integracja 1 Ludzie
Fot. Wojciech Szwej

EFF Integracja Ty i Ja – filmowo, artystycznie i rodzinnie

Jeszcze tylko kilka dni pozostało do rozpoczęcia piętnastej edycji Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja (4-8 września). W tym roku patronuje mu hasło „Rodzina bez retuszu” i temu tematowi poświęconych będzie kilka wydarzeń. Poza tym ogromna dawka mocnego i poruszającego kina, świetni goście, dużo kultury i świetnej – jak zawsze – atmosfery. Tymczasem na ścianie Archiwum Państwowego przy ulicy Wojska Polskiego 4 powstaje integracyjny mural na bazie tegorocznego plakatu festiwalowego autorstwa Grzegorza Otulakowskiego. Malują go artyści z grupy Most Blunted.
– Tegoroczną edycję poświęciliśmy rodzinie – mówiła Barbara Jaroszyk, dyrektor EFF Integracja Ty i Ja. – Chcemy przyjrzeć się, jaką rolę w życiu osób z niepełnosprawnością pełnią bliscy oraz co się dzieje w rodzinie, kiedy niepełnosprawność się pojawia. Będziemy o tym mówić podczas spotkań, warsztatów oraz konferencji, którą po raz pierwszy organizujemy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie.

EFF Integracja Ty i Ja to przede wszystkim prawdziwa uczta filmowa. W konkursie zobaczymy 34 filmów z całego świata – 15 dokumentalnych, 12 fabularnych i siedem amatorskich, a poza konkursem osiem znakomitych produkcji, w tym nagrodzone Oscarem w kategorii najlepszy film krótkometrażowy „Ciche dziecko” oraz „Niezwyciężonego”, znanego z ekranów kin.
– Zgłoszeń do konkursu było blisko dwa tysiące – mówi Dariusz Pawlikowski, dyrektor programowy EFF Integracja Ty i Ja. – To znak, że festiwal jest rozpoznawalny na całym świecie, Temat konkursu filmowego nie jest łatwy, ale też na tyle wdzięczny że wielu twórców filmowych chce się z nim zmagać. Dzięki temu pokazujemy prawdziwe dramaty, biografie ciekawych osób z niepełnosprawnością, wielką biedę, ale też bezgraniczną miłość. Filmy dotykają też spraw delikatnych, dyskusyjnych, nieoczywistych. Pojawią się między innymi wątki imigracji, seksu, kulisy świata mody, sportu, sztuki, ale też zwykłego-niezwykłego życia codziennego.

Pokazy filmowe trwają od środy do piątku (5-7 września), w sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Po blokach projekcji odbędą się spotkania z twórcami i bohaterami filmów, codziennie o godz.17.00 – spotkania z jurorami i gośćmi festiwalu w miasteczku festiwalowym na placu Polonii.

Jury, które wyłoni laureatów Motyli 2018, przewodniczy Łukasz Maciejewski, znakomity krytyk filmowy i teatralny. Filmy oceniać będą również aktorzy: Małgorzata Zajączkowska, Urszula Grabowska, Sebastian Stankiewicz oraz Tomasz Karcz – projektant mody, stylista i fryzjer bez granic. Po raz pierwszy swoje nagrody przyzna jury młodzieżowe, w którym znalazły się związane z kulturą uczennice I LO: Weronika Kordylas, Julia Ustianowska i Aleksandra Cholewicz. Prace będzie koordynował Wojciech Otto, filmoznawca, prof. UAM w Poznaniu.

W programie 15. EFF Integracja Ty i Ja znajdzie się – poza filmowymi – wiele wydarzeń artystycznych: warsztaty związane z tematem festiwalu, happeningi, koncerty zespołów Na górze i November Project (polecamy!), a także dwie wystawy. Pierwsza to pokłosie tegorocznych Fotokonfrontacji, które odbyły w formule „odwróconej” – fotograficy pojechali do rodzin, w których są osoby z niepełnosprawnością, by stworzyć fotoreportaże dokumentujące ich życie. Do Koszalina przyjedzie też Mariusz Kędzierski, rysownik bez rąk, który wykonuje hiperrealistyczne szkice i portrety, a swoje prace pokazywał w galeriach całego świata.

– Poza sztandarowymi wydarzeniami pojawią się też nowe inicjatywy – zapowiada Dorota Czech, szefowa promocji festiwalu. – Będą to między innymi reportaże dziennikarzy Polskiego Radia Koszalin w wersji dla osób niesłyszących oraz studio „na żywo” organizowane wraz z Telewizją MAX, które będzie transmitować festiwalowe wydarzenia na swojej antenie. W formie Małych Festiwali Ty i Ja Integracja zagości w 33 miasteczkach w Polsce, a festiwalowe filmy pokaże siedemnaście kin studyjnych w największych miastach.
Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe jest wolny.
Szczegóły i program festiwalu: integracjatyija.pl/

 

integracja 2