rozkładówkowe Biznes, Temat z okładki
Fot. Wojciech Gruszczyński

Hotel Unitral – Najlepsze medyczne spa w Polsce

Za doskonale zorganizowaną strefę SPA i strefę saun, bardzo dobre połączenie koncepcji SPA z działalnością rehabilitacyjną, kompleksowość oferty oraz niestandardowe wyposażenie – tak organizatorzy konkursu na najlepszy ośrodek medical SPA w Polsce uzasadniali niedawno główną nagrodę dla mieleńskiego hotelu Unitral. Ich słowa są najtrafniejszym podsumowaniem przemiany, jaką Unitral przeszedł w ciągu ostatnich paru lat. Dzięki gruntownej modernizacji dysponuje on obecnie nowoczesną bazą zabiegową i hotelową, a co chyba najważniejsze – oferuje usługi niezwykle kompetentnego i zgranego zespołu. Kieruje je zresztą nie tylko do przyjezdnych. Jego ofertę docenia coraz liczniejsze grono koszalinian korzystających w Unitralu z rekreacji w strefie saun, z basenu solankowego, kriokomory oraz leczniczych i relaksujących masaży.

 

Zakończona trzy lata temu rozbudowa sprawiła, że Hotel Medical SPA Unitral zyskał dodatkowe atrakcje, a jego oferta stała się kompletna, uwzględniająca zabiegi SPA, odnowy biologicznej i rehabilitacji. Połączenie tych trzech segmentów spowodowało, że Unitral uniezależnił się od sezonowości. Przyjmuje gości przez cały rok i co warto podkreślić – stale jest zapełniony niemal w 90 procentach! Prezes Bolesław Krawiec, który od wielu lat kieruje Hotelem Unitral, nie kryje satysfakcji: – Minęły już trzy lata od momentu oddania nowej części obiektu do użytku, a od projektowania co najmniej pięć lat i dalej można powiedzieć, że wyznaczamy standardy, których niektórzy wciąż nie są w stanie osiągnąć. Świadczy to o tym, że dobrze przygotowaliśmy się do inwestycji i że przeprowadziliśmy ją właściwie. Dobudowaliśmy nie tylko kompleks SPA, ale również 49 pokoi hotelowych w standardzie czterech gwiazdek. To zwiększyło naszą atrakcyjność i nasz potencjał. Po sezonie przyjmujemy przeważnie gości zagranicznych, głównie niemieckich. Latem w większości goszczą u nas Polacy i są to pobyty typowo wakacyjne.

Na wakacje przyjeżdżają do Hotelu Unitral zazwyczaj rodziny z dziećmi. To głównie z myślą o nich organizowane są dodatkowe zajęcia. Prezes Krawiec mówi: – od początku działalności mieliśmy zawodowych animatorów, którzy zapewniali gościom niestandardowe rozrywki. Z czasem stało się to normą w polskich hotelach nastawionych na dłuższe pobyty. Ale my poszliśmy o krok dalej. W czasie wakacji i ferii zimowych proponujemy małym gościom i ich rodzicom zabawy ze znanymi muzykami, aktorami, pisarzami, malarzami. Chętnych do udziału w tych warsztatach nigdy nie brakuje.

hamman
NIC NIE ZASTĄPI LUDZKICH RĄK
Jednak istota oferty Hotelu Medical SPA Unitral to rehabilitacja, odnowa biologiczna i zabiegi SPA prowadzone pod nadzorem lekarzy. Do zespołu medycznego współpracującego z Unitralem należą: dr Józef Gasiński (laryngolog), dr Anna Gąska (kardiolog), dr Janusz Gudajczyk (neurolog), dr Jerzy Ulrich (ginekolog) i dr Anna Piwońska-Zdunek (internista, psychiatra). Zdecydowana większość rehabilitantów i terapeutów to magistrowie w swoich specjalnościach, co – poza ich ogromnym doświadczeniem zawodowym – gwarantuje wysoki poziom usług. – Nasze SPA ma charakter SPA medycznego nie tylko z nazwy. U nas fakt, że zabiegi są przyjemne, nie jest najważniejszy. Kluczowe są skutki prozdrowotne – zapewnia Bolesław Krawiec. – Jako ludzie współcześni powoli przyzwyczajamy się do tego, że na prawie wszystko jest jakaś tabletka i tak samo na prawie każde schorzenie jest maszyna, która ma pomóc w leczeniu. Weźmy na przykład wykonywany u nas masaż limfatyczny. Są już dostępne na rynku specjalne rękawy uciskowe, które mechanicznie, poprzez ucisk w poszczególnych częściach ciała, powodują drenaż limfy. Ale tak naprawdę nic nie zastąpi rąk ludzkich, które czują, dotykają, reagują. Maszyna jest bezduszna i zaprojektowana dla wszystkich, pod jakiś standard. Natomiast tu można poprzez interakcję z pacjentem spowodować precyzyjniejsze, zindywidualizowane działanie. efekty zabiegów są nieporównywalne.

