Nie trzeba być zawodowym filmowcem, nie trzeba mieć profesjonalnego sprzętu, nie trzeba pisać scenariusza. Wystarczy: 1 pomysł, 1 minuta i 1 film, żeby wziąć udział w tegorocznej edycji Konkursu Krótkich Filmów KOKOFY, który towarzyszy 12. Edycji Folk Film Festivalu w Sianowie. To konkurs z tradycjami, dorobkiem ponad 1 tys. ocenionych dotąd filmów, długą listą wybitnych reżyserów zasiadających w jury i atrakcyjnymi nagrodami finansowymi. Tegoroczne hasło wywoławcze dla treści produkcji brzmi: „Bohater naszych czasów”. Czas start!
Do 7 lipca 2025 r. można nadsyłać filmy minutowe, które wezmą udział w 12. edycji Konkursu Krótkich Filmów KOKOFY. Ten konkurs to cieszące się dużą popularnością wydarzenie towarzyszące organizowanego od 2014 r. w Sianowie, Folk Film Festivalu (FFF). Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się 17-19 lipca 2025 r. Laureatów KOKOFÓW poznamy ostatniego dnia trwania imprezy.
Goście, goście, goście
FFF to ważne i cenione wydarzenie kulturalne Pomorza Środkowego i województwa zachodniopomorskiego. Na przestrzeni kilkunastu stało się jedną z pomorskich marek kultury. Do kilkunastotysięcznego miasta przyciąga zwolenników polskiego kina, turystów z nadmorskich kurortów i mieszkańców okolicznych miejscowości.
FFF to: kino w bogatym programie projekcji, które rozpoczynają się przed inauguracją, filmy amatorskie i profesjonalne startujące w KOKOFACH, fotografia i sztuki plastyczne na wystawach i w konkursach, rękodzielnictwo podczas warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, muzyka prezentowana na koncertach kameralnych i plenerowych, teatr sceniczny i uliczny, czyli w plenerze, literatura rozumiana jako spotkania z pisarzami i promocja czytelnictwa, kultura kulinarna w wydaniu regionalnym, a przede wszystkim goście: aktorzy, reżyserzy, fotograficy, muzycy, wokaliści, pisarze, artyści plastycy.
Tylko i aż jedna minuta
Jednym z najważniejszych punktów każdej edycji FFF są KOKOFY. Każdego roku przewodniczącym jury jest inny reżyser młodego lub średniego pokolenia. Jak dotąd w Sianowie byli między innymi: Kinga Dębska, Katarzyna Klimkiewicz, Magdalena Piekorz, Kuba Czekaj, Sławomir Fabicki, Jan Jakub Kolski, Maciej Pieprzyca.
Na konkurs napływa średnio 80-90 filmów z całego kraju, w tym ze szkół filmowych, artystycznych, a od 2020 r. także z zagranicy, chociaż organizatorzy dopiero tegoroczną edycję oficjalnie czynią międzynarodową. Laureaci otrzymują KOKOFY, a więc oryginalne, powołane do życia przez sianowską artystkę, Annę Wojcieszek, statuetki, których nie sposób pomylić z jakąkolwiek inną nagrodą. Od początku kuratorem konkursu jest Marek Jackowski, filmowiec, który przyjmuje propozycje i utrzymuje kontakt z autorami prac nagrodzonych, obserwując późniejszy rozwój karier najzdolniejszych z laureatów.
Kilka ważnych reguł
KOKOFY to również zasady, które pozwalają uczestnikom spokojnie oczekiwać na werdykt jury. Najważniejsza to nieprzekraczalny czas trwania filmów – 1 minuta. Przy czym autor lub autorka może nadesłać – pod tymi samymi albo różnymi godłami –
więcej niż 1 film. Każda propozycja musi mieć charakter oryginalny, co oznacza między innymi, że twórcy powinni zadbać o to, żeby zdjęcia, muzyka, elementy graficzne i inne składowe dzieła filmowego nie naruszały praw autorskich innych artystów. Ważny jest termin napływania prac. Komisja selekcyjna, która przed obradami jury kwalifikuje filmy do konkursu pod względem formalnym, musi mieć czas na ich obejrzenie i podjęcie decyzji.
Marek Jackowski: – Temat, który rok temu zaproponował Maciej Pieprzyca, brzmi: „Bohater naszych czasów”; to hasło wywoławcze, inspiracyjne, nie musi być traktowane dosłownie, to zaledwie wstęp do 1-muntowej interpretacji.
Atrakcyjne nagrody finansowe
KOKOFY też mają swoich bohaterów – to filmowcy, amatorzy i profesjonaliści, którzy starają się, by ich produkcje przebiły się do szerokiego grona odbiorców. Co dzieje się z filmami? Przyjmowane są na serwer – i to jedyna droga przesyłania zgłoszeń –
następnie kwalifikowane przez komisję, oceniane przez jury, nagradzane, prezentowane w ramach zakończenia edycji i w mediach relacjonujących i promujących KOKOFY.
Organizatorem festiwalu i konkursu jest Sianowskie Centrum Wiedzy, jednostka budżetowa samorządu Sianowa. Aleksandra Kowalczyk, dyrektor placówki i FFF, dodaje: – Dla wielu osób motywacją do startu mogą być nagrody, a są – na tle innych tego rodzaju projektów w kraju – bardzo atrakcyjne. Nagroda główna to 5 tys. zł. Przewidzieliśmy 3 wyróżnienia, każde o wartości
1 tys. zł. Zapraszamy zwłaszcza osoby stawiające pierwsze kroki w sztuce filmowej. Sianów to także doskonałe miejsce na debiut!