Folk Film Festiwal 2022 Grafika w tle FB Wydarzenia

Zapraszamy do Sianowa na Folk Film Festiwal

Po raz 9. w Sianowie – od 26 września br. do 2 października br. – odbędzie się Folk Film Festiwal, interdyscyplinarna impreza kulturalna, która przyciąga miłośników kina, folku i filozofii slow life. Integralną częścią wydarzenia jest, odbywający się od ośmiu lat, Konkurs Krótkich Filmów KOKOF-y, na który każdego roku przysyła swoje jednominutowe filmy 70-80 osób – amatorów i profesjonalistów. W tym roku wyjątkowo festiwal będzie połączony z konferencją Cittaslow – Międzynarodowej Sieci Miast Dobrego Życia.

svg%3E Wydarzenia

Folk Film Festiwal (FFF) powstał z potrzeby promocji kultury polskiej w mniejszych ośrodkach miejskich i na wsiach, a także promocji realizowanych w mieście i gminie projektów kulturalnych. Głównie jednak jest przestrzenią do prezentacji tego, co w kinie polskim nowe, aktualne i ważne. Stąd tak duża liczba premier filmowych. Dość powiedzieć, że w ciągu ośmiu lat – podczas dotychczasowych edycji FFF – widzowie mogli zobaczyć ponad 100 produkcji!

Urok życia w sieci Cittaslow

W ramach konferencji Cittaslow do Sianowa przyjadą samorządowcy z kilku miejscowości w kraju, którzy będą dyskutować między innymi o: funkcjonowaniu Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow (PKSMC), o rozwoju miast w zgodzie z przesłaniem slow life, o korzystaniu z dofinansowania w ramach Cittaslow na rozwój miejscowości, konkretnych przykładach takich inwestycji i o korzyściach dla Sianowa, płynących z udziału w PKSMC.

Cittaslow to projekt, który już wiele zmienił w naszym podejściu do funkcjonowania miasta i sposobie budowania relacji z mieszkańcami, a w przyszłości, kiedy otwarta zostanie droga ekspresowa, która wyprowadzi z Sianowa ciężki ruch pojazdów, mamy nadzieję, że pokieruje naszym rozwojem w dobrą stronę – przyznaje Maciej Berlicki, burmistrz gminy i miasta Sianów. – Znajdujemy się w momencie przełomowym i mamy tego świadomość. Przed nami zmiany, duże inwestycje, a w przyszłym roku między innymi dziesiąta, a więc jubileuszowa edycja Folk Film Festiwal, czyli jednego z flagowych wydarzeń kulturalnych Sianowa.

Piekorz, Stankiewicz, Meller

W tym roku gwiazdami FFF będą: reżyserka Magdalena Piekorz, dziennikarz i pisarz Marcin Meller i zespół Varius Manx z Kasią Stankiewicz.

Projekcje filmów rozpoczną się już 26 września br. (poniedziałek). 29 września br. (czwartek) odbędzie się spotkanie z Marcinem Mellerem, a 30 września br. (piątek): warsztaty plastyczne dla dzieci „Dlaczego kura jest mniejsza od koguta?”, które poprowadzi koszaliński artysta Waldemar Jarosz, wernisaż wystawy fotograficznej „Sianów obiektywem fotoreportera” Krzysztofa Sokołowa i rozstrzygnięcie KOKOF-ów. Zwieńczeniem dnia będzie koncert Varius Manx i Kasi Stankiewicz.

1 października br. (sobota), poza kolejnymi projekcjami filmów, w programie wydarzenia znalazły się: warsztaty rękodzielnicze „Magnes z Sianowa”, które poprowadzi Beata Piwar-Borowska z Pracowni Działań Twórczych, „Spacer fotograficzny po Sianowie” – z przejściem przez centrum miasta – ze znanym fotografem Wojtkiem Szwejem i spotkanie z Magdaleną Piekorz, która będzie przewodniczącą jury Konkursu Krótkich Filmów KOKOF-y.

Z Gdyni do Sianowa

W ramach festiwalu, w ciągu tygodnia, widzowie obejrzą w sumie kilkanaście filmów polskich, wyprodukowanych w latach 2021-2022.

Oto lista tytułów i reżyserów: „Inni ludzie”, reż. Aleksandra Terpińska; „Na chwilę, na zawsze”, reż. Piotr Trzaskalski; „Jakoś to będzie”, reż. Sylwester Jakimow; „Sonata”, reż. Bartosz Blaschke; „Piosenki o miłości”, reż. Tomasz Habowski; „Każdy wie lepiej”, reż. Michał Rogalski; „Johnny”, reż. Daniel Jaroszek; „Szczęścia chodzą parami”, reż. Bartosz Prokopowicz; „Wrobiony”, reż. Piotr Śmigasiewicz; „Dzień, w którym znalazłem dziewczynę w śmieciach”, reż. Michał Krzywicki. W ramach pokazów specjalnych, w związku z obecnością na festiwalu Magdaleny Piekorz, będzie można obejrzeć jej filmy: „Pręgi” (2004) i „Senność” (2008).

Organizatorzy przypominają, że część z produkcji swoją premierę będzie miała dosłownie tydzień przed Sianowem – podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Oznacza to, że widzowie FFF będą mieli okazję zobaczyć jeszcze gorące polskie premiery kinowe!

Minuta i ani sekundy dłużej!

Kuratorem KOKOF-ów jest filmowiec Marek Jackowski, o oprawę graficzną festiwalu zadbał Łukasz Waberski z pracowni Dobry Sztos, a wydarzenia poprowadzi Krzysztof Plewa – to stali współpracownicy FFF od pierwszej edycji.

KOKOF-y to projekt, który z roku na rok przyciąga coraz więcej osób, które chcą sprawdzić się w surowej formule tej konfrontacji. Trudność najważniejsza polega na krótkim czasie trwania filmów. Jednak, w ocenie profesjonalnych reżyserów, minuta to dość, żeby przekazać coś istotnego dla twórcy.

Jak co roku, na festiwal i do Sianowa zapraszamy wszystkie osoby, które chcą pooddychać kulturą polską, obejrzeć dobre filmy rodzimej produkcji, odpocząć, pobyć w dobrym towarzystwie, posłuchać rozmów z artystami i porozmawiać o tym, co ważne – mówi Aleksandra Kowalczyk, dyrektor FFF. – Wstęp na wszystkie imprezy i projekcje jest bezpłatny, a na warsztaty i spacer fotograficzny trzeba było zarejestrować się wcześniej. Rezultaty artystyczne tych wydarzeń towarzyszących poznamy w najbliższym czasie, podczas osobno przygotowanych przedsięwzięć.