Rehabilitacja Bartosz Bobrowicz, placówka fizjoterapeutyczna, która niesie pomoc pacjentom w schorzeniach o charakterze ostrym i przewlekłym, jak i wspierając ich w profilaktyce, zmienia swoją lokalizację i przenosi się pod Koszalin.
Z Lidią Lis-Bobrowicz dyrektorką Centrum Medycznego Bobrowicz, doświadczoną menedżerką z ponad 20-letnim stażem, ekspertką ds. inwestycji i środków unijnych, rozmawiamy na chwilę przed uroczystym otwarciem nowej siedziby.
Już od września pacjenci kierowani będą do nowej, znacznie większej i dającej nowe możliwości placówki medycznej. Nie Koszalin, a oddalony od niego o kilka minut Sianów. Co ta zmiana oznacza dla Pani i całego zespołu?
Bez wątpienia przeprowadzka do własnego, dużego obiektu oznacza dla nas większe możliwości pomocy naszym pacjentom, otwiera też nowy rozdział i możliwości dzielenia się specjalistyczną wiedzą z innymi osobami z branży.
Od dłuższego czasu rozglądaliśmy się za większą powierzchnią dla gabinetów. Nasi wykwalifikowani specjaliści mają pacjentom do zaoferowania coraz więcej zabiegów i usług. Ponadto, w ostatnim czasie zgłasza się do nas coraz więcej pacjentów z nietypowymi schorzeniami narządu ruchu, co z kolei inspiruje nas do inwestycji w unikalne sprzęty – to wszystko złożyło się na decyzję o przeniesieniu do większego, komfortowego miejsca.
Dodatkowym powodem był też rozwój naszej branżowej działalności edukacyjnej – szkolimy fizjoterapeutów z całej Polski, a to również wymaga komfortowej przestrzeni, specjalistycznego zaplecza i dogodnego dojazdu.
Nowe gabinety będą wyposażone w najnowocześniejsze sprzęty takie jak: D-Wall, bieżnia antygrawitacyjna, czy dekompresja, dzięki którym rekonwalescencja naszych pacjentów wejdzie na znacznie wyższy poziom. Będziemy również mieć osobną, komfortową salę treningową, na której nasz podopieczny wraz z fizjoterapeutą może wykonać ćwiczenia niezbędne do szybkiej regeneracji. Zyskamy przestrzeń również na zajęcia ruchowe terapeutyczne i korekcyjne dla dzieci, kobiet w ciąży czy seniorów. Ponadto Rehabilitacja Bartosz Bobrowicz to również gabinety lekarskie. Pacjenci będą mogli skorzystać z usług: ortopedy, psychologa, dietetyka, a także wykonać badania diagnostyczne. Dalszy rozwój jest dla nas priorytetem, dlatego planujemy w najbliższych miesiącach systematycznie poszerzać ofertę o innych specjalistów. Wierzymy, że kompleksowa pomoc pacjentom przełoży się na szybszy powrót do zdrowia i poprawę jakości życia. Nasz pacjent jest dla nas priorytetem i jako Centrum Medyczne stawiamy sobie za cel sprawienie, by wizyta u nas była efektywna. Połączenie doświadczenia naszych specjalistów oraz nowoczesnego sprzętu na pewno pomoże nam ten cel osiągnąć.
Mówi się, że sukces tkwi w dobrze dobranej załodze i współpracownikach. Z jakimi osobami zdecydowaliście się pracować pod wspólnym szyldem?
Mam to szczęście, że od wielu już lat pracuję i współtworzę tę markę razem z moim mężem Bartoszem, który jest wybitnym fizjoterapeutą, gruntownie wykształconym w tym obszarze a dodatkowo wciąż się rozwijającym, głodnym wiedzy z zakresu najnowszych rozwiązań w fizjoterapii. Bartek bardzo ceni i stosuje w praktyce holistyczne podejście do zdrowia pacjentów. Dodatkowo, od zawsze podziwiam jego empatię i wrażliwość na drugiego człowieka. Uważam za wielki sukces fakt, że wszyscy członkowie naszego zespołu podzielają te wartości.
Nasza kadra stale też podnosi kwalifikacje, szkoląc się w różnorodnych obszarach. W przypadkach trudnych cały zespół konsultuje się, dzieli wiedzą i doświadczeniem. To fantastyczne grono życzliwych, mądrych i empatycznych osób.
