Grzegorz Śniedziewski 4 Ludzie
Fot. Marcin Betliński

Systematycznie trenowany mózg jest wiecznie młody

10 minut rozgrzewki, 40 minut ćwiczeń siłowych i 40-minutowy zestaw cardio – tak większość osób, które dbają o swoje ciało, prowadzi systematyczny trening. Ma to zapewnić zdrowie, jędrnie wyglądającą skórę i lepsze samopoczucie. A czy ktoś ćwiczy swój umysł, by czuł się podobnie?

 

Szkoły pamięci kojarzą się nam głównie z edukacją dzieci i młodzieży. Z przyswajaniem sposobów na szybsze czytanie, zapamiętywaniem większej ilości materiału szkolnego i ćwiczeniami koncentracji na tym, co ważne. Jak się okazuje, coraz więcej dorosłych uczęszcza na zajęcia szkół pamięci. Jedną z nich jest Szkoła Pamięci IQ w Koszalinie, która dzięki autorskim metodom uczy intensywniej korzystać z możliwości mózgu, pobudzać kreatywność i rozwijać wyobraźnię. – A to nie jedyne zalety systematycznych ćwiczeń na pamięć, koncentrację i zapamiętywanie – wyjaśnia Grzegorz Śniedziewski, instruktor. – Najważniejszy jest fakt, że nasz mózg pozostaje dłużej sprawny i młody.

 
IQ, CZYLI PAMIĘĆ NIEMAL ABSOLUTNA
Szkoła istnieje w Koszalinie od 23 lat. Rocznie ma ponad 150 absolwentów. Wśród nich są nie tylko uczniowie i studenci, ale również osoby dorosłe, które zakończyły edukację i na co dzień pracują zawodowo.

Skąd więc w nich chęć ćwiczenia pamięci i koncentracji? – Głównym powodem jest szybkie życie jakie prowadzimy – uważa Grzegorz Śniedziewski. – W  pogoni za pracą, intensywnym życiem prywatnym, w dużym natłoku informacji mamy problem z zapamiętywaniem najprostszych, codziennych rzeczy . Jeżeli nie zapiszemy, to zapominamy. Na zajęcia uczęszczają głównie osoby, których zawody wymagają szybkiego przyswajania dużej ilości wiedzy, jak na przykład prawnicy, nauczyciele i lekarze. Dr Marcin Bogurski, ceniony koszaliński stomatolog, mówi:  – Szkoła pamięci uczy, jak się uczyć. W żadnej innej szkole nie pokazano mi, jak łatwo i szybko można przyswoić pewne informacje. Nie poprzez kilkugodzinne siedzenie nad materiałem, a przez skojarzenia i zabawę. Dr Marcin Bogurski, uczęszcza na zajęcia od ponad roku.  Już po kilku pierwszych miesiącach zauważył, że oprócz szybkiego czytania długich tekstów i zapamiętywania z nich najważniejszych informacji, zaczął spostrzegać drobiazgi, których wcześniej nie zauważał. – Teraz na przykład oglądając zdjęcia, oprócz osób i przedmiotów, które znajdują się na pierwszym planie, dostrzegam też inne szczegóły. Do tej pory nie zwracałem uwagi na kwiaty w tle, ich barwę czy kolor nieba. Jedną z umiejętności – mówi kursant. Jak podkreśla, inną korzyścią było to, że po rocznym kursie zauważył u siebie lepszą orientację w terenie i zapamiętywanie większej ilości cyfr. – Piny do telefonów i kody do usług internetowych przestały być w końcu problemem – zdradza, i dodaje: – Nie muszę też wszystkiego zapisywać, a to w notesie, a to w telefonie. Zachęcony rezultatami, doktor Marcin Bogurski od października rozpocznie drugi stopień kursu.

 

INTENSYWNOŚĆ I ZABAWA
Zajęcia dla osób dorosłych są bardzo intensywne. co roku szkoła tworzy jedną-dwie grupy po dwanaście osób. Uczestnicy biorą udział w 40 spotkaniach po półtorej godziny każde. – Zajęcia są bardzo intensywne – wyjaśnia Grzegorz Śniedziewski z IQ. – cały kurs jest podzielony na trzy części. Pierwsza to rozwój zdolności poznawczych, jak wyobraźnia, koncentracja i twórcze myślenie. Następnie skupiamy się na nauce metod, które pozwolą naszym słuchaczom zapamiętać, między innymi większą ilość cyfr czy tekst literacki. Ostatni etap kursu to praktyczne zastosowanie wszystkich metod. Grzegorz Śniedziewski nie ukrywa, że przez półtorej godziny zajęć wymaga od słuchaczy dużej koncentracji, słuchania ze zrozumieniem i spostrzegawczości. – Każde spotkanie jest bardzo aktywne – mówi elżbieta Kania, która ukończyła kurs w szkole pamięci. – Na nudę nie ma czasu. Instruktor stawia przed słuchaczem konkretne zadania i wymaga szybkiej odpowiedzi. co dało pani elżbiecie tych 80 godzin lekcyjnych wysiłku? – W krótkim czasie nauczyłam się sprawniej myśleć, a to przyczyniło się do szybszego wychwytywania problemów, analizowania ich i rozwiązywania w krótkim czasie. Była słuchaczka zauważyła również, że oprócz tego co gwarantuje szkoła, czyli lepszej pamięci, zwiększonej koncentracji, nauki szybkiego czytania i błyskawicznego przyswajania wiadomości, dużym atutem ćwiczeń jest wzrastający optymizm i samozadowolenie.

 
SATYSFAKCJA GWARANTOWANA
Szkoła IQ jest jedną z niewielu, która daje na piśmie gwarancje efektów. – Jesteśmy pewni swoich metod – stwierdza z uśmiechem Grzegorz Śniedziewski. – Prowadzimy ankiety wśród naszych słuchaczy. chcemy wiedzieć, jakie mają oczekiwania przed pierwszymi zajęciami i czy są zadowoleni, po zakończonym kursie. Do tej pory szkoła ma 99,8 procent usatysfakcjowanych klientów. co jest najważniejsze po ukończonym kursie? – Systematyczne ćwiczenie – odpowiada bez wahania instruktor. – Aby nasz mózg był długo młody i sprawny, trzeba cały czas z niego intensywnie korzystać – dodaje. – My pokazujemy, jak to robić najefektywniej.