Mieleński hotel Ferry Resort był 19 października br. scenerią podsumowania drugiej edycji Koszalińskiej Nagrody Gospodarczej „Kompas Biznesu” organizowanej przez koszaliński oddział Północnej Izby Gospodarczej.
Galę prowadził Piotr Dzięcielski, pochodzący z Koszalina dziennikarz telewizyjny. Krótki recital wokalny dała jego żona, Aleksandra Kostka (również z pochodzenia koszalinianka) – znana przede wszystkim jako prezenterka telewizyjna, a z wykształcenia aktorka musicalowa. Oszałamiający pokaz iluzji zaprezentował Maciej Kulhawik.
Gościem honorowym gali była Beata Górecka, pierwsza zastępczyni prezydenta Koszalina, odpowiedzialna za gospodarczy rozwój miasta i współpracę z biznesem.
Idea „Kompasów”
Koszalińska Nagroda Gospodarcza „Kompas Biznesu” wypełnia lukę po innych lokalnych wyróżnieniach biznesowych, których ciągłość przerwała epidemia COVID-19. Jak mówią jej pomysłodawcy, członkowie rady koszalińskiego oddziału Północnej Izby Gospodarczej, nagroda ma za zadanie wskazanie i docenienie najważniejszych wydarzeń roku w lokalnej ekonomii, uhonorowanie odnoszących sukcesy menedżerów oraz promocję idei przedsiębiorczości.
Chociaż nagrodę ustanowiła Północna Izba Gospodarcza, skierowana jest ona do całego środowiska gospodarczego Koszalina i województwa zachodniopomorskiego. Szczególną wartość nadaje jej fakt, że kapituła składa się z praktyków biznesu oraz przedstawicieli lokalnej administracji, a udział w konkursie jest bezpłatny i nie wiąże się z jakimikolwiek warunkami poza jednakowymi dla wszystkich kandydatów kryteriami oceny.
W pierwszej edycji nagrody, w roku ubiegłym, była ona przyznana w sześciu kategoriach. Kapituła zdecydowała jednak, że wobec rosnącego znaczenia działań chroniących środowisko naturalne, warto jej formułę rozszerzyć o kategorię Ekologia w Biznesie.
Najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym dorocznie w ramach Koszalińskiej Nagrody Gospodarczej „Kompas Biznesu” jest Grand Prix. Otrzymuje je osoba a nie firma. Ktoś, kto osiągnął w swojej dziedzinie najwyższy poziom profesjonalizmu, poszczycić się może wybitnym dorobkiem zawodowym, a jednocześnie ma status niekwestionowanego autorytetu nie tylko biznesowego. Pierwszym laureatem Grand Prix ogłoszony został pan dr Krzysztof Kuncer, założyciel, właściciel i prezes zarządu Przedsiębiorstwa Budowlanego Kuncer sp. z o.o.
Kapituła II edycji Konkursu Koszalińskiej Nagrody Gospodarczej „Kompas Biznesu” w składzie: Andrzej Mielcarek, Małgorzata Chodkowska, Monika Łopińska – Mlonek, Włodzimierz Żurowski, Luiza Boniecka, Joanna Kościńska, Sławomir Tkaczyk, Krzysztof Kuncer postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
Grand Prix „Kompas Biznesu 2024”
Laureatką Grand Prix II edycji Koszalińskiej Nagrody Gospodarczej „Kompas Biznesu” 2024 została pani Halina Kozak należąca do elitarnego grona pierwszych certyfikowanych polskich doradców podatkowych. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że kładła podwaliny pod ten nowy w Polsce zawód na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Udzielała się w samorządach doradców podatkowych – o zasięgu krajowym i regionalnym, będąc m.in. członkiem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej ds. Doradztwa Podatkowego. Ale przede wszystkim stworzyła własne firmy służące pomocą setkom przedsiębiorców. Sama zaś wciąż jest czynnym, cenionym audytorem.