Dodatkowo, poza specjalistami bezpośrednio pracującymi z pacjentami, w nowej placówce będzie dużo bardziej rozbudowana struktura. Zespół współtworzą nie tylko fizjoterapeuci, lekarze, wykwalifikowane pielęgniarki, recepcjonistki, ale również osoby z administracji, kadr, księgowości, marketingu i logistyki.
Trafiają do was różni pacjenci, trudno winić ich za brak wiedzy fachowej, leczenie w głównej mierze opiera się na zaufaniu. Chciałam zapytać, jakie są oczekiwania pacjentów, o co najczęściej pytają?
Pacjenci przede wszystkim, chcą wyleczyć kontuzję szybko. Jak już wspomniałam, trafiają do nas często tzw. trudne przypadki, osoby, które już wcześniej leczyły się w różnych placówkach, z różnym skutkiem. Pacjenci często są rozgoryczeni i zniecierpliwieni. Bardzo często, co może dziwić, nie mają nawet postawionej diagnozy.
U nas zaczynamy od diagnozy. Trafnie postawiona, stanowi połowę sukcesu. Tu chcę też dodać, że nic nie dzieje się samo. Nasi pacjenci muszą z nami współpracować. Korzystać z wytycznych, ćwiczyć samodzielnie i aktywnie brać udział w terapii. Wszystko to sprawia, że powrót do zdrowia może przyjść zaskakująco szybko. Na szczęście, trafiają do nas zdyscyplinowane osoby, które chcą dojść jak najszybciej do pełni zdrowia. Na co dzień duże grono naszych pacjentów to sportowcy, zawodowi i amatorzy. Te grupa chce jak najszybciej „wrócić do gry”, często decydując się na kompleksowe, łączone terapie, które całościowo i w pełni wyleczą dolegliwości. Współpracujemy również z firmami, w których prócz terapii manualnych szkolimy, jak ergonomicznie i fizjologicznie najlepiej pracować. Pamiętajmy: wszystko zaczyna się od mikrourazów, które ostatecznie zamieniają się w uporczywą kontuzję.
Podjęliśmy również współpracę lekarską z ortopedami i innymi specjalistami takimi jak: psycholog, dietetyk, kardiolog czy immunolog. Dzięki temu jesteśmy w stanie rehabilitować pacjenta wielokierunkowo. Wspólnym mianownikiem będzie przede wszystkim całościowe, pełne działanie. Podam przykład: zgłasza się do nas pacjent z uporczywym bólem głowy. Okazuje się, że zaciska staw skroniowo-żuchwowy, więc prócz terapii manualnej potrzebuje wizyty u stomatologa (współpracujemy m.in. z gabinetami Natalii Stachery), a także psychologa (współpracujemy z Adrianną Sobotą), który pomoże ustalić czynniki stresu i skutecznie sobie z nim radzić. Dzięki współpracy z doświadczonymi specjalistami ( Natalia Stachera, Adrianna Sobota) i wykorzystaniu ich bogatej wiedzy, placówka jest w stanie realizować tak szeroki zakres usług rehabilitacyjnych. Zespół wnosi unikalne umiejętności, co pozwala na tworzenie spersonalizowanych programów terapeutycznych. Interdyscyplinarna współpraca umożliwia łączenie różnych metod rehabilitacyjnych, co zwiększa skuteczność naszych działań, zapewniając pacjentom kompleksową i holistyczną opiekę. To tylko przykład i od razu zastrzegę, że nie każdy ból głowy ma taki przebieg i takie potrzeby. Pragnę podkreślić, że całościowa i pełna diagnoza oraz leczenie potrafią skutecznie zniwelować problem, a przecież o to nam wszystkim chodzi.
Żyją Państwo pracą i spędzają w niej mnóstwo czasu. Proszę zdradzić, jaki jest Państwa sposób na relaks?
Nasz sekret to oczywiście zadbanie o siebie i każde z nas robi to na swój sposób. Bartek od wielu lat środowe popołudnia ma zarezerwowane na treningi boksu w koszalińskim Fight Clubie. Boks jest jego odskocznią i świętym czasem. Nie bierze udziału w żadnych walkach czy turniejach, po prostu trenuje technikę, a i tym samym głowę. Dzięki regularnym treningom ma sprawne i silne mięśnie, lekką głowę, energię i chęci do działania. I to faktycznie widać.
A ja? Ja mam inne preferencje. Wolę relaksować się z dobrą książką, pilnuję też regularnego ruchu – spacery, joga, rozciąganie, co pomaga mi zachować równowagę i zadbać o ciało i ducha.
