„Morze Architektury” to podcast, w którym mówi się o architekturze, planach zagospodarowania, projektach, ważnych dla Koszalina, stanowiących o jego kolorycie i tożsamości. Koszalińscy architekci rozmawiają w nim o tym co dobrego buduje się w mieście, a również o tym co być może powinno zniknąć z horyzontu albo przynajmniej zmienić swoją formę.
Rozmawiamy z pomysłodawcą projektu architektem Bartoszem Warzechą oraz architektką Agnes Orłowską gościnią dwóch odcinków poświęconych miejskiej tkance.
Podcast „Morze Architektury” to kolejna po spotkaniach w filharmonii i panelach dyskusyjnych propozycja Stowarzyszenia Architektów Polskich oddział w Koszalinie na propagowanie wiedzy o architekturze.
Bartosz Warzecha: SARP w swoich założeniach chce promować nie tylko podstawową wiedzę o architekturze, ale również pewną czułość na otoczenie. Stowarzyszenie to nie tylko spotkania członków i zrzeszanie grona architektów, których mamy w regionie blisko 70-ciu, ale również czynne angażowanie się w rozwój miasta, a przecież wszystko zaczyna się od rozmowy.
Kilka lat temu zapraszaliśmy mieszkańców do dyskusji, takiej „na żywo” podczas spotkań organizowanych w nie istniejącym już „Kawałku Podłogi”, od dwóch sezonów zapraszamy do Filharmonii Koszalińskiej na cykliczne spotkania pt.” Kompozycja i Architektura”, w której prócz pięknych brzmień orkiestry rozmawiamy o spektakularnych projektach i wizjach architektonicznych, które niewątpliwie są inspiracją. Kolejną przestrzenią do mówienia o architekturze, ale już tej konkretnej dotyczącej miejsc w Koszalinie, które są ważne i budzą emocje jest właśnie podcast „Morze Architektury”. Odsłuchać go można w dowolnym czasie na większości platform takich jak YT czy Spotify.
Pierwsze 10. odcinków już dostępne, jakie tematy poruszają?
Bartosz Warzecha: Zaczęliśmy od zieleni, od drzew, bo Koszalin postrzegany jest jako zielone miasto. Ale czy na pewno nadal tak jest? Poruszamy tematy, które budzą wśród mieszkańców mnóstwo emocji m.in. sprawa przebudowy koszalińskiego rynku, temat „Związkowca” czy aranżacji, planu osiedla „Północ” i nieustannej „współczesnej” ingerencji w nią.
Podcast to rozmowa architektów, różnice zdań i wizji na dane miejsce. Do niektórych odcinków zaprosiliśmy gości, którzy niejako z zewnątrz dzielą się z nami swoją oceną naszych koszalińskich architektonicznych zmagań.
Nasz podcast to przede wszystkim próba zwrócenia merytorycznej uwagi na temat: dlaczego jest tak a nie inaczej. Prowokujemy do krytycznego myślenia i wyrobienia swojego zdania na dany temat, popartego wiedzą o uwarunkowaniach technicznych, możliwościach, finansach i zasadach projektowych. Staramy się rozmawiać prostym zrozumiałym językiem, tak aby nie tylko osoby z branży mogły się w nim, tak jak i my, zanurzyć.
Podcast więc jest skierowany do wszystkich, czyli do kogo?
Agnes Orłowska: Choć tworzą go architekci, to skierowany jest on głównie do mieszkańców miasta. W pędzie dnia mało jest okazji na rzeczową analizę, wyrobienie sobie własnego zdania czy zgromadzenie informacji o tym co wpływa na to, że Koszalin wygląda tak jak wygląda. Podcast prowokuje to zastanowienia się, do zwrócenia uwagi, gdzie mieszkamy i jak mieszkamy. A może można zrobić coś, aby żyło się na lepiej, bardziej komfortowo i w zgodzie ze sobą?
Wiemy, że „Morza Architektury” słuchają zaangażowani mieszkańcy, ale też ci, którzy w ogóle interesują się organizacją i projektowaniem życia w mieście. To znakomite źródło wiedzy dla przyszłych architektów, projektantów. Myślę, że podcast to też dobry materiał dla tych, którzy interesują się budżetem obywatelskim w ramach którego powstają projekty na małą architekturę i zieloną miejską przestrzeń.
W końcu mamy również sygnały, że po prostu słuchają nas architekci, urzędnicy, którzy na co dzień zmagają się z projektami i procesem twórczym. Grupa odbiorców jest więc szeroka i każdy znajdzie w niej coś dla siebie.
Dlaczego tak ważne jest to, aby wiedzieć, jak mieszkamy?
Bartosz Warzecha: Przede wszystkim to czyni nas nieobojętnymi na otoczenie. Powiem więcej to nawet daje nam mandat do kreowania naszego otoczenia. Wbrew pozorom mamy na to ogromy wpływ. Miasto to my. Wygląda więc ono poniekąd tak na co my się godzimy, co wybieramy, za czym głosujemy lub co nam się podoba. Wiedza architektoniczna buduje wrażliwość i kieruje naszą uwagę, na rzeczy, które na co dzień bezwiednie mijamy. Mają jednak one znaczenie w tym jak czujemy się danym miejscu czy przestrzeni.
Agnes Orłowska: Bardzo często zdarza się tak, że turyści lub goście odwiedzający nasze miasto postrzegają je zdecydowanie lepiej niż my. Jesteśmy wobec siebie nazbyt krytyczni, a może nie doceniamy tego, za czym mieszkańcy innych regionów tęsknią. Porównujemy się do dużych miast, a może bliżej nam do miejskich aglomeracji np. w Danii i stamtąd powinniśmy brać przykład?
Moim zdaniem podcast pokazuje również to, że projektowania i zmiany w mieście to proces. Bardzo złożony, długi, niełatwy i będący sumą kompromisów. Warto o tym wiedzieć nim poddamy krytyce coś co np. z jakiś powodów zostało przerwane, zmienione, niedokończone.
Nim klikniemy „Subskrybuj” na co możemy liczyć w kolejnych odsłonach „Morza Architektury”?
Bartosz Warzecha: Pomysłów nam nie brakuje, bo wbrew pozorom dużo dzieje się w naszym mieście i okolicach. Koszalin zyskał nowe dzielnice, które niewątpliwie będą zmieniać swoje formy. Nadal mamy kilka „koszmarków” w centrum, ale też są projekty, które wpisały się w miasto niemal natychmiast. Zagwozdek architektonicznych jest wiele, więc o brak tematów nie martwię się. Moim marzeniem jest to, aby mieszkańcy naszego regionu wierzyli, że mają realny wpływ na zmiany, a im więcej wiedzą tym więcej mogą od siebie wnieść.
Agnes Orłowska: Warto rozmawiać, warto słuchać. Podcast ma bardzo wygodną formę, ponieważ odsłuchać można go wszędzie i o każdej porze. Koszalin ciągle się zmienia i rozbudowuje, wiele jeszcze przed nim i o tym wszystkim chcemy mówić. Jako zarząd SARP-u mamy w zanadrzu jeszcze kilka pomysłów na pokazanie architektury od innej strony. Chcemy, aby nasz głos był słyszalny i docierał do tych, którym Koszalin leży na sercu.