izabela rogowska 1 Wydarzenia

W BTD na sylwestra farsa polityczno-erotyczna

Fot. Izabela Rogowska

Mamy dziesięć par drzwi i trzeba wejść w odpowiednie” – mówi Wojciech Rogowski, aktor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego o żywiole farsy, jednym z ulubionych gatunków teatralnych koszalińskiej publiczności. W jego reżyserii zobaczymy „Stosunki na szczycie” Edwarda Taylora. Premiera spektaklu o zaplanowana jest na 31 grudnia 2022 roku.

„Stosunki na szczycie” miały już swoją premierę na deskach BTD. W 2007 roku spektakl wyreżyserował Jan Tomaszewski. Był to swego rodzaju prezent dla żegnającego się w dniu premiery ze stanowiskiem ówczesnego dyrektora, Romana Radziwonowicza i ostatnie przedstawienie grane na deskach BTD przed remontem obiektu. Co prawda przyjęte znakomicie, zarówno przez recenzentów, jak i publiczność, ale przez zbieg różnych okoliczności, rzadko wtedy grane, a dziś trochę zapomniane.

Tym bardziej warto odświeżyć znakomitą farsę angielskiego dramaturga, Edwarda Taylora, o stosunkach polityczno-erotycznych na styku władzy i dyplomacji, od wielu lat graną z powodzeniem także na polskich scenach. Wojciech Rogowski w roli reżysera występuje nie pierwszy raz i jak podkreśla, wciąż jest ona dla niego sporym wyzwaniem. – Reżyserowanie kolegów-aktorów nadal wydaje mi się specyficznym zajęciem – śmieje się.

Zadanie jest o tyle nowe, że dotąd aktor wyreżyserował bajki dla dzieci: „Pippi Pończoszankę” (2011), „Cykora, bojącą duszę” (2015) i „Krainę śpiochów” (2018). Po czterech latach przerwy przyszedł czas na sztukę dla dorosłych. – „Stosunki na szczycie” to świetna, aktualna rzecz, dlatego sięgnąłem po ten tytuł – mówi. – Robimy ją „po bożemu”. Jeśli farsa jest dobrze napisana, to nie trzeba niczego do niej dodawać, ani szukać dziesiątego dna. Mamy dziesięć par drzwi i trzeba wejść w odpowiednie. Farsa to rytm, tempo, śmieszne pointy, a naszym zadaniem jest trzeba zrobić wszystko, żeby to ze sceny wybrzmiało i publiczność po prostu dobrze się bawiła. Jesteśmy w fazie pierwszych prób.

Jak czytamy w programie, „Stosunki na szczycie” zaczynają się niewinnie, od planowanego spotkania wysokich urzędników Unii Europejskiej w luksusowym apartamencie w Paryżu. Gra idzie o nie byle jaką stawkę: sir Clive Partridge, wysoki urzędnik Brytyjskiej Komisji Wspólnego Rynku czeka na Jaquesa Berri, komisarza ds. handlu, który ma zdecydować o ewentualnym poparciu kandydatury Partridge’a na stanowisko przewodniczącego komisji… Ale jak to w życiu, a szczególnie w farsie, bywa wszystko zaczyna iść nie tak… Nieszczęścia sir Clive’a Partridge’a zaczynają się od zagubionej walizki i niespodziewanej wizyty kochanki, a dalej… Dalej jest tylko gorzej, czyli… śmieszniej! Grana w oszałamiającym tempie, z piętrzącymi się komicznymi sytuacjami i dialogami pełnymi angielskiego humoru farsa z życia wyższych sfer jest idealną propozycją, którzy szukają w teatrze rozrywki na najwyższym poziomie.

Wybór tekstu, jak mówi reżyser, poza walorami artystycznym,i miał też kontekst praktyczny – w spektaklu może zagrać połowa zespołu aktorskiego BTD (druga przygotowuje bajkę „Królowa Śniegu”) i trzeba było znaleźć tekst uwzględniający możliwości obsadowe. Na scenie pojawią się: Bernadetta Burszta, Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Beata Niedziela Marcin Borchardt, Adam Lisewski, Wojciech Kowalski, a także Wojciech Rogowski, który grał także w poprzedniej wersji: – Zagram sir Clive’a Partrige’a, postać w którą wcielił się wtedy Piotr Krótki. Mam nadzieję, że podołam temu zadaniu (śmiech). Rolę, którą grałem kiedyś ja, czyli Simona Prouta, zagra natomiast Wojciech Kowalski.

Efekt jako pierwsi zobaczą goście Sylwestra w BTD. Wejście w nowy rok w klimacie komediowym – bezcenne.

„Stosunki na szczycie”/„A Rise in the Market”

Autor: Edward Taylor

Reżyseria: Wojciech Rogowski

Obsada: Bernadetta Burszta, Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Beata Niedziela, Marcin Borchardt, Adam Lisewski, Wojciech Kowalski, Wojciech Rogowski

Inspicjent: Izabela Rogowska

Scenografia/kostiumy: Beata Jasionek

Dramaturgia/oprawa muzyczna: Tomasz Ogonowski

Przekład: Elżbieta Woźniak