Od premiery (23.09 br.) komedii Petra Zelenki „Rozkłady jazdy” rozpoczął sezon artystyczny Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie. Druga premiera już 12 października. Będzie to grany po raz pierwszy współczesny tekst Magdaleny Drab pod tytułem „Najpiękniejsza kobieta świata”.
„Rozkłady jazdy” powstały w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich. Grają Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska i Wojciech Rogowski. Opieką reżyserską wsparł ich Arkadiusz Buszko, a scenografię opracowała Beata Jasionek. Oprawa muzyczna jest dziełem Tomasza Ogonowskiego. Zwariowana komedia Petra Zelenki wymaga od aktorów nie tylko mistrzowskiej sprawności warsztatowej, lecz również niezłej kondycji fizycznej. Na scenie widzimy dwie osoby, a wydawać się może, że jest dużo więcej. Nie zdradzimy oczywiście fabuły, żeby nie odbierać Państwu przyjemności oglądania tego uroczego galimatiasu, ale prosimy wierzyć: przez półtorej godziny na Scenie na Zapleczu dzieje się mnóstwo dziwnych rzeczy.
Publiczność przyjęła kolejne wspólne przedsięwzięcie Żanetty Gruszczyńskiej-Ogonowskiej i Wojciecha Rogowskiego znakomicie. W trakcie spektaklu co rusz rozlega się niekontrolowany śmiech, a na finał długie oklaski. Warto zobaczyć.
Z kolei grana na głównej scenie prapiemierowa „Najpiękniejsza kobieta świata”, reżyserowana przez Magdalenę Skibę, to już inny klimat – tragikomiczny. Opowieść o małej społeczności, w której nic się nie ukryje, a jakakolwiek odmienność może stać się piętnem. To również opowieść o samotności i bezowocnych próbach jej łagodzenia. Momentami rzecz do śmiechu, momentami powodująca wzruszenie.
Na sylwestra BTD przygotowuje hit z listy TOP 10 najczęściej wystawianych na świecie komedii. W „Boeing, Boeing” zagrają Jerzy Dowgiałło i Marcin Tomaszewski, którzy z początkiem sezonu dołączyli do zespołu, oraz Adrianna Jendroszek, Bernadetta Burszta-Czarnowicz, Katarzyna Lenarcik-Stenzel i Wojciech Rogowski. Reżyseruje Jan Tomaszewicz. To już tradycja, że koszaliński teatr tego wieczoru zaprasza widzów na dwa spektakle – o godzinie 18.00 i 21.30. Bilety rozchodzą się jak świeże bułki; warto rezerwować z wyprzedzeniem.
Druga połowa sezonu, a ściślej Międzynarodowy Dzień Teatru
(27 marca 2025 r.), przyniesie premierę „Trzech sióstr” Antoniego Czechowa w reżyserii Pawła Paszty. Na tydzień po Wielkanocy zaplanowana została kierowana do dzieci od czwartego roku życia „Bajka o deszczowej kropelce i tęczy” Marty Guśniowskiej (współreżyseria Bartosz Bandura i Kamila Pietrzak-Polakiewicz).
Teatr podczas wakacji przeżył gruntowną modernizację sali głównej. Została ona odświeżona i pomalowana na nowo. Pojawiła się nowa wykładzina podłogowa i oświetlenie awaryjne, a fotele zostały wymienione na dużo wygodniejsze od poprzednich. Prace warte ponad milion złotych netto w trzech czwartych sfinansowano z dotacji koszalińskiego samorządu a w jednej czwartej z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.