Sukces Kancelarii Doradztwa Podatkowego i Audytu DEBET Halina Kozak oraz Kancelarii Doradztwa Podatkowego i Audytu DEBET sp. z o.o. jest przede wszystkim osobistym sukcesem ich założycielki. Trudno w środowisku koszalińskich firm obsługujących biznes w zakresie księgowości i podatków znaleźć drugą tak poważaną osobę. Dla swych klientów jest od samego początku działalności nieocenionym wsparciem, dla konkurencji – wzorem profesjonalizmu.
Halinę Kozak spotkało podczas gali jeszcze jedno wyróżnienie. Z rąk Hanny Mojsiuk odebrała Nagrodę Specjalną Prezesa Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie za szczególny wkład w rozwój przedsiębiorczości w województwie zachodniopomorskim.
„Firma Roku 2024 – mikro i małe przedsiębiorstwa”
Nagrodę otrzymała Klinika Medycyny Estetycznej i Dermatologii Kamila Łabiak. Stworzona przez panią Kamilę Popiołek-Łabiak od zera marka szybko stała się lokalnym liderem w bardzo konkurencyjnej branży beauty. Obecnie Klinika dysponuje sześcioma doskonale wyposażonymi gabinetami, w których oferuje zabiegi z zakresu zaawansowanej kosmetologii – w tym leczenie blizn, usuwanie rozstępów, przebarwień i tatuaży. Dzięki współpracy z wykwalifikowaną kadrą lekarzy, kosmetologów i fizjoterapeutów zajmuje się również zabiegami z dziedziny medycyny estetycznej, ortopedii i fizjoterapii, usuwaniem zmian skórnych z badaniem histopatologicznym oraz przeszczepem komórek macierzystych. Klinika dynamicznie się rozwija, nawiązując współpracę z kolejnymi specjalistami.
Wyróżnienie w tej kategorii przypadło Centrum Ogrodniczemu Eldorado. Centrum ma w ofercie szeroki asortyment produktów ogrodniczych i florystycznych, obejmujący zarówno kwiaty cięte, doniczkowe, jak i roślinność do ogrodów, balkonów i tarasów. Dodatkowo, Centrum oferuje kompozycje kwiatowe, dekoracje okazjonalne, a także usługi poczty kwiatowej.
„Firma Roku 2024 – średnie i duże przedsiębiorstwa”
Nagroda przypadła spółce Espersen Poland, która jest największym pracodawcą w Koszalinie i regionie środkowopomorskim, zatrudniającym ponad 2000 osób. Grupa Espersen cieszy się opinią dostawcy najwyższej jakości produktów, które trafiają do najbardziej wymagających klientów w Europie i USA, w tym do największych międzynarodowych korporacji spożywczych. W ofercie ma również wyroby przygotowywane na indywidualne zamówienie, jak i te pod własną marką.
Kapituła „Kompasu Biznesu” wyróżnienie w tej kategorii przyznała Buglo Play sp. z o.o. Buglo jest producentem kompletnych placów zabaw dla dzieci, siłowni plenerowych i mebli miejskich. Oferuje produkty nastawione na rozwijanie potencjału ich użytkowników. Dba przy tym o najwyższą jakość wykonania i jakość stosowanego wzornictwa. Dzięki stałemu rozwojowi wyroby Buglo systematycznie zdobywają nowe rynki, docierając nawet do tak odległych miejsc na kuli ziemskiej jak Izrael, Nowa Zelandia czy Chile, nie mówiąc o większości krajów europejskich. Warto dodać, że Buglo jest marką czysto koszalińską, powstałą od zera, dynamiczną i kreatywną.
„Firma Rodzinna Roku 2024”
Tytuł ten przypadł Niepublicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej Przychodnia Clinika, prowadzącemu działalność diagnostyczną i leczniczą w zakresie podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej. Firmę założyli i wspólnie prowadzą: lekarz Piotr Wojcieszek jako prezes spółki i jako jej wiceprezes – pani Danuta Wojcieszek, magister pielęgniarstwa i jednocześnie na co dzień kierownik placówki. Clinika to nie tylko firma rodzinna w bezpośrednim znaczeniu. Rodziną można nazwać również zespół jej pracowników, bowiem właściciele przykładają dużą wagę do warunków i atmosfery pracy. Pacjenci przychodni, ci stali i okazjonalni, podkreślają, że w Clinice znajdują pomoc na najwyższym merytorycznym poziomie i ogromną życzliwość, wykraczającą poza standard wynikający z obowiązku.
