Teatr Variete Muza w tym roku obchodzi swoje 15-lecie. Jest to miejsce spotkań kultury, sztuki, tańca i kuchni. Niepowtarzalny klimat tworzy tu zarówno przepiękna zabytkowa sala z wysoką kolumnadą, jak i wyjątkowa atmosfera tworzona przez właścicieli od samego początku.
Teatr Variete Muza nie jest klasycznym teatrem. Nie znajdziemy tu kaskadowej widowni z siedzeniami przymocowanymi do podłogi. Zamiast tego jest parkiet, a widzowie zajmują miejsca przy stolikach. Daje to duże możliwości dopasowania wnętra do potrzeb danego wydarzenia.
Obiekt został wybudowany ponad 150 lat temu. Pierwsza wzmianka na jej temat w archiwalnych książkach adresowych miasta pochodzi z 1888 r. Wtedy budynek mieścił się przy Buchwald Strasse 35, a w jego murach działała gospoda, kręgielnia oraz sala muzyczna. Po wojnie budynek również był wykorzystywany do różnych celów. Mieścił się tu przystanek milicji, urząd celny, siedziba partii, a nawet siłownia. Przez wiele lat funkcjonowało tutaj kino Muza z piękną salą na 500 miejsc. W 2009 roku właściciele Teatru Variete Muza powrócili do pierwotnej formy funkcjonowania obiektu.
Domeną teatrów variete jest różnorodny repertuar, który w swojej formie jest lekki, łatwy i przyjemny. Nie inaczej jest w Muzie. Teatr posiada własny zespół artystów, składający się z wokalistów, tancerzy oraz orkiestry. Tworzy on niezapomniane widowiska muzyczno-taneczne, zapraszając widza do wspólnej zabawy. Jarosław Barów – właściciel, a także główny dyrektor, reżyser oraz kompozytor, aranżer i dyrygent, a przede wszystkim pasjonat, od samego początku dba o każdy detal artystyczny. Jest twórcą muzyki do seriali “Święta wojna”, “Badziewiakowie”, “Skarb sekretarza” oraz filmu fabularnego “Jest sprawa” . Wieloletni dyrektor muzyczny Letniego Festiwalu Kabaretowego w Koszalinie, emitowanego na antenie TVP2. Aranżuje muzykę i prowadzi 100-osobową orkiestrę oraz 50-osobowy chór, podczas koncertów z takimi gwiazdami jak: Justyna Steczkowska, Krzysztof Cugowski, Katarzyna Cerekwicka, Andrzej Piaseczny, Kuba Badach, Grzegorz Hyży, Ania Dąbrowska, Halina Młynkowa, Natalia Kukulska, Kayah, Sławek Uniatowski, Kasia Kowalska i wielu innych. Swoje doświadczenie na scenie przekuwa w niezapomniane widowiska, znane publiczności w całej Polsce.
Od kilku lat niezaprzeczalnym faworytemw repertuarze Muzy jest “Tribute to ABBA”. Jest to koncert z muzyką szwedzkiego zespołu. Jak zwykle oprócz śpiewającego kwartetu nie może zabraknąć tancerek oraz orkiestry na żywo. Podczas widowiska artyści nie tylko wykonują znane utwory, ale również dzielą się różnymi faktami i ciekawostkami dotyczącymi znanej grupy.
Teatr Variete Muza ma na swoim koncie inne widowiska, często nawiązujące do określonego regionu świata lub dekady muzycznej. Możemy tu wymienić „Un treno per l’Italia”, czyli pociąg do Włoch (koncert włoski), „Chansons de Paris” (koncert francuski), „Lata 20-te Lata 30-te”, „Studio 54” (hity lat 70-tych i 80-tych), wieczór orientalny, czy „Fiesta Latina” (koncert latynoski). Niezaprzeczalnym hitem muzycznym jest również koncert fabularyzowany “Anna i Anna”, poświęcony życiu i twórczości Anny Jantar oraz Anny German. Oczywiście nie zabrakło adaptacji znanych musicali. Na samo otwarcie Muzy wystawiony został musical “Cabaret” (znany z ekranizacji z Lizą Minelli).
Teatr Variete Muza to nie tylko koncerty tematyczne. Odbyły się tu liczne koncerty znanych gwiazd takich jak: Kortez, Ira, Daria Zwiałow, Lemon, Zakopower, Maciej Maleńczuk i wiele innych. Na scenie znalazło się również miejsce na stand uperów czy kabaretów (Cezary Pazura, czy Ani Mru Mru, Kabaret Rak).
Na estradzie Muzy gościły inne teatry z całej Polski (m. in. Teatr Capitol z Warszawy). Muza była również wiele razy centrum festiwali, targów oraz miejscem wydarzeń społecznym, jak podczas organizowanego przez Koszalin Dnia Dziecka. Na sali stanął kiedyś nawet ring, na którym odbywały się walki bokserskie. – Jesteśmy otwarci na nowe formy rozrywki, zgodnie z duchem variete – mówią właściciele.
Wiele osób odwiedzających Muzę po raz pierwszy, często porównuje ją do paryskiego Moulin Rouge. Rzeczywiście Teatr posiada własną kuchnię oraz bar serwujący napoje nie tylko soft. Jest to znakomite dopełnienie spędzonego kulturalnie czasu. Dzięki temu obiekt pełni funkcję nie tylko centrum sztuki, ale pozwala na realizację wydarzeń takich jak bale charytatywne, eventy, studniówki, czy imprezy okolicznościowe.
Teatr Variete Muza na stałe wpisał się w kulturalną mapę nie tylko Koszalina czy regionu, ale i Polski. – Odwiedzają nas klienci miejscowi, ale także grupy z Katowic czy Rzeszowa. Zgodnie utrzymując, że “drugiego takiego miejsca w Polsce nie znają”. Z kolei zespół artystyczny gościnnie zagrał już we wszystkich większych miastach w Polsce, niektóre odwiedzając kilkukrotnie – na przykład Warszawę, Wrocław czy Białystok – podkreślają właściciele.
Z pewnością 15 lat Teatru Variete Muza obfitowało w feerię kulturalnych, a przede wszystkim muzycznych obfitości. – To dopiero początek – mówi z uśmiechem maestro Jarosław Barów. Z niecierpliwością czekamy więc na kolejne wydarzenia.