Zdaniem prezesa Bolesława Krawca, niezwykle kompetentny zespół to ogromny kapitał Unitrala. Jego trzon stanowią osoby z kilku- i nawet kilkunastoletnim stażem pracy. Stale zresztą podnoszące kwalifikacje poprzez udział w szkoleniach i kursach. – Bardzo mnie cieszy, że nie ma fluktuacji kadry. Nawet jeśli ktoś odchodzi, to zazwyczaj po to, by założyć własną działalność. To usamodzielnienie się jest namacalnym dowodem na to, jaki wysoki kunszt zawodowy ci specjaliści osiągnęli. Nie oznacza ono zerwania współpracy z nami. Współpraca trwa zazwyczaj dalej, choć na innych już zasadach.

Gabinet-drenażu-limfatycznego
DOBRODZIEJSTWA LECZNICZEJ SOLI
Strefa SPA & Wellness w Hotelu Unitral urządzona jest w „klimacie Morza Martwego”. Co to znaczy? Sól z Morza Martwego, przywożona z Jordanii, jest tutaj motywem przewodnim – w zabiegach rehabilitacyjnych, relaksujących, upiększających i odnowie biologicznej. Najbardziej spektakularnym elementem kompleksu jest z pewnością basen solankowy. Zasolenie wody wynosi w nim 15 procent. To wystarczy, by wystąpiło zjawisko określane z angielska jako floating, czyli swobodne unoszenie się na powierzchni wody. W takim stanie odpoczywają szczególnie kręgosłup i układ nerwowy, bo rozluźniony jest cały szkielet mięśniowy. Ciekawostką jest to, że zanurzając głowę delikatnie pod wodę, usłyszymy przyjemną, relaksującą muzykę. To element świadomie zaplanowany, który w połączeniu z działaniem nastrojowego światła wzmaga uczucie błogości i głębokiego odprężenia. Marcin Betliński, który wspólnie z Mają Sobieraj zarządza strefą SPA, zachęca do kąpieli w basenie solankowym: – Może z nich korzystać każdy. Woda tak jak w Morzu Martwym zawiera aż 21 minerałów. Szczególnie duża zawartość potasu i magnezu powoduje doskonałe efekty w procesie odnowy biologicznej, w zwalczaniu skutków nadmiernego stresu, w leczeniu rozmaitych kontuzji oraz przy problemach skórnych. Nie tylko solanka, ale również błota i glinki mineralne działają stymulująco na skórę. odpowiednio do jej typu dobiera się w Unitralu peelingi, kojące maski, aromatyczne masaże. Skóra staje się po nich dobrze nawilżona, wzrasta jej napięcie i  elastyczność, polepsza się stan włókien elastyny i kolagenu. Wszystko to opóźnia procesy starzenia. Minerały morskie mają również zbawienne działanie dla skóry zanieczyszczonej i przetłuszczającej się. Chodzi o właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Wnikając głęboko w pory skórne, minerały łagodzą podrażnienia oraz wspomagają zdolność usuwania substancji toksycznych. Błota i glinki, stosowane do zawijania, okładów i kąpieli, pozwalają zmniejszyć napięcie mięśniowe i nerwowe, poprawić krążenie krwi oraz złagodzić bóle reumatyczne. Używane są również do redukcji tkanki tłuszczowej.

Robert-Korczyński-i-Roman-Modrzejewski
KOMBINAT ZDROWIA I URODY
Kiedy weźmie się pod uwagę, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy w Unitralu wykonano prawie 173 tysiące zabiegów, nie dziwi informacja, że praca masażystów i innych specjalistów odbywa się każdego dnia w 27 gabinetach (28. to salonik fryzjerski). Do tego dochodzi 15 elementów składowych strefy łaźni i saun oraz kriokomora.

Prezes Bolesław Krawiec komentuje: – U nas można podreperować i zdrowie, i urodę. Jesteśmy bardzo wszechstronni. Ale od razu wyraźnie podkreślam, że nie ścigamy się z klinikami medycyny estetycznej. Zabiegi zaawansowanej kosmetologii czy medycyny estetycznej wykonuje się stacjonarnie i dlatego takie ośrodki ulokowane są zazwyczaj w miastach. My skupiamy się na poprawie kondycji fizycznej i kształtowaniu dobrych nawyków. Nie poprawiamy samopoczucia, my poprawiamy zdrowie. obrazowo można to ująć tak: jeśli kogoś boli kręgosłup, to nawet jeśli zrobi sobie doskonałą operację plastyczną, kręgosłup nie przestanie go boleć. A nam chodzi o to, by goście powracali do komfortu życia nie poprzez kosmetykę, tylko przez trwałe pozytywne zmiany.

