received 598031230632490 Wydarzenia

Ratownicy WOPR z medalami

Znakomicie wypadli na niedawnych Mistrzostwach Świata w Ratownictwie Wodnym Australia 2018 ratownicy z Zachodniopomorskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Odbyły się one w dniach 16.11. – 2.12.2018 w Adelajdzie w Australii. Polacy zajęli czołowe lokaty we wszystkich kategoriach.

Mistrzostwa to największa i najbardziej prestiżowa impreza z zakresu sportowego ratownictwa wodnego na świecie, rozgrywana co dwa lata i trwająca przez ok. 2 tygodnie z udziałem blisko 4000 najlepszych ratowników z całego globu. Elementami mistrzostw są zawody na pływalni oraz wodach otwartych. Klasyfikacja odbywa się z podziałem na kategorie: OPEN, JUNIOR, MASTERS, IRB, INTERCLUB, SURFBOATS. Konkurencje są symulacją rzeczywistych akcji ratowniczych z udziałem specjalistycznego sprzętu.

W skład polskiej reprezentacji wchodzili ratownicy wodni, będący czynnymi członkami, ratownikami i instruktorami WOPR oraz członkami i partnerami Fundacji Ratownictwa i Sportów Wodnych RESCUEHOUSE. Organizatorzy wyjazdu polskiej ekipy wyjaśniają: – Naszym celem jako ratowników wodnych jest przede wszystkim organizowanie i niesienie pomocy. Start w zawodach ratowniczych pozwala na zbieranie cennego doświadczenia oraz poznanie technik i profesjonalnego sprzętu używanego powszechnie na świecie. Zebrane doświadczenie i nowe umiejętności przekładamy następnie na grunt krajowy, szkoląc kolejne pokolenia ratowników wodnych, a także organizując różnego rodzaju zawody sportowe.

Wyjazd stał długo pod znakiem zapytania ze względu na ogromne koszty podróży lotniczej. Na szczęście sponsorzy – tacy jak systematycznie i na wielu polach współpracująca z WOPR Grupa Mojsiuk – stanęli na wysokości zadania i wsparli zawodników.

WOPR-owcy z kolei po powrocie z bardzo udanej imprezy podziękowali za pomoc finansową, jaką uzyskali od swoich partnerów. Okolicznościowe spotkanie odbyło się również w siedzibie Grupy Mojsiuk z udziałem pani Hanny Mojsiuk, członka zarządu firmy.

Warto podkreślić, że polscy ratownicy w Australii występowali dosłownie w barwach Grupy Mojsiuk, bo w strojach z logotypami firmy.