pexels arturo eg 22214041 6611629 Wydarzenia

Dziecięce stopy pod lupą

Rozwój naszych milusińskich jest dla nas bardzo ważny. Dotyczy to wszelkich obszarów: nauka, pasja, hobby, czas wolny. Najważniejszym jest natomiast zdrowie i dobra kondycja, która jest akumulatorem wszelkich innych działań i rozwoju naszych dzieci.

Dziś chcemy zwrócić szczególną uwagę na rozwój dziecięcych stóp. Zaniedbania w tym obszarze, często zamieniają się w bolesne i nieestetyczne konsekwencje, rzutujące na całe dorosłe życie. Jak temu zapobiec? Najlepiej zacząć od badań kontrolnych.

Prawidłowy rozwój stóp u dzieci, to dynamiczny proces, który trwa od momentu narodzin aż do zakończenia okresu wzrostu w wieku nastoletnim. W pierwszych latach życia, stopy dzieci są elastyczne i pokryte grubą warstwą podskórnego tłuszczu, co często sprawia, że wyglądają na płaskie. Jest to jednak naturalne zjawisko, które stopniowo ustępuje wraz z rozwojem łuków podłużnych i poprzecznych stóp.

Warto podkreślić, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i kluczowe jest, żeby ten rozwój przebiegał w odpowiednich warunkach. Ważne, aby dziecko miało możliwość chodzenia boso po zróżnicowanych powierzchniach, takich jak trawa, piasek, dywan, co sprzyja prawidłowemu rozwojowi mięśni stóp i kształtowaniu ich łuków.

Problemy z wadami postaw stóp to dość powszechna dolegliwość w społeczeństwie. Jednym z najczęstszych jest płaskostopie, które może być fizjologiczne (czyli takie, które utrzymuje się dłużej niż przewiduje norma rozwojowa).

Na co powinni zwrócić uwagę rodzice i nauczyciele? Z pewnością na nieprawidłowe ustawienie stóp, częste skargi na bóle nóg, szybkie męczenie się dziecka podczas chodzenia lub biegania.

Pomóc mogą badania przesiewowe u dzieci, młodzieży i dorosłych. Czasem nie warto czekać na specjalną okazję, a po prostu wraz ze wzrostem naszej pociechy, regularnie badać stopy.

Taką możliwość daje platforma Foot Balance z technologią 3d. Raport takiego badania ma na celu pokazanie pacjentowi jak ważna jest rola stóp i ich ułożenia w prawidłowości funkcjonowania łańcucha kinematycznego ciała. Pacjent ma jasną informację jak ma wysklepione stopy, czy jest pronatorem/ suponatorem (stopa pronująca – sklepienie stopy jest obniżone, ciężar ciała podczas ruchu opiera się na wewnętrznej części stopy,

stopa suponująca – sklepienie stopy jest podwyższone, a ciężar ciała w większej mierze naciska na zewnętrzną krawędź stopy), jakie z tym są związane ryzyka i konsekwencje oraz rekomendację odpowiednich wkładek, które także wykonujemy w naszych gabinetach, na miejscu.

Podczas spotkania ze specjalistą warto poruszyć temat doboru odpowiedniego obuwia. Podolog powinien uświadomić pacjentowi jakie znaczenie ma dobór odpowiedniego rozmiaru, kształtu, materiału oraz tworzywa z jakiego wyprodukowano buty. Warto rozmawiać o higienie oraz problemach skórnych, wszystko to bowiem wpływa na prawidłowy rozwój naszego dziecka.

PodologicaMed właśnie rozpoczyna pracę nad programem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży wspólnie z utytułowaną lekkoatletką Małgorzatą Hołub-Kowalik. Celem takie programu ma być podnoszenie świadomości i pokazania szeregu możliwości jakie mogą stanowić antidotum na wady postawy u naszych dzieci.