IMG 0285 Ludzie

W Darłowie nie tylko garnki lepią

Pracownia Ceramiczna SKŁO 44, która powstała w marcu br. w Darłowie, oferuje wśród różnych opcji zabawy z gliną i jej wypalaniem, również możliwość zakupu voucherów, które mogą być niesztampowym prezentem pod choinkę, a które uprawniają do udziału w dwugodzinnych zajęciach.

Animatorką zajęć jest pani Anna Przybytniak-Grabowska (instruktor plastyki w Darłowskim Domu Kultury od 2017 r.). Prowadzi ona spotkania regularne dla grup dziecięcych i dorosłych.

Pracownię odwiedzają również klasy szkolne i inne grupy zorganizowane, dla których odbywają się zajęcia specjalne. Również kilkoro przyjaciół, którzy skrzykną się i ustalą z animatorką termin wizyty, może liczyć na przygodę przy lepieniu i wypalaniu prac z gliny: – Popularne są na przykład urodziny albo imieniny organizowane w pracowni – informuje pani Anna. – To na pewno ciekawsze niż zwykłe spotkanie przy ciastku.

Świetną opcją jest możliwość zakupienia voucheru (koszt 25 zł) jako oryginalnego prezentu – na przykład pod choinkę. Daje on możliwość odbycia w pracowni dwugodzinnych zajęć.

Animatorka zastrzega jednak: – Obecne obostrzenia związane z pandemią ograniczyły liczbę osób, które mogą spotkać się u nas w jednym czasie. Dlatego ważne jest, by dokładnie zaplanować wizytę.

Pracownia Ceramiczna SKŁO 44 powstała w marcu 2021 roku. Jej siedziba mieści się w filii Darłowskiego Ośrodka Kultury im. Leopolda Tyrmanda, w Domu Kultury SKŁO 44 przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 44. Najważniejszym składnikiem jej wyposażenia jest „ceramiczny Bentley” – elektryczny piec komorowy do wypału ceramiki, którego konstruktorem jest Tadeusz Sankowski z częstochowskiej fabryki pieców przemysłowych TS-THERM. Piece te cieszą się uznaniem zarówno w kraju jak i za granicą (stanowią wyposażenie m.in.: Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz licznych profesjonalnych pracowni ceramicznych).

Piec o gabarytach: 160 cm szerokości, 175 cm wysokości i 160 cm głębokości może osiągnąć maksymalną temperaturę do 1250 stopni Celsjusza. Jego integralną częścią jest sterownik z programatorem, który umożliwia zaprogramowanie dziesięciu niezależnych procesów wypalania. Instalacja pieca w pracowni Darłowskiego Ośrodka Kultury miała miejsce 28 stycznia 2021 roku, a pierwszy wypał prac nastąpił 25 marca 2021 roku

Wcześniej pomieszczenie o łącznej pow. 50 m kw. poddane zostało modernizacji i zaadaptowane na potrzeby pracowni. Było to możliwe dzięki dotacji celowej, której udzieliło Darłowskiemu Ośrodkowi Kultury Miasto Darłowo oraz ze środków własnych DOK. Wszystkie prace remontowe wykonano w czasie tzw. zamrożenia kultury, czyli w czasie III fali pandemii koronawirusa w Polsce. Wykończeniem a także wyposażeniem obiektu zajmował się Mirosław Rybarczyk, pracownik DOK, na co dzień technik operator urządzeń technicznych i dźwięku z darłowskiego Kina Bajka. Za ostateczny wygląd pomieszczenia (o charakterze industrialnym, prostym i funkcjonalnym) odpowiadała Magda Burduk, dyrektor DOK. Całkowity koszt stworzenia pracowni od podstaw wyniósł 80 tys. zł.

Darłowski Ośrodek Kultury im. Leopolda Tyrmanda

svg%3E Ludzie

Pracownia Ceramiczna SKŁO 44
ul. Marii Skłodowskiej – Curie 44
76-150 Darłowo
www.dokdarlowo.pl
tel. +48 94 314 26 29
mail: kultura@darlowo.pl