wnetrza wys 2 Archiwum Prestiż, Design, Przyjemności

Drugie życie stołu

Czy stary odrapany stolik musi skończyć na śmietniku? Czy komoda po babci musi wylądować w piwnicy, gdzie będzie pełnić funkcję pojemnika na rupiecie? Niekoniecznie. Sprawdźcie, w jaki sposób można dodać meblom niepowtarzalnego uroku i charakteru.

W skomercjalizowanym świecie, w którym żyjemy, producenci licznych pralek, lodówek, telefonów, blenderów i odkurzaczy przyzwyczaili nas do tego, że co kilka lat musimy wymienić je na nowszy model. Nawet jeśli nie jest to wynikiem tzw. zaprogramowanej usterki, to sami chętnie to robimy, gdyż technologia mknie w takim tempie, że dwa lata dzielące jeden model od kolejnego mogą okazać się latami świetlnymi.

Są jednak takie rzeczy, których nie chcemy tak po prostu wyrzucać. Część przedmiotów, którymi się otaczamy, ma wartość sentymentalną. Należą do nich oczywiście pamiątki, zdjęcia, listy, ale także meble. Nie z wszystkimi wiążemy jednak takie sentymentalne uczucia. Niektóre mają prawo nam się po prostu znudzić. Nie musi to jednak oznaczać ich definitywnego końca. Zarówno zabytkowy stolik kawowy po babci, jak i nie budzący emocji stół z IKEI może zyskać nowe życie i stać się prawdziwym dziełem sztuki, użyteczną rzeźbą, która nada wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

Stolarnia Design, to pomysł artysty Marka Sułka – malarza, rzeźbiarza, fotografa, twórcy wielu eksperymentalnych dzieł w przestrzeni publicznej. – Idea „Stolarni” sprowadza się do nadania meblom – przede wszystkim stołom – zupełnie nowego kontekstu. Może być nim zarówno moja inspiracja, ale także ciekawy zamysł właściciela. Sztuka nie jest z pewnością ofertą dla każdego, coraz częściej spotykam jednak ludzi, którzy szukają rzeczy oryginalnych i niepowtarzalnych – mówi „Prestiżowi” Marek Sułek, artysta, twórca Stolarni Design.

Dzięki jego pomysłowi pod cienką powłoką z syntetycznej żywicy możemy zamknąć w swoim stole dowolne wspomnienie, marzenie, tęsknotę… Możliwości są wprost nieograniczone: zdjęcie ukochanego dziecka, muszelki przywiezione z podróży życia, przemycone z Kuby tamtejsze dolary, czy akt ukochanej. Dzięki temu mebel nabierze wyjątkowo indywidualnego charakteru. Będzie jeszcze bardziej nasz.

Stolarnia Design to miejsce, w którym powstają właśnie takie unikatowe, ręcznie wytwarzane artystyczne przedmioty, które mają jednak wartość użytkową. „Stolarnia” jest częścią pracowni plastycznej – Balbina House, klimatycznej przestrzeni na warszawskiej Pradze, w której tworzona jest sztuka – obrazy, rzeźby, scenografia oraz formy użytkowe.