Nowe miejsce, w jakim od września przyjmować będzie swoich pacjentów pod nową nazwą Centrum Medyczne Bobrowicz, daje wiele nowych i innowacyjnych możliwości w zakresie usług medycznych na naszym rynku. Już teraz, cała przestrzeń zaplanowana jest w każdym centymetrze tak, aby w komfortowy sposób można było przeprowadzić różnego typu terapie, których efektem będzie sprawny i szybki powrót do zdrowia.
Oferta placówki również znacznie się poszerzyła. Zacznijmy jednak od początku, czyli konsultacji fizjoterapeutycznej, podczas której pacjenci mogą uzyskać wskazówki dotyczące przebiegu dalszego leczenia, wskazań do ćwiczeń i terapii. Rehabilitacja ortopedyczna przywraca prawidłowe funkcje narządu ruchu oraz pozwala na szybszy powrót do aktywności życiowych, które zostały utracone wskutek chorób, urazów, zmian wrodzonych i nabytych układu kostno-stawowego i mięśniowego.
Właściwa rehabilitacja to jest klucz do poprawy komfortu życia. Doświadczony zespół placówki, wyposażony w odpowiedni sprzęt, jest w stanie udzielić bardzo szerokiej pomocy. Bez względu na to czy problemem są wady postawy, przewlekły ból kręgosłupa, problemy neurologiczne, torbiel Bakera, czy przebyte operacje, fizjoterapeuci rozpoznają problem i dobiorą najbardziej skuteczne metody leczenia, aby pozbyć się konkretnych dolegliwości. Typowe schorzenia to: zwichnięcia, skręcenia, złamania, jałowe martwice kości piszczelowej, piętowej, biodrowej; naciągnięcia/naderwania mięśniowe, więzadłowe; zamrożony bark; łokieć tenisisty/golfisty, zabiegi operacyjne, schorzenia narządów ruchu, bóle kręgosłupa, wady postawy, zerwane lub uszkodzone więzadło krzyżowe. Wiele z nich stanowi częsty problem, zwłaszcza u sportowców.
Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych rozpoczyna się od dokładnej diagnozy, uwzględniającej historię medyczną pacjenta, nawyki oraz ocenę postawy ciała. Terapia skupia się na niwelowaniu nadmiernych napięć mięśniowo-powięziowych, poprawie odżywienia i ruchomości w stawie. Fizjoterapeuta/ka pracuje zarówno z jamą ustną pacjenta, jak i innymi obszarami ciała, aby poprawić funkcjonowanie szyjnego odcinka kręgosłupa, często powiązanego z bólem w okolicy żuchwy.
Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych (SSŻ) manifestowane się poprzez szereg różnych objawów. Wśród nich najczęściej wymienia się:
ból szczęki, szczególnie w okolicy uszu podczas jedzenia lub szerokiego otwierania ust, wrażenie przeskakiwania szczęki, odgłos trzeszczenia, nadmierną lub ograniczoną ruchomość szczęki. Dodatkowo dolegliwości mogą być połączone z bólem głowy, ucha czy szyi.
Fizjoterapia uroginekologiczna to specjalistyczna terapia dla kobiet, której celem jest diagnozowanie i leczenie dysfunkcji mięśni dna miednicy oraz problemów związanych z układem moczowo-płciowym, takich jak nietrzymanie moczu, obniżenie narządów rodnych, rozejście mięśni prostych brzucha, ból w obrębie miednicy mniejszej, czy dyskomfort po nacięciu krocza lub cesarskim cięciu.
Fizjoterapia uroginekologiczna ma za zadanie wsparcie pacjenta również w zakresie porad dotyczących nawyków i stylu życia, które mogą przyczyniać się do powstawania problemów uroginekologicznych lub utrudniać ich terapię. Nadwaga, brak ruchu, niewłaściwa dieta, palenie papierosów sprzyjają niekorzystnym zmianom w obrębie miednicy.
Pomoc fizjoterapeuty uroginekologicznego skierowana jest m.in. do kobiet w ciąży i po urodzeniu dziecka. Specjalista pomoże właściwie przygotować się do ciąży. Na tym etapie bardzo ważne jest wzmocnienie mięśni dna miednicy, co pozwala odpowiednio przygotować się do porodu. Ćwiczenia wykonywane pod okiem fizjoterapeuty pozwalają ograniczyć lub wyeliminować często występujące u ciężarnych dolegliwości związane z bólem kręgosłupa, miednicy czy spojenia łonowego.
