej.

Naukowcy przekonują również, że picie napoju z pomarańczy potrafi obniżyć zły cholesterol (LDL). Codzienne picie szklanki soku pomarańczowego obniża poziom złego cholesterolu o 8 proc., jednocześnie zwiększając o 14 proc. poziom dobrych trójglicerydów (HDL).

 

SOK Z JABŁEK

Ten złocisty napój jest naszym dobrem narodowym. I nie jest tu mowa o piwie, lecz o soku z jabłek. Jest on podstawowym składnikiem dostępnych w sklepach napojów wieloowocowych. I bardzo dobrze, ponieważ szczególnie korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i dobre zdrowie.

Sok jabłkowy działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie (jeśli jest otrzymywany z nieobranych jabłek). Zawarte w skórce jabłek antycyjaniany są naturalnymi antybiotykami. Ponadto, zawarte w soku z jabłek kwasy przeciwdziałają powstawaniu kamieni nerkowych, obniżając pH moczu i nie pozwalając na odkładanie się w układzie moczowym bryłek szczawianu wapnia.

Świeżo wyciskany sok z jabłek, mętny i aromatyczny, jest źródłem błonnika, wymiatającego zbędne resztki z naszych jelit i przyspieszającego przemianę materii. Zmniejsza też apetyt. Sok jabłkowy zawiera również flawonoidy – fitoskładniki, nadające barwę płatkom, liściom i owocom. Związki te przywracają naczyniom krwionośnym szczelność. Regulują również ilość dobrego cholesterolu (HDL) we krwi. Sprawia to, że picie soku z jabłek może obniżyć ciśnienie krwi i zapobiegać zmianom miażdżycowym.

Udowodniono, że sok jabłkowy pomaga obniżyć poziom acetylocholiny, zwiększając zdolności umysłowe ludzi starszych. Picie nektaru z jabłek, najlepiej bez dodatku cukru, zapobiega demencji starczej.

 

SOK Z GREJPFRUTA

Sok z grejpfruta jest zdrowym napojem, polecanym szczególnie osobom na diecie, ponieważ przyspiesza przemianę materii i reguluje trawienie. Szczególnie dobrze komponuje się z daniami z czerwonego mięsa. Pozwala na lepsze przyswajanie żelaza, nawet tego niehemowego. Zawarta w tym gorzkim soku witamina C powoduje redukcję żelaza z trzeciego na drugi stopień utleniania, sprawiając, że staje się ono bardziej biodostępne.

Ponadto, sok grejpfrutowy jest źródłem flawonoidów, w tym naringeniny, limonoidów oraz terpenów. Stosowany jest w profilaktyce żylaków. Usprawnia pamięć i zmniejsza skutki sklerozy.

Należy jednak pamiętać, że sok z grejpfruta nie powinien być łączony z niektórymi lekarstwami. Wynika to z faktu, że jego składniki są trawione przez ten sam system enzymatyczny, co wiele medykamentów. Należy unikać picia soku z grejpfruta cztery godziny przed i cztery godziny po zażyciu leków przeciwhistaminowych, zmniejszających uciążliwość alergii. Nie powinno się go spożywać również z blokerami kanałów wapniowych. Do tej grupy leków należą substancje używane w terapii nadciśnienia tętniczego, chorobie niedokrwiennej serca, zaburzeń rytmu serca oraz migren. Unikać soku grejpfrutowego powinny zażywające cyklosporyny, lekarstwa stosowane po przeszczepach oraz do leczenia łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry. Łączenie soku z tymi wszystkimi lekami może skutkować przede wszystkim zaburzeniami rytmu serca.

SOK Z CZERWONYCH OWOCÓW

Czerwone owoce, takie jak truskawki, porzeczki czy wiśnie, są źródłem wielu witamin oraz antycyjanianów, będących naturalnymi antybiotykami. Sok z wiśni ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwutleniające. Co ciekawe, picie soku wiśniowego przed i po ćwiczeniach fizycznych sprawi, że zmniejszą się bóle wynikające z mikrouszkodzeń w mięśniach szkieletowych, czyli tzw. zakwasy. Sok z wiśni charakteryzuje się dużą zdolnością do wymiatania z organizmu wolnych rodników, powodujących tworzenie się zmarszczek i przyspieszających procesy starzenia się w komórkach. Wolne rodniki są czynnikiem uszkadzającym materiał genetyczny człowieka, co może prowadzić do powstawania nowotworów.

Lekarze polecają nie tylko jedzenie surowych truskawek, lecz także picie napojów, zawierających sok truskawkowy. Jest on szczególnie pomocny przy przeziębieniach i nawracających infekcjach układu oddechowego. Sok z truskawek ma więcej żelaza niż mięso oraz więcej witaminy C niż cytryny. Picie soku truskawkowego obniży poziom złego cholesterolu. Sok ten polecany jest również osobom starszym, ponieważ zapobiega problemom neurologicznym, przychodzącym wraz z wiekiem.

Nie tylko marchewki są dobre dla naszych oczu. Okazuje się, że picie soku z porzeczek usprawnia mikrokrążenie wewnątrz oka, poprawiając ostrość widzenia po zmroku. Zawarta w nim witamina C zwiększa wchłanianie żelaza z diety, co jest ważną informacją dla osób zmagających się z anemią.

Sok z czerwonych winogron ma za to podobne właściwości do otrzymywanego z niego czerwonego wina. Dobrze wpływa na pracę serca, obniża poziom cholesterolu oraz przeciwdziała miażdżycy. Zawiera flawonoidy i inne przeciwutleniacze, między innymi resweratrol, środek działający odmładzająco i zmniejszający apetyt.