Laureaci Perel Biznes

Perły Biznesu 2021 z mocnym środkowopomorskim akcentem

18. edycja Konkursu „Perły Biznesu” pokazała, że nie tylko Szczecin może się szczycić wybitnymi menedżerami i ciekawymi, odnoszącymi sukcesy firmami. „Perły Biznesu” są przyznawane w dwóch kategoriach: Wydarzenie Gospodarcze i Osobowość Biznesu.

Nagroda i wyróżnienia w kategorii Wydarzenie Gospodarcze:

  • Kapituła nagrodę główną postanowiła przyznać symbolicznie obywatelom Ukrainy za ich wkład w rozwój gospodarczy Pomorza Zachodniego. Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w 2021 roku legalną pracę w województwie zachodniopomorskim podjęło 117,6 tys. Ukraińców.
  • Wyróżnienie: Rozwój winiarstwa i enoturystyki na Pomorzy Zachodnim – nagroda trafiła do Stowarzyszenia Winnic Pomorza Zachodniego.
  • Wyróżnienie: Rozwój Energetyki Odnawialnej na Pomorzu Zachodnim – nagroda trafiła do Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej z siedzibą w Szczecinie.
  • Wyróżnienie: Budowa Fabryki Przyszłości GEA Tuchenchagen – nagrodę odebrał Zbigniew Grabowski, prezes spółki GEA Tuchenhagen Polska z siedzibą w Koszalinie, będącej częścią globalnego koncernu GEA.
  • Wyróżnienie: Oddanie do użytkowania kompleksu usługowego Posejdon w Szczecinie – nagroda trafiła do Przedsiębiorstwa Budowlanego Calbud ze Szczecina.

Nagroda i wyróżnienia w kategorii Osobowość Biznesu:

  • Nagroda główna: Marcin Hołub, prezes firmy mPower w Szczecinie. Dr hab. inż. Marcin Hołub po 20 latach kariery akademickiej przeszedł do biznesu, tworząc ze wspólnikami innowacyjną spółkę technologiczną działającą w obszarze energoelektroniki oraz systemów automatyki napędu elektrycznego. Laureat od wielu lat aktywnie uczestniczy w rozwoju nowoczesnych technologii, również w wymiarze międzynarodowym. Od 2010 roku jest członkiem zarządu sieci badawczo-naukowej BalticNet/PlasmaTec, obejmującej 20 krajów.
  • Wyróżnienie Ryszard Mroziński, prezes Bałtyckiego Banku Spółdzielczego w Darłowie.
  • Jarosław Kotarski, dyrektor Unity Line Limited w Szczecinie.
  • Marcin Gardzielik, prezes firmy Coffeedesc z Kołobrzegu.
  • Aleksandra Madeja, właścicielki szkoły językowej Presto ze Szczecina

Wyróżnienie dodatkowe pod nazwą Gwiazda „Świata Biznesu” w czasie uroczystwej gali w szczecińskim hotelu Novotel odebrał Andrzej Wyganowski, burmistrz miasta i gminy Stepnica.

Organizatorem konkursu „Perły Biznesu” jest redakcja magazynu „Świat Biznesu” kierowanego przez redaktora Włodzimierza Abkowicza. Kapituła nagrody składa się z zachodniopomorskich naukowców i dziennikarzy. W obecnej edycji przewodniczącym kapituły był prof. Juliusz Engelhardt, pracownik naukowy Wydziału Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, a wiceprzewodniczącą – prof. Danuta Zawadzka, rektor Politechniki Koszalińskiej.