Jak już wspomnieliśmy, z oferty Hotelu Unitral korzystają nie tylko przyjezdni. Kamila Sikorska, masażystka pracująca w strefie SPA, mówi: – Mam wielu gości z Koszalina albo okolic, których można nazwać stałymi gośćmi. Niektórzy korzystają systematycznie z jednego masażu, inni za każdym razem chcą spróbować czegoś nowego. rozwija się również sympatyczna moda, by w ramach prezentu zamiast kolejnej książki czy gadżetu, ofiarować komuś voucher do SPA na konkretny zabieg. W ten sposób osoby nieprzyzwyczajone do korzystania ze SPA poznają naszą ofertę. Gdy dostaną taki bon, przychodzą do nas i przeżywają piękne chwile. Widzą, że to ma sens i raz na jakiś czas powracają, by na chwilę  wyłączyć się, zrelaksować. Zresztą można korzystać z zabiegów we dwoje w jednym gabinecie – z mężem, żoną, przyjaciółką, czy nawet z dzieckiem, bo mamy nawet pakiet zabiegów dla dzieci. Szczególnie dziewczynki czują się wtedy jak małe księżniczki.

Koszalinianie są również częstymi gośćmi w strefie łaźni i saun. Ci którzy korzystają z nich często, podkreślają, że kompleks jest przestronny, urządzony ze smakiem, z wygodnym rozkładem atrakcji. Jest w nim gdzie odpocząć między fazami saunowania, wyciszyć się. Na osobne słowa uznania zasługują pracownicy obsługi: dyskretni, życzliwi, pomocni. Jeden z gości, korzystający z saun w Unitralu systematycznie, tak to podsumowuje: – Znam podobnych miejsc wiele. Kolejne powstają, także w samym Koszalinie. oczywiście z ciekawości je sprawdzam. Ale atmosfery i poczucia komfortu, jakie daje Unitral, nigdzie nie spotkałem. Dlatego przyjeżdżam tutaj często, choć jedna rzecz pozostała mi do posmakowania, bo dotąd nie miałem okazji wziąć udziału w nocnym saunowaniu, które odbywa się w każdy ostatni piątek miesiąca.

gabinet-fizjoterapii

NAJLEPSZE MEDYCZNE SPA W POLSCE
Walory Unitrala doceniają nie tylko goście, ale również branża. W tegorocznej edycji konkursu „wSPApaniałe miejsca na mapie urody” mieleński hotel uznany został za najlepszy w kategorii „Medical SPA”. Uzasadnienie nagrody mówi samo za siebie: „Za doskonale zorganizowaną strefę SPA i strefę saun, bardzo dobre połączenie koncepcji SPA z działalnością rehabilitacyjną, kompleksowość oferty oraz niestandardowe wyposażenie”.

Przy ocenie hoteli i ośrodków, które znalazły się w ścisłym finale, a były to same topowe miejsca, liczył się każdy szczegół. ogromne znaczenie miał fakt, że usługi Hotelu Medical SPA Unitral opierają się na soli z Morza Martwego, a basen solankowy pozostaje wciąż w Polsce ewenementem. Czynnikiem kluczowym byli jednak ludzie: pracownicy zawsze uśmiechnięci, otwarci, życzliwi. Docenione zostało bardzo indywidualne podejście do klienta, zaangażowanie, umiejętność zaproponowania właściwych zestawów zabiegów w określonej sytuacji.

Słowo „zespół” w rozmowach o Hotelu Unitral wraca zresztą nie tylko przy tej okazji. Atmosfera jaką tworzą zarządzający i pracownicy, ich kreatywność, ale i naturalność oraz dystans do siebie samych stanowią w połączeniu wartość samą w sobie. I dlatego możliwe są nawet takie przedsięwzięcia jak nieco szalona sesja zdjęciowa, której efekty Czytelnicy „Prestiżu” tutaj oglądają.

Ale wracając do konkursowej oceny: wielu członków jury było wcześniej gośćmi Hotelu Unitral. oczywiście incognito. Mogli dosłownie na własnej skórze doświadczyć, jakie są standardy obsługi w hotelu. Badano również opinię innych gości. okazało się, że wszyscy akcentowali domową atmosferę. Marcin Betliński, manager działu SPA, mówi: – Pamiętamy naszych klientów, a oni pamiętają nas. Przyjeżdżają nie na określony masaż, ale przyjeżdżają na masaż u konkretnej osoby. W tej chwili gościmy na przykład 10 osób, które tak ustaliły termin pobytu, by ich ulubieni masażyści nie byli akurat na urlopie.

Małgorzata Kugler, kierująca marketingiem Unitrala, dodaje: – Nagroda nas ogromnie ucieszyła, bo to dowód, że obraliśmy dobrą drogę. To jest zasługa wszystkich pracowników, bo każdy z nas każdego dnia zapracowuje na zadowolenie i sympatię gości.