Wyróżnieniem w kategorii „Firma Rodzinna Roku 2024” uhonorowana została Firma Transportowo-Usługowa Baktrans Dorota Bakowicz. Firma Baktrans rozpoczęła działalność od organizacji przeprowadzek w Koszalinie i regionie koszalińskim. Szybko rozszerzyła zasięg usług na cały kraj. Jej usługi są dostępne dla klientów indywidualnych, przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych. Lista tych ostatnich to m. in. ministerstwa, sądy, wojsko i inne służby państwowe. Wszystko dzięki zaufaniu i znakomitej opinii, jakie Baktrans potrafił uzyskać w krótkim stosunkowo czasie. Kluczem do sukcesu państwa Doroty i Grzegorza Bakowiczów jest solidność, elastyczność i empatyczne podejście do potrzeb klientów.
„Gospodarczy Ambasador Regionu”
Tytuł „Gospodarczego Ambasadora Regionu” przypadł spółce Volcano Steel Windows. Słowo „windows” w nazwie firmy nie oznacza, że zajmuje się ona wyłącznie oknami. Firma specjalizuje się bowiem w projektowaniu i realizacji rozmaitych rozwiązań wykorzystujących stal i inne metale, w tym brąz, w aranżacjach wnętrz. Jej działalność obejmuje pełen cykl produkcji – od koncepcji po finalny montaż na miejscu przeznaczenia. Volcano ma na koncie imponujące prace wykonane dla klientów ze Stanów Zjednoczonych, Skandynawii i Europy Zachodniej. Wiele z nich to już nie tyle wyroby przemysłowe, lecz swoiste dzieła sztuki małej architektury.
Kapituła postanowiła w tej kategorii nagrodzić wyróżnieniem Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe eSPa Paweł Szumski z Białogardu. Firma powstała w roku 1994. Dostarcza narzędzia i oprzyrządowanie firmom zajmującym się obróbką przewodów i produkcją wiązek elektrycznych dla różnorakich branż przemysłu. Jej wyroby wykorzystują na całym świecie sektory takie jak automotiv i AGD.
„Społeczne zaangażowanie biznesu”
Podjęcie decyzji o nagrodzie w kategorii „Społeczne zaangażowanie biznesu” jest zawsze bardzo trudne, bo trudno porównać dokonania podmiotów mocno różniących się wielkością i zamożnością, a przez to dysponujących bardzo zróżnicowanymi możliwościami działania. Kapituła w tym roku postawiła na dwie małe firmy, obie należące do Północnej Izby Gospodarczej. Tym samym nagroda trafiła do Agencji Reklamowej Haftkom sp. z o.o.
Haftkom jest firmą rodzinną stworzoną w 1992 roku przez panią Ewę Sadowską. Początkowo hafciarnia, a od 2008 – pod kierownictwem jej córki, Karoliny Sadowskiej – agencja reklamowa oferuje odzież z dowolnym sposobem personalizacji i znakowania, wszelkiego rodzaju gadżety reklamowe oraz usługi poligraficzne wraz z tworzeniem projektów oraz logotypów. Firma znana jest z udziału w różnego rodzaju akcjach charytatywnych, wspiera również wartościowe inicjatywy z dziedziny sportu i kultury. To co budzi ogromny szacunek to fakt, że jej zaangażowanie w stosunku do posiadanego potencjału ocenić należy jako mocno ponadstandardowe. Lista instytucji a także cyklicznych i okazjonalnych wydarzeń, do których organizacji Haftkom przykłada hojną rękę jest bardzo długa. Tutaj wymienimy jednak tylko dwie pozycje z tego spisu, a mianowicie koszalińskie hospicja – to dla dorosłych, stacjonarne i domowe oraz hospicjum dla dzieci.
