Rozmowa z dr hab. Danutą Zawadzką, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej
Jaka jest dzisiaj Politechnika Koszalińska?
– To nowoczesny ośrodek akademicki, który realnie wpływa na rozwój regionu. Łączymy naukę, innowacje i wrażliwość społeczną. Kształcimy ludzi, którzy potrafią odnaleźć się w dynamicznie zmieniającym się świecie: od zaawansowanych technologii, przez gospodarkę i administrację, po kulturę i sztukę.

Co robią absolwentki i absolwenci?
– Współtworzą lokalne i ogólnopolskie środowisko zawodowe, często obejmując odpowiedzialne funkcje i inicjując nowe przedsięwzięcia. Najważniejsze jest jednak to, że tworzymy przestrzeń, w której młodzi ludzie mogą odkryć swoje mocne strony i świadomie zaplanować własną przyszłość.
Jakie możliwości daje oferta kształcenia?
– Politechnika Koszalińska jest otwarta na każdego kandydata i każdą kandydatkę zainteresowanych kształceniem. W ofercie znajduje się obecnie ponad 30 kierunków studiów – od inżynierskich, przez przyrodnicze, społeczne i humanistyczne, aż po artystyczne. Staramy się, aby studia były jak najbliżej praktyki – zapraszamy przedstawicieli firm do prowadzenia zajęć i dzielenia się doświadczeniem.
Na czym polega dialog z pracodawcami?
– Przygotowując ofertę dydaktyczną, bierzemy pod uwagę opinie szkół i pracodawców, oczywiście wsłuchujemy się także w oczekiwania młodych ludzi i ich rodziców. W ten sposób staramy się wprowadzać nowe kierunki studiów.
Jakie korzyści przynosi proces umiędzynarodowienia?
– Naszym celem jest współpraca z uczelniami funkcjonującymi w różnych częściach Europy. Byliśmy pierwszą regionalną uczelnią, która współtworzyła Uniwersytet Europejski EU4Dual. Jesteśmy częścią tego sojuszu już ponad trzy lata. Wcześniej uniwersytety europejskie tworzyły tylko największe i najbardziej prestiżowe ośrodki. Pokazaliśmy, że regionalna uczelnia też może działać w międzynarodowym środowisku.
Co daje EU4Dual?
– Ogromne możliwości w obszarze kształcenia na poziomie wyższym, w tym wydawania mikropoświadczeń, realizacji wspólnych studiów magisterskich, tworzenia programu doktoratów przemysłowych. Uczelnia zaangażowała się w rozwój współpracy ukraińskich uczelni z Uniwersytetem Europejskim. Delegacja Politechniki Koszalińskiej odbyła wizytę w Chinach, rozszerzając międzynarodową współpracę o kontakty z koncernami i uczelniami tego kraju. Efektem tej wizyty jest porozumienie, które z przedstawicielem firmy Huawei Technologies podpisałam w czasie czerwcowego Święta Uczelni.

Które inwestycje uważa pani za kluczowe?
– Sztandarową inwestycją jest Centrum Wiedzy Cognitarium, które powstaje w pobliżu kampusu przy ulicy Śniadeckich. Kompleks stanie się nowoczesną siedzibą Biblioteki Politechniki Koszalińskiej, filii bibliotek branżowych i planetarium. Znajdzie się tam mediateka, centrum szkoleniowo-wystawowe, pomieszczenia badawcze i obserwatorium astronomiczne. Według planów Cognitarium zostanie oddane do użytku z końcem 2027 r. Stanie się wizytówką uczelni i jednym z najnowocześniejszych obiektów edukacyjnych w regionie. W pobliżu kampusu z inicjatywy władz wojewódzkich powstaje także Zachodniopomorskie Centrum Zrównoważonego Rozwoju Ekofuturium.
A inne inwestycje?
– Unowocześniamy pracownie i bazę laboratoryjną. Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki wzbogacił się o laboratorium wzrostu i adaptacji roślin do warunków środowiskowych. Na Wydziale Nauk Ekonomicznych powstała pracownia analiz rynkowych. Wkrótce rozpoczniemy realizację kolejnej dużej inwestycji.
Co powstanie?
– To projekt Fabryki Przyszłości zakładający przygotowanie nowoczesnej przestrzeni typu FabLab. W tym miejscu możliwe będzie tworzenie prototypów urządzeń, testowanie nowych technologii, realizacja autorskich pomysłów. Fabryka powstanie w kampusie przy ulicy Kwiatkowskiego i będzie dostępna dla studentów i lokalnej społeczności. Realizacja projektu kwotą 4 milionów złotych zostanie dofinansowana z programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego.

