korba cover Wydarzenia
Fot. Marcin Betliński

Koszalińska spółdzielnia rowerowa „Korba” rozkręca działalność

Piekarz, informatyk, radca prawny, bankier i przedsiębiorcy – jedenaście osób założyło spółdzielnię rowerową, która ma integrować środowisko pasjonatów jednośladów.

Spółdzielnia „Korba” ulokowała się przy ul. Kaszubskiej w Koszalinie. Ma być miejscem, gdzie wielbiciele rekreacji rowerowej będą mogli w przyjaznej atmosferze spotkać się i porozmawiać. Tomasz Czajkowski, jeden z pomysłodawców spółdzielni, mówi: – Chcemy zintegrować rowerzystów.

Piotr Gumiński, prawnik, współzałożyciel  spółdzielni, dodaje:  – W Koszalinie i regionie jest kilka prężnie działających stowarzyszeń, które mogłyby w „Korbie” spotykać się i wymieniać doświadczeniem dotyczącym sprzętu, ciekawych tras w okolicy, czy dzielić się przeżyciami z wypraw rowerowych.

W planach są również eventy. – Chcemy zapraszać ciekawych gości, którzy na w siodełku zwiedzili kawałek świata  – wyjaśnia Piotr Gumiński. – Będziemy również poruszać tematy, które są bolączkami rowerzystów. Takie jak na przykład różne rozwiązania komunikacyjne – dodaje.

Członkowie „Kobry” chcą również organizować imprezy dla dzieci, aby i wśród najmłodszych propagować miłość do jazdy rowerem.

W lokalu spółdzielni o powierzchni ponad 140 m kw. znajdzie się również serwis rowerowy oraz sklep, w którego ofercie znalazły się dwie wiodące marki – Orbea i Kreidler. – To nas odróżnia od pozostałych sklepów rowerowych w Koszalinie, że tworzą go ludzie, którzy naprawdę jeżdżą na jednośladach, pokonując kilka tysięcy kilometrów rocznie – mówi Tomasz Szajkowski. – Sam jestem rowerzystą, który w siodełku zwiedził całą Europę. Dlatego wiem, jak ważny jest niezawodny sprzęt. Stąd wybór firm, które stawiają na wysoką jakość wykonania.

– Kreidler to marka, która nie jest znana w Koszalinie, jednak doceniana przez zawodników startujących w światowych imprezach  – opowiada Michał Michalak, prezes Korby. – Firma wspiera m.in. Markusa Bauera czy Moritza Milatza, najbardziej utytułowanych kolarzy górskich na świecie. Orbea to producent rowerów szosowych oraz MTB. Dla członków spółdzielni istotne jest również, że hiszpańska firma produkuje rowery dla dzieci. Ich design, lekkość i funkcjonalność podbija serca rodziców. W sklepie znajdzie się również sprzęt dla osób startujących w triathlonach. – W Koszalinie jest bardzo mało miejsc, które oferują pełen asortyment dla triathlonistów  – mówi Michał Michalak, sam startujący w triathlonach. – Korzystając z własnych doświadczeń, tworzymy bogatą ofertę zgodnie z potrzebami zawodników. W tym roku w Korbie dostępne będą wysokiej jakości pianki, buty neoprenowe, okulary pływackie i czepki. W kolejnym sezonie pojawi się asortyment dla biegaczy.

Michał Michalak jest rowerzystą w klubie Dziki Koszalin. Twierdzi, że długo szukał miejsca, gdzie za jednym zamachem będzie mógł naprawić rower w profesjonalnym serwisie, zapoznać się z nowinkami w tej dyscyplinie sportowej i jeszcze mieć okazję porozmawiać z innymi pasjonatami.