cover 7 Podróże, Przyjemności

KAWAŁEK MNIEJ ZNANEJ GRECJI

Grecja pomimo kryzysu gospodarczego nie straciła nic ze swojej atrakcyjności – cieszy pięknymi widokami i słynie z gościnności. Podróżuje się tu bezpiecznie i przyjemnie.

Na początek zwiedzania polecam Saloniki. Lot do nich trwa niewiele ponad dwie godziny. Jest to drugie co do wielkości miasto w kraju i stolica największego z greckich regionów – Macedonii. Zostało założone ok. 315 p.n.e. przez króla Macedończyków Kassandra i nazwane na cześć jego żony, Tessaloniki. Podczas zwiedzania można podziwiać Białą Wieżę , plac Arystotelesa, czy bizantyjskie kościoły. Warto zobaczyć pozostałości murów obronnych, które niegdyś otaczały miasto. Rozpościera się stąd niesamowity widok na panoramę miasta. Na koniec warto zatrzymać się na kawę frappe w jednej z portowych kafeterii przy nadmorskiej promenadzie.

Jednym z głównych punktów przy zwiedzaniu Grecji kontynentalnej są Meteory – słynne klasztory zawieszone między niebem a ziemią. Już sam dojazd do tego miejsca przez Macedonię i Tesalię zapiera dech w piersiach. Oko cieszą cudowne widoki – wysokie masywy górskie – m.in. mityczny Olimp wpisany na listę UNESCO jako pomnik przyrody. Wspomniane Meteory znajdują się na zachodnich krańcach równiny tesalskiej, co robi niesamowite wrażenie – z ziemi wyrasta ogromny skalny las, który powstał przed wieloma milionami lat. Osobliwe ostańce są dziełem sił erozji – podmywania skał przez wartką rzekę Pinios oraz ruchów tektonicznych powodujących rysy i pęknięcia. Masy wodne wymyły te mniej trwałe warstwy piaskowca i pozostawiły twarde skały , które przybrały różne kształty w formie iglic, stożków i grzybów.

Saloniki miasto

Krajobraz, który ukształtowała sama natura jest jedyny w swoim rodzaju i nie znam podobnego miejsca na świecie. Gigantyczne, o przedziwnych kształtach ostańce piaskowe sprawiają wrażenie niedostępnych, tymczasem klasztory znajdujące się na czubkach tych skał są dziełem ludzkich rąk. Na wysokości 534 metrów n.p.m. od setek lat mają swój dom mnisi, którzy sami stworzyli to miejsce, a z czasem udostępnili je turystom.
To dla nich dopiero w XX wieku zostały wykute w skałach schody. Jednak kilkaset lat temu, dostać się na górę można było w sieci wciąganej wielkim kołowrotem przez pozostających na szczycie mnichów lub za pomocą przymocowanych do skał drabinek. Klasztory powstały w XIV wieku. Jako pierwszy – Megalou Meteorou, zwany też Wielkim Meteorem. Założył go mnich Anatazy, który dotarł okolice z półwyspu Athos, uciekając przed Turkami. W XVI wieku stały tu już 24 klasztory, jednak w dniu dzisiejszym funkcjonują tylko dwa. Te które pozostały, są udostępnione do zwiedzania. Podczas wizyty tam należy pamiętać o odpowiednim stroju.

Wycieczka na Meteory pozostanie niezapomnianym wspomnieniem. Po zwiedzeniu tego cudownego miejsca polecam wypoczynek na jednej z najpiękniejszych wysp egejskich – Skopelos . Dostać się tu można promem. Zorganizowany wyjazd z biurem podróży zawierający w cenie przelot na Skiatos i przeprawę promową jest wygodniejszym i tańszym rozwiązaniem, niż podróż z własnym autem. Skopelos zwana jest wyspą Mamma Mia, bo tu właśnie kręcono filmową wersję słynnego musicalu z Meryl Streep. Zapewne każdy, kto oglądał film, zwrócił uwagę na przepiękne widoki z lazurową wodą, lasami piniowymi, biało-niebieskimi domami i wąskimi urokliwymi uliczkami. Skopelos jest dokładnie taki jak w filmie z krystalicznie czystymi plażami i malowniczymi widokami.

Jest to niewątpliwe najbardziej zielona z wysp greckich, ma zaledwie 96 km2 powierzchni, z czego większość pokrywają drzewa oliwne i sosny. Na wyspie mieszka na stałe około trzech tysięcy ludzi. Od czerwca do września większość z nich żyje z turystyki, zimą natomiast z uprawy oliwek i koziego sera. Czas w tym miejscu płynie inaczej, o czym przypominają kościelne zegary – każdy z nich pokazuje inną godzinę. Nikt się nie spieszy i nie złości, gdy ktoś się spóźni. Same miasteczko Skopelos zachowało typowo grecki klimat – białe domki, wąskie kamienne uliczki, kościoły. Tradycyjnie wytwarza się tu miód, wino, słodycze, oliwę, ser i mydło. Składniki do tych produktów pochodzą z wyspy i są całkowicie naturalne, można je zakupić bezpośrednio u producenta.
Grecja to kolebka zachodniej cywilizacji , posiada bogatą historię, a opisane tu w skrócie miejsca są tylko ułamkiem tego, co może zaoferować nam ten uroczy kraj.

 

*Autorka prowadzi przy ul. Piłsudskiego 88a w Koszalinie Biuro Podróży Aga Holiday (www.agaholiday.pl)