Jak uczelnia odpowiada na pozanaukowe potrzeby studentów?
– Unowocześniamy bazę socjalną. Modernizujemy domy studenckie, dostosowując je także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Odnowiony został bar w kampusie przy ulicy Śniadeckich. Zależało nam na tym, by powstała tam przestrzeń sprzyjająca spotkaniom młodych ludzi. Frekwencja potwierdza, że studenci zaakceptowali to odnowione miejsce. Stawiamy na sport i aktywny styl życia, tworząc nowoczesne i komfortowe warunki do treningów oraz rywalizacji.
Dlaczego sport?
– Sport to nie tylko zdrowie i dobra kondycja fizyczna, ale także lepsze wyniki w nauce i silna integracja społeczności akademickiej. Dlatego konsekwentnie inwestujemy w rozwój aktywności sportowej. W odnowionej hali powstała siedziba uczelnianego klubu koszykówki Polibasket TU Koszalin. Utworzyliśmy także dziecięcą sekcję koszykarską promującą uprawianie sportu od najmłodszych lat. Wierzymy, że w przyszłości część młodych zawodników zajmie miejsca w ławach studenckich, będzie też odnosić sukcesy w sporcie akademickim.
W ślad za inwestycjami idą wyniki?
– Cieszymy się z osiągnięć naszych studentek i studentów. Reprezentacja kobiet w koszykówce 3×3 wywalczyła drugie miejsce w Akademickich Mistrzostwach Polski Województwa Zachodniopomorskiego. Bardzo dobre wyniki osiąga również męska drużyna koszykówki oraz studenci rywalizujący w futsalu. Nasza uczelnia to miejsce, w którym sport rozwija pasję, buduje charakter i łączy ludzi.
Czy obok osiągnięć zespołowych studenci odnoszą indywidualne sukcesy sportowe?
– Mamy powody do dumy. Mistrzowską klasę w szachach potwierdza Filip Łuczak, który jest studentem Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki. Filip jest w świetnej formie, wygrywa poważne turnieje. Jesteśmy dumni z osiągnięć Małgorzaty Maślak-Glugli, oszczepniczki i studentki pedagogiki. Cieszą osiągnięcia Bianki Imiołowskiej, studentki inżynierii biomedycznej, która wraz z koleżanką Matyldą Brzęczek zdobyła pierwsze miejsce w rywalizacji o Puchar Świata w akrobatyce powietrznej. Utalentowanych, osiągających sukcesy sportowe studentów jest znacznie więcej.

Jak wygląda pozasportowa aktywność studentów?
– Choć młodzi ludzie na co dzień funkcjonują w przestrzeni cyfrowej i mediach społecznościowych, bardzo potrzebują bezpośrednich relacji. Chcą się spotykać, rozmawiać i działać wspólnie. Efektem jest rosnąca aktywność organizacji studenckich i parlamentu studenckiego. Obecnie na uczelni działa ponad 30 kół naukowych i organizacji studenckich. Duża część tej aktywności koncentruje się wokół Centrum Kultury Studenckiej Kreślarnia, gdzie odbywają się wystawy, koncerty, spektakle i warsztaty.
Młodzi chcą rozwijać się artystycznie?
– Czują taką potrzebę, tak, to niewątpliwe i widoczne. Tworzymy warunki sprzyjające odkrywaniu talentów i rozwijaniu pasji. Wspieramy kulturę studencką na wielu poziomach. Osoby uzdolnione wokalnie mogą śpiewać w Chórze Politechniki Koszalińskiej „Canzona”, miłośnicy teatru mogą rozwijać się w grupie „Pod Kreską”, a pasjonaci tańca – uczestniczyć w treningach Akademickiego Klubu Tańca Towarzyskiego, którego członkowie z powodzeniem i sukcesami startują w turniejach krajowych i międzynarodowych.
W jaki sposób uczelnia współpracuje z otoczeniem?
– Fundamentem działań – obok kształcenia i badań naukowych – jest partnerstwo i szeroko rozumiana współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Politechnika aktywnie wspiera inicjatywy z zakresu odpowiedzialności społecznej, traktując je jako naturalne przedłużenie misji uczelni. Istotnym elementem tej współpracy są konferencje i fora, które inicjują oraz kształtują debatę wokół ważnych problemów społecznych, łącząc wiedzę akademicką z realnymi potrzebami środowiska.




