Wyróżnienie w kategorii „Społeczne zaangażowanie biznesu” kapituła przyznała firmie Usługi Ratownictwa Medycznego MIMED Michał Pelc. Trudno byłoby chyba znaleźć w Koszalinie osobę bardziej zasłużoną dla propagowania znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy i szkoleń w tej dziedzinie jak pan Michał Pelc. Jego firma kształci również profesjonalistów – ratowników jednostek współpracujących z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne, a chodzi o szkolenia z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP). Z kolei szkolenia pod nazwą „Medyczne czynności ratunkowe” (MCR) to warsztaty, w których udział biorą pracownicy rozmaitych jednostek medycznych. Firma rozwija się dzięki osobistej pasji właściciela, który swoją energią i postawą zaraża współpracowników. Ratowników MIMED-u prowadzących zajęcia z pierwszej pomocy spotkać można nawet w przedszkolach czy młodszych klasach szkół podstawowych. Społecznie zabezpieczają oni również od strony medycznej rozmaite wydarzenia sportowe i kulturalne, w tym regularnie mecze koszalińskich szczypiornistów.
„Osobowość biznesu – lider i kreator”
Laureatką w tej kategorii została pani Anna Kamińska, właścicielka agencji Ankam Nieruchomości. Długo by można wymieniać laury, które zdobyła firma w ciągu swego istnienia i jej sukcesy. Jednak w tej kategorii akcent jest postawiony na osobę. Dlatego należy powiedzieć, kim jest pani Anna Kamińska. Jest przede wszystkim przedsiębiorczynią prowadząca od 33 lat własny biznes. Jest również osobą, która współtworzyła rynek nieruchomości w Polsce, kiedy on dopiero raczkował. Zdobyła w swoim zawodzie rangę eksperta i status niekwestionowanego autorytetu. Jest również wulkanem pozytywnej energii: poza obowiązkami zawodowymi zajmuje się tańcem współczesnym i w stylu latino, tworzy choreografię, prowadzi zajęcia taneczne, praktykuje jogę. Jej ogromną pasją są podróże. Jak mówi, objechała ponad 3/4 świata sama lub z grupą podobnych jej pasjonatów penetrując nieodkryte zakątki z dala od modnych kurortów. Jej szczególną miłością jest Kuba, na rzecz mieszkańców której organizuje akcje pomocowe. Nie chwaląc się tym, pomaga również ludziom znajdującym się blisko nas, między innymi osobom potrzebującym wsparcia a mieszkającym na terenach popegeerowskich.
„Ekologia w biznesie”
Nagroda powędrowała do MPS International sp. z o.o. Firma działa w trzech obszarach: kontraktowej produkcji kosmetyków, produkcji opakowań z tworzyw sztucznych oraz produkcji profesjonalnych środków czystości. Stale się rozwija, zdobywając klientów na rynkach europejskich, głównie w Szwecji, w Wielkiej Brytanii i w krajach Beneluksu. Obecnie aż 60 procent przychodów firmy pochodzi z eksportu. Ze względu na skalę produkcji oraz jej charakter, działania proekologiczne MPS International przynoszą bardzo wymierne korzyści polegające na zmniejszeniu do absolutnego minimum oddziaływania fabryki na środowisko naturalne. Działania proekologiczne mają w MPS International charakter systemowy i długofalowy. Cele w tym zakresie wyznacza Strategia Środowiskowa firmy, czyli dokument zakreślający zadania do roku 2027.
W kategorii „Ekologia w biznesie” kapituła przyznała również wyróżnienie, które przypadło młodej ale bardzo prężnej firmie IMB Power działającej na rzecz rozwoju zielonych technologii oraz wspiera klientów w pełnej elektryfikacji flot. Stała się pierwszym profesjonalnym podmiotem specjalizującym się w budowie stacji ładowania samochodów elektrycznych na terenie Pomorza Zachodniego. W ślad za tym poszły zamówienia z całej Polski i to spowodowało konieczność geograficznego poszerzenia działalności. Firma działa więc w skali ogólnokrajowej w oparciu o stacje ładowania polskiej produkcji.