Fizjoterapia pediatryczna, to specjalistyczna forma terapii skierowana do dzieci w różnym wieku, od niemowląt po nastolatków. Jej celem jest wspomaganie prawidłowego rozwoju ruchowego, korygowanie wad postawy oraz leczenie różnorodnych schorzeń i dolegliwości, które mogą wpływać na zdolności motoryczne dziecka.
Terapia ta polega na usprawnianiu poprzez różne zabawy i ćwiczenia, które pozytywnie wpływają na rozwój dziecka i jego zdolność do wykonywania codziennych czynności.
Rehabilitacja pediatryczna i usprawnianie dziecka to nie tylko terapia, ale również integracja sensoryczna.
Zadaniem terapii wisceralnej jest, za pomocą mocnego głębokiego masażu, ucisków, przepychania lub pocierania, przywrócenie komunikacji w globalnej sieci powiązań naszego ciała, przepchnięcie zastojów limfatycznych i krwi, uzyskanie pierwotnego kształtu i miękkości oraz ślizgu obszarów powięzi i narządów wewnętrznych
Obecny styl życia, czyli brak ruchu, stres, odwodnienie, żywność przetworzona i pewne cechy anatomiczne naszego ciała, blizny pooperacyjne powodują, iż sieć powięziowa, w której zawieszone są nasze narządy, ulega „stwardnieniu”. Oznacza to, że zostaje ograniczona ruchomość naszych narządów i mięśni, co możemy odczuć jako bóle brzucha, jelit, przelewania, bóle za mostkiem, piekące lub promieniujące do pleców! Nasz układ pokarmowy, od języka po odbyt, to jeden wielki mięsień. Odblokowujemy obszary kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania przepływu w tętnicach biodrowych, udowych, aorcie, żyłach i w naczyniach limfatycznych oraz splocie lędźwiowym i krzyżowym.
Poprzez te czynności wprowadzamy harmonię w ciele. Wyrównujemy ciśnienie jamy brzusznej oraz przepływy. Wpływa to na zmniejszenie ciśnienia w kręgosłupie (samoleczenie przepuklin). Przywraca też prawidłową funkcję narządów wewnętrznych takich jak: serce, płuca, przepona, wątroba, trzustka, żołądek, śledziona, jelito cienkie i grube, nerki, pęcherz, jądra, jajniki, prostata, odbyt. Dzięki uwolnieniu blokad z układu trzewnego zdejmujemy z nerwu błędnego zbędną stymulację. Przekłada się to na przywrócenie komunikacji trzewia-mózg i redukcję stanów napięcia, lęku oraz apatii.
Kolejnym punktem w ofercie jest mobilizacja blizny – inaczej określana mianem terapii blizn, masażu, rehabilitacji blizn. Terapię blizny należy rozpocząć jak najszybciej. Zaniedbana blizna powoduje zlepianie się tkanek, co w konsekwencji może przyczynić się do ograniczenia ruchomości i wystąpienia bólu nie tylko w jej rejonie. Zaniedbana blizna np. po urazie lub porodzie, może powodować dolegliwości tj.: zaburzenia postawy i chodu, uczucie ciągnięcia, pieczenia, bóle głowy, trudności w przyjęciu prawidłowej postawy ciała, bóle kości krzyżowej, jak i bóle kręgosłupa. Żadna blizna nie jest obojętna dla organizmu.
Rehabilitacja oddechowa ma na celu ma poprawę funkcji układu oddechowego. Stosowana jest w leczeniu oraz zapobieganiu schorzeń dróg oddechowych, zarówno ostrych, jak i przewlekłych.
Kiedy rehabilitacja oddechowa będzie dobrym rozwiązaniem?
Wśród najczęściej diagnozowanych chorób w leczeniu, których sprawdzają się rehabilitacja oddechowa, fizykoterapia i ćwiczenia siłowe, wyróżnia się astmę oskrzelową i alergiczną oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), bronchitis, a także zapalenie oskrzeli. Rehabilitacja oddechowa znajduje również zastosowanie w leczeniu osób po przebytych zabiegach chirurgicznych na układzie oddechowym, gdy jest on osłabiony. Co ciekawe – rehabilitacja pulmonologiczna może okazać się doskonałym rozwiązaniem, jeśli poszukujemy fizjoterapeutycznego wsparcia zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym.
ZASTOSOWANIE ROBOTYKI W REHABILITACJI
Zaawansowana koncepcja nowoczesnych urządzeń to duży krok na drodze postępu technologicznego w dziedzinie fizjoterapii.
Strefa innowacyjnej rehabilitacji D-WALL stanowi rewolucyjną przestrzeń diagnostyczno-terapeutyczną. Umożliwia nie tylko wykonanie każdego ruchu z maksymalną kontrolą, ale także analizę wydajności w czasie rzeczywistym według precyzyjnych parametrów.
„D- Wall” – zajęcia pod okiem fizjoterapeuty z wykorzystaniem nowoczesnych technologii wpływają na poprawę zdolności ruchowych oraz zwiększenie wydolności.
W zajęciach z użyciem sprzętu D-Wall mogą uczestniczyć m.in. osoby po urazach kończyn dolnych oraz górnych, w tym stawu skokowego.
System D-WALL pomoże naszym fizjoterapeutom patrzeć na pacjenta z zupełnie innej strony, zapewniając globalną i kompleksową formę terapii, ukierunkowaną na poprawę jakości ruchu. Technologia bazuje na programach wzmacniających mięśnie oraz zwiększających ruchomość stawów.
Bieżnia antygrawitacyjna R-FORCE, to innowacyjna technologia, która rewolucjonizuje proces rehabilitacji. Dzięki niej możliwy jest precyzyjnie stopniowany trening chodu, nawet przy 100% odciążeniu masy ciała, już od pierwszego dnia rehabilitacji.
Urządzenie to dedykowane jest przede wszystkim osobom po zabiegach chirurgicznych kończyn dolnych, gdzie odgrywa kluczową rolę w procesie reedukacji nerwowo-mięśniowej.
Ponadto bieżnia R-FORCE jest doskonałym narzędziem do treningu wzmacniającego dla osób starszych, pomagając im utrzymać sprawność i niezależność.
Zastosowanie urządzenia: rehabilitacja ortopedyczna, neurorehabilitacja, rehabilitacja kardiologiczna, medycyna sportowa i fitness, rehabilitacja geriatryczna.
Dekompresja kręgosłupa lędźwiowego to nowa medyczna terapia, która ma na celu złagodzenie dolegliwości bólowych w dolnym obrębie kręgosłupa. Pozycja siedząca, powszechna w dzisiejszym trybie życia cywilizacyjnego, może powodować ucisk na korzenie nerwowe, co skutkuje pojawianiem się bólu pleców, a nawet przepukliny międzykręgowej.
Leczenie dekompresyjne jest zalecane niezależnie od stopnia nasilenia objawów, a także może być skuteczną alternatywą dla przeciwbólowych leków czy operacji chirurgicznych. Poza tym dekompresja kręgosłupa może być szczególnie korzystna dla osób, które są narażone na bóle pleców związane z aktywnościami fizycznymi, pochylaniem się czy noszeniem ciężkich przedmiotów.
STRETCHING&GIMNSTYKA / ZDROWY KRĘGOSŁUP / TRENING MEDYCZNY
Nowość w naszej ofercie to zajęcia sportowe mające na celu poprawę ruchomości kręgosłupa, jak i zadbanie o jego kondycję. Dzięki proponowanym ćwiczeniom można będzie pozbyć się dolegliwości bólowych kręgosłupa, a także uniknąć poważniejszych schorzeń tego narządu, jak zmiany zwyrodnieniowe czy skrzywienie. Autorskie ćwiczenia, które zostały przygotowane przez zespół placówki, będą prowadziły do stabilizacji i wyrównania napięć mięśniowych w obrębie kręgosłupa, pomagając odciążyć kręgosłup i utrzymać prawidłową postawę.
JOGA
Na zajęciach zdobędziesz wiedzę i umiejętności efektywnej pracy z umysłem za pomocą technik oddechowych. Zajęcia z jogi to zestaw kompleksowych ćwiczeń dla ciała i umysłu, które mogą wam pomóc wysmuklić sylwetkę, osiągnąć harmonię i wyciszyć się, czy też załagodzić różnego rodzaju dolegliwości bólowe.
Zajęcia dla dzieci w wieku (3-4; 5-6; 7-9 lat)
Zajęcia sportowe dla dzieci opierają się na ćwiczeniach, których celem jest wyeliminowanie wad postawy oraz profilaktyka. Podczas zajęć wzmacniamy oraz rozciągamy wadliwe partie mięśni, jednocześnie utrwalając prawidłowe nawyki utrzymujące prawidłