bicie rekordu koszykowka hala kibice bi 2026 6 Temat z okładki

Koszalin był jednodniową stolicą koszykówki

Fot. Adam Paczkowski, Marcin Golik

Za nami jedno z największych wydarzeń sportowych ostatnich lat na Politechnice Koszalińskiej: „Bicie rekordu Polski w kibicowaniu na hali w koszykówce męskiej 3×3”. Pod koniec marca br., koszalińska Hala Widowiskowo-Sportowa przy ulicy Śniadeckich wypełniona została energią, emocjami i głośnym dopingiem, który zjednoczył społeczność uczniowską ze studencką i akademicką.

bicie rekordu koszykowka hala kibice bi 2026 1 Temat z okładki

Organizatorzy wydarzenia to: Politechnika Koszalińska, Polibasket TU Koszalin i Klub Uczelniany AZS PK. Współorganizatorem był Urząd Miejski w Koszalinie. Wydarzenie patronatem honorowym objął wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego, Jakub Kowalik.

Patronat sprawowały również następujące instytucje: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Zachodniopomorski Okręgowy Związek Koszykówki i Polski Związek Koszykówki. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: telewizja „Max”, portal Halo Koszalin, Polskie Radio Koszalin i Twoje Radio.

bicie rekordu koszykowka hala kibice bi 2026 2 Temat z okładki

Uczelnia i partnerzy

Koszalin oficjalnie na jeden dzień stał się stolicą polskiej koszykówki męskiej 3×3. W inauguracji przedsięwzięcia wzięli udział przedstawiciele władz miasta i uczelni, partnerzy, patroni i sponsorzy.

Wśród tych ostatnich znaleźli się: Miejska Energetyka Cieplna w Koszalinie, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Koszalinie, firma MegaInstal Koszalin, Regionalne Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Koszalinie, MAGiJA Smaku Koszalin, Koszalińska Akademicka Liga Koszykówki i AZS – Organizacja Środowiskowa w Szczecinie.

Wspomniani partnerzy, którzy uświetnili rozgrywkami pokazami to: Fight Club Koszalin, Szkoła Tańca King Dance, Koszaliński Klub Karate Kyiokushin Sporty Walki Bałtyk Koszalin

bicie rekordu koszykowka hala kibice bi 2026 3 Temat z okładki

Miasto sportem stoi

„Bicie rekordu…” otworzyli: rektor dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK i zastępca prezydenta Koszalina Sebastian Tałaj w towarzystwie reprezentantów podmiotów zaangażowanych w organizację imprezy.

– Chcemy pokazać, że nasze miasto stoi sportem – powiedziała prof. Danuta Zawadzka. – Cieszę się bardzo, że w nasz projekt włączyło się tak wiele osób i środowisk. Nie mam wątpliwości, że tego rodzaju wydarzenia są potrzebne wszystkim. Mam nadzieję, że to będzie wspaniały czas. Przygotowaliśmy dla was mnóstwo atrakcji – rektor zwróciła się do uczestniczek i uczestników. – Ale najważniejsza jest dzisiaj rywalizacja fair play, do której zachęcam i namawiam. Niech zwyciężą najlepsi.

bicie rekordu koszykowka hala kibice bi 2026 4 Temat z okładki

– Ten dzień z pewnością zapisze się w historii miasta i społeczności lokalnej – podkreślił Sebastian Tałaj. – To także wyjątkowy moment dla koszalińskiej i polskiej koszykówki.

Jedna impreza – dwie maskotki

W ramach wydarzenia rozegrane zostały mecze w dwóch kategoriach. To: Turniej Młodzieży Szkół Średnich o Puchar Prezydenta Koszalina i pojedynki regionalne Akademickich Mistrzostw Polski. Pojedynki uświetnili obecnością – i spotkali się z uczniami koszalińskich szkół średnich, w tym wieloma koszykarkami i koszykarzami – znani sportowcy, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i zainspirowali młodzież do rozwijania sportowych pasji.

Tego dnia można było po raz pierwszy oficjalnie zobaczyć nową maskotkę PK – Tukana, zaprojektowaną i wykonaną przez Kornelię Trzcionkowską, absolwentkę Wydziału Architektury i Wzornictwa. Towarzyszył mu Kropelek, sympatyczna postać promująca Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Koszalinie. Obie postaci chętnie pozowały do zdjęć, zachęcając uczestników do wspólnej zabawy i aktywnego kibicowania.

bicie rekordu koszykowka hala kibice bi 2026 6 1 Temat z okładki

Grafika na marynarce

Przez cały czas trwał konkurs na najlepszą rolkę z wydarzenia.

Sport i muzyka lubią się wzajemnie. Nic dziwnego, że „Biciu rekordu Polski w kibicowaniu na hali w koszykówce męskiej 3×3” przez cały czas towarzyszyła muzyka. A to za sprawą Dj Cuxa, który z powodzeniem zadbał o oprawą muzyczną wydarzenia. Didżejem był Mateusz Cuckarew, student Wydziału Nauk Ekonomicznych.

Maciej Mazurkiewicz, wykładowca z WAiW, reprezentując również autorską pracownię Druklin, dla wszystkich zainteresowanych przygotowywał w technice sitodruku nadruk z grafiką okolicznościową. Wzór w większości przypadków trafiał na specjalnie na tę okazję przygotowane niebieskie koszulki, czyli w kolorze politechnicznym. Regułę złamał jedynie dr hab. dr Tomasz Królikowski, prof. PK, prorektor ds. studenckich, który do zadrukowania podsunął plecy marynarki.

bicie rekordu koszykowka hala kibice bi 2026 7 Temat z okładki

Dedykacja dla uczelni

Na trybunach nie mogło zabraknąć kibiców. Uczniowie i studenci aktywnie uczestniczyli w dopingu, tworząc unikalną atmosferę. Stąd imponująca liczba, którą został ustanowiony pierwszy rekord Polski w kibicowaniu 3×3 w męskiej koszykówce halowej. Oficjalne zliczenie kibiców zakończyło się na 2 321 osobach. Ten wynik trafił do historii polskich rekordów sportowych.

Niewykluczone, że w przyszłym roku, w tym samym miejscu, zostanie podjęta próba osiągnięcia jeszcze lepszego rezultatu. Decyzja w tej sprawie należy do prof. Danuty Zawadzkiej. Drugim kreatorem przedsięwzięcia był Michał Sugier, na co dzień trener i menadżer klubu Polibasket TU Koszalin i pracownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu (SWFiS) PK.

bicie rekordu koszykowka hala kibice bi 2026 8 Temat z okładki

Na finał – Skolim!

Osobą istotną dla tego projektu była dr Agnieszka Połaniecka z Wydziału Nauk Ekonomicznych, radna miejsca i przewodnicząca Rady Sportu przy prezydencie Koszalina, propagatorka zdrowego stylu życia poprzez aktywność fizyczną.

Osobny konkurs dotyczył kibicowania przez społeczności uczniowskie poszczególnych szkół średniej. Najliczniejszą grupę wspierającą zawodników walczących o zwycięstwo na parkiecie wystawiło I LO im. Stanisława Dubois w Koszalinie. Natomiast drugą nagrodę, za najbardziej kreatywny doping, otrzymał Zespół Szkół nr 9 im. Romualda Traugutta, czyli Elektronik.

A na finał zaśpiewał Konrad Skolimowski – Skolim. Po energetycznym i rytmicznym koncercie w stylu latino wokalista cierpliwie pozował do zdjęć z fanami, składał autografy, nagrał rolkę specjalnie dedykowaną uczelni, dostępną na FB, podziękował za aktywny udział widzów i słuchaczy i zapowiedział, że chętnie wróci do Koszalina na kolejne zaproszenie Politechniki Koszalińskiej.