Matczak 1 Kultura

Kto czyta, nie błądzi – nowości wydawnictwa Znak

Natalia Hatalska: „Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?”

svg%3E Kultura

Książka pozwala inaczej niż dotychczas spojrzeć na to, czym jest życie w XXI wieku; pomaga zrozumieć mechanizmy kierujące relacjami, technologią i polityką. Zmusza do tego, byśmy się zatrzymali i zadali sobie najważniejsze pytania: Czy można powstrzymać rozwój technologii? Co nas czeka, gdy inżynieria genetyczna pozwoli na hodowanie ludzi na szeroką skalę? Gdzie jest granica postępu technologicznego, o ile w ogóle taka granica istnieje?

Natalia Hatalska pisze o najważniejszych problemach współczesnego świata: o samotności, manipulacji, dezinformacji, a także o technologii, która może przejąć nad nami kontrolę. Nie daje gotowych odpowiedzi, lecz poszerza perspektywę. Prowokuje do tego, byśmy gruntownie przemyśleli nasz stosunek do rzeczywistości XXI wieku.

Autorka to analityczka trendów, publicystka, założycielka i prezeska instytutu badań nad przyszłością infuture.institute. Zaliczana do dziesięciu najważniejszych autorytetów polskiego biznesu. Nagrodzona tytułem Digital Shaper w kategorii wizjoner – przyznawanym osobom, które mają ponadprzeciętny wkład w rozwój gospodarki cyfrowej w Polsce. „Financial Times” umieścił ją na liście New Europe 100 – stu osób z Europy Środkowo-Wschodniej, które zmieniają społeczeństwo, politykę i biznes, prezentując nowe podejście do dominujących problemów.


Marcin Matczak: „Jak wychować rapera. Bezradnik”

svg%3E Kultura

Znany z telewizyjnych komentarzy politycznych profesor prawa, autorytet obecnej polskiej opozycji, opowiada o relacji ze swoim synem Michałem, popularnym raperem występującym pod pseudonimem Mata. Ale nie jest to typowa biografia.
W książce nie brakuje wątków związanych z wychowywaniem nastoletniej córki czy nastoletniego syna, dotykających różnic pokoleniowych, młodzieńczego buntu, ale nie jest to również typowy poradnik.

„Główną tezą książki jest twierdzenie, że wychowujemy nasze dzieci głównie do posłuszeństwa, a zapominamy wychowywać je do buntu. Tymczasem porządny człowiek, a co za tym idzie – dobry obywatel, musi wykształcić w sobie zdolność do rebelii, jeśli okoliczności tego wymagają. Dlatego opowiadam historię o chłopaku wychowywanym do posłuszeństwa, który potrafił się zbuntować. Na jego przykładzie chcę pokazać moralną doniosłość nieposłuszeństwa jako cechy obywatela – a więc każdego z nas” – pisze profesor Marcin Matczak.

Książkę, której poszczególne rozdziały noszą tytuły utworów Michała, można podzielić na dwie części. W pierwszej czytelnicy będą mieli okazję poznać ciekawostki z życia rodziny Matczaków, szczegóły powstawania utworów Maty oraz ich interpretację. Druga poświęcona jest sprawom społeczno-politycznym. Są w niej rozdziały o prawie i konstytucji, o identyfikacji zła w ujęciu socjologicznym, o potrzebie przynależności do wspólnoty i „patriotycznej śmierci”, o tym dlaczego potrzebujemy, a jednocześnie odrzucamy duchowość.


Mariusz Sepioło: „Klerycy. O życiu w polskich seminariach”

svg%3E Kultura

Dla części kleryków pójście do seminarium było najlepszą decyzją w życiu, dla innych – początkiem dramatu. Są tacy, którzy uznają sens narzuconych zasad, i tacy, którzy nie wytrzymują izolacji i kontroli przełożonych. Dla jednych celibat to wartość, dla drugich – źródło hipokryzji w Kościele.

Autor bestsellerowych reportaży, który od dekady pisze o różnych obliczach polskiego Kościoła, wszedł do środowiska polskich kleryków. Odbywa przełomowe rozmowy z byłymi, obecnymi i przyszłymi księżmi. Jego rozmówcy mówią całą prawdę o codzienności za murami seminariów, choć niełatwo im było opowiadać o sprawach intymnych i bolesnych. Nie unikają tematów trudnych, jak: molestowanie, polityka, homoseksualizm, skandale obyczajowe.

Czy warto poświęcić miłość? Czy kleryk rezygnuje ze wszystkich przyjemności? Jak przyszli księża radzą sobie z mrocznymi stronami Kościoła? Czy to właśnie w seminariach rodzą się patologie związane z tą instytucją? Kto odpowiada za spadek powołań i liczne odejścia z kapłaństwa? Czego tak naprawdę uczą polskie seminaria? Czy są sposobem na łatwą karierę? Jak wygląda świat, którego jesteśmy blisko, lecz kompletnie go nie znamy?

Mariusz Sepioło jest autorem m.in. bestsellerów „Himalaistki” oraz „Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu”. Publikuje w „Tygodniku Powszechnym” i „Polityce”.

Agata Puścikowska: „Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet”

svg%3E Kultura

Odważne, zadziorne, poświęcające własne życie dla dobra kraju i drugiego człowieka, dziś w większości niemal całkowicie nie znane. Kim były góralki walczące w czasie II wojny światowej? Agata Puścikowska odkrywa wyjątkowe postaci Walecznych z gór. Z dokumentów archiwalnych, rozmów z mieszkańcami Podhala, Gorców i Beskidów oraz spisanych wspomnień tworzy obraz kobiet z krwi i kości, bohaterek oryginalnych, odważnych, a jednocześnie skromnych i dotąd najczęściej przemilczanych.

Helena Marusarzówna, kurierka tatrzańska i żołnierka AK, w 1940 roku trafiła w ręce Gestapo. Przetrzymywano ją w zakopiańskim więzieniu Palace. Rok później stracono w Pogórskiej Woli.

Helena Błażusiakówna jako osiemnastoletnia dziewczyna została osadzona w „katowni Podhala”. W jednej z cel wyryła wybitym przez oprawców zębem słowa modlitwy, do której Henryk Górecki skomponował swoją „Symfonię pieśni żałosnych”. Przez lata uważano, że zmarła w więzieniu.

Józefa Mikowa ps. „Ryś”, oficer łącznikowy Tajnej Organizacji Wojskowej, działała na terenie Polski i Słowacji. Do ostatnich chwil, mimo tortur, nikogo nie zdradziła. Podczas przesłuchań uparcie milczała, ratując w ten sposób wielu ludzi. Została zamordowana w więzieniu na Montelupich w Krakowie w 1942 roku.

Agata Puścikowska – dziennikarka, felietonistka i reportażystka związana z tygodnikiem „Gość Niedzielny”, Polskim Radiem i telewizją Polsat Rodzina. Autorka wielu książek, m.in. bestsellerów „Wojenne siostry” i „Siostry z powstania.”

Premiera wszystkich wspomnianych wyżej pozycji zaplanowana jest na 1 września br.