Kto dziś nie zna powiedzenia, że jeśli wybierzesz pracę, którą kochasz, nie przepracujesz ani jednego dnia w życiu? Pytanie retoryczne, bo przecież ta myśl Konfucjusza przetrwała wieki i pewnie przez kolejne lata będzie mottem dla wielu. Katarzyna i Damian Urbanowiczowie należą do tych osób, które nie tylko profesjonalnie wykonują swój zawód, ale także lubią to, co robią. Optometria i optyka okazały się ich pasją.

optyk-8429m

optyk-8382MOkularnia, jeden z dwóch salonów optycznych państwa Katarzyny i Damiana Urbanowiczów, od progu zaprasza klienta. Jasne uporządkowane wnętrze, nowoczesna stylistyka ekspozycji opraw okularowych, uśmiech właścicieli na dzień dobry i aromatyczna kawa dla spragnionych dawki energii. Żadnych barier architektonicznych, parking tuż pod drzwiami. Każdy kto szuka salonu optycznego spełniającego choćby te wymagania, odnajdzie je w Okularni państwa Katarzyny i Damiana.

– Przywiązujemy dużą wagę do obsługi klienta. Współczesny rozwój technologii podsuwa coraz to nowsze rozwiązania i produkty. Rozumiemy, że klienci mogą poczuć się zagubieni w tym gąszczu propozycji, dlatego naszą rolą jest służyć wiedzą i radą, by każdy z naszego salonu wyszedł zadowolony – mówi Damian Urbanowicz, technik optyk, który wraz z małżonką Katarzyną ponad 4 lata temu otworzył pierwszy salon w Koszalinie przy ul. Poprzecznej (w pasażu Czerwona Torebka).

 

 

Optometria, która stała się pasją

Ziarno pasji padło na grunt przygotowany doświadczeniem. Katarzyna Urbanowicz pracowała kilka lat dla producenta i dystrybutora soczewek kontaktowych. Dzięki temu miała okazję poznać potrzeby i oczekiwania zarówno specjalistów optometrystów, jak i ich klientów.

– Optometria zafascynowała mnie na tyle, że postanowiłam związać z nią swoją przyszłość. Dlatego ukończyłam studia na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. To właśnie na tej uczelni 36 lat temu powstał pierwszy w Polsce Zakład Optometrii. Miałam przyjemność i zaszczyt właśnie tam zdobyć wiedzę i kompetencje wymagane do prowadzenia badań oraz korekcji optycznej wzroku. Studia prowadzone były w niewielkich grupach, co dawało nam – studentom komfort uczenia się i okazję do konsultacji z wykładowcami – wyjaśnia pani Katarzyna. – Dziś mogę z pewnością i radością przyznać, że moja praca to moja pasja. Mało tego – zaraziłam nią męża (uśmiech).

Rok po otwarciu koszalińskiego salonu powstał kolejny – tym razem w Sianowie. Przy głównej ulicy Armii Krajowej, w bliskim sąsiedztwie ratusza, można nie tylko wybrać oprawy okularowe lub soczewki ,ale także zbadać wzrok. Zarówno Okularnia w Koszalinie, jak i salon w Sianowie, mają w pełni wyposażone gabinety.
– Nasza praca to także poczucie odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów. Zadbaliśmy o jak najlepsze urządzenia do badania wzroku – podkreśla Damian Urbanowicz. – Stale podnosimy kwalifikacje i zabiegamy, żeby być na bieżąco z branżowymi nowinami. Odwiedzamy targi, śledzimy trendy w modzie okularowej i soczewkowej. Dokładamy starań, aby w ślad za trzymaniem ręki na „optometrycznym i optycznym pulsie” podążała jakość usług i zwiększał się zakres oferowanych badań.

– Zdecydowanie stawiamy na rozwój, dlatego od września wkraczamy w nowy obszar możliwości pomiaru wzroku – zapowiada pani Katarzyna.

 

 

Skaner DNEye 2 Rodenstock – nowy wymiar badań już od września

To innowacja w Okularni. Optometryście daje możliwość rozszerzenia zakresu badań, pacjentowi natomiast pozwala uzyskać więcej informacji o stanie jego układu wzrokowego podczas jednej wizyty w gabinecie. Skaner jest bowiem wielofunkcyjnym urządzeniem pomiarowym.

– Możemy bardzo precyzyjnie badać wzrok i określać parametry oka mające wpływ na jakość widzenia. Gałka oczna mierzona jest aż w 1000 punktach, co umożliwia zaprojektować soczewki dostosowane idealnie do potrzeb danego pacjenta – kontynuuje właścicielka Okularni. – Rogówka jest jak odcisk palca, unikalna dla każdej osoby. Specjalistyczne badanie skanerem DNEye2, będącym nową generacją tego urządzenia, pozwala zgromadzić dane niezbędne do zaprojektowania optymalnych soczewek. Czemu ma to służyć? Polepszeniu widzenia kontrastowego, widzenia barw , a także widzenia po zapadnięciu zmierzchu. Ten kto na co dzień boryka się z takimi problemami, wie jakie to ważne dla poprawy funkcjonowania zmysłu wzroku. Lubimy, kiedy nasze smartfony wyposażone są w aparaty o wysokiej rozdzielczości, bo to gwarancja doskonałej jakości zdjęć. Skaner pozwala osiągnąć podobne rezultaty w optometrii.

Jakie jeszcze możliwości daje DNEye2? W uproszczeniu mówiąc pozwala m.in. na wgląd w głąb oka aż za rogówkę oraz pomiar jej grubości (tzw. pachymetrię). Jest to szczególnie ważne dla osób chorych na jaskrę i nadciśnienie oczne. Pachymetria to niezbędne badanie wykonywane przed zabiegami chirurgicznymi na rogówce. Skaner ma także opcję tonometrii, czyli pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego, to z kolei droga do wykrywania jaskry i otwieranie pola dla badania u lekarza okulisty.

– Tonometria zastosowana w skanerze jest oparta o najnowszą technologię, określana bezdotykową lub bezkontaktową – objaśnia pan Damian. – Pacjent w trakcie badania nie musi być znieczulany, ponieważ pomiar odbywa się poprzez podmuch powietrza. Ciśnienie wewnątrz gałki ocznej mierzy się szybko i bezboleśnie.

– Zależało nam na wzbogaceniu zestawu urządzeń pomiarowych – uzupełnia pani Katarzyna. – Optometria to wymagająca dziedzina, a my mamy tego świadomość. A że pokochaliśmy to, co robimy, czujemy dobrą adrenalinę. Uczymy też naszych pacjentów, że pomimo postępu technologii, zawsze lepiej dbać o wzrok zawczasu, niż później go leczyć. Statystyki Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki są zatrważające. Około 80% uszkodzeń wzroku można uniknąć. Jak to możliwe – nasuwa się pytanie. Tu powtórzę za PTOO – obserwujmy naszych bliskich, reagujmy, kiedy coś zaczyna nas niepokoić. Nasze dziecko mruży oczy podczas oglądania telewizji? Mama skarży się na bóle głowy i coraz rzadziej czyta książki, choć zawsze to kochała? Proszę pamiętać , że wzrok trzeba kontrolować co dwa lata. Widzenie otaczającego nas świata to przywilej, warto go pielęgnować, tak jak każdy aspekt zdrowia. Nasze salony ulokowaliśmy w takich miejscach, aby ułatwić dotarcie do nich jak największej liczbie osób z całego regionu. Jesteśmy niemal na wyciągnięcie ręki. Okularnia jest przyjazna dla mam z wózkami, dla osób z niepełnosprawnościami poruszającymi się na wózkach inwalidzkich, seniorów. Słowem dla każdego. Warto zdać sobie sprawę, że w wielu krajach ludzie muszą pokonywać nieraz setki kilometrów, żeby skonsultować się ze specjalistą. Skoro zatem taki dramat nas nie dotyczy, korzystajmy z badań, zwłaszcza profilaktycznych.

Praca i rodzina – jak to pogodzić

– Rodzina to podstawa, nasz azyl i dobra wizja na przyszłość. Każdy ma na pewno własną receptę na to, jak pogodzić i jednocześnie oddzielić pracę od życia rodzinnego. Dla nas ważne jest wspólne patrzenie w tym samym kierunku – uśmiechają się Katarzyna i Damian Urbanowicz. – Kiedy tylko to możliwe wspólnie gotujemy, spotykamy się z przyjaciółmi i wyjeżdżamy w plener. Dajemy sobie też przestrzeń do spędzania czasu oddzielnie, np. na zajęciach sportowych. Obowiązki służbowe zostawiamy za drzwiami salonu.

Właśnie. Nie samą pracą żyją właściciele Okularni. Oboje wraz z synem Filipem kochają sport. Wszyscy mają doświadczenie w judo jiu-jitsu. Dyscypliny te nie mają przed nimi tajemnic. Trudno zliczyć medale krajowe i międzynarodowe 13-letniego Filipa. Sukcesy niejednokrotnie triumfował też pan Damian. Ciągle trenuje i dba o rozwój syna. Pani Kasia zamieniła salę sportów walki na bryczesy i kask, ponieważ lubi również jazdę konną. Najczęściej jednak ładuje akumulatory pozytywną energią na zajęciach z gimnastyki. Wszyscy kochają swojego pupila Fidla, buldoga francuskiego, który stał się już ulubieńcem klientów Okularni.

 

Salony optyczne Okularnia zapraszają:
Koszalin ul. Poprzeczna 1a, tel.735 008 009
Sianów u. Armii Krajowej 20, tel. 606 500 142

 

Tekst: Monika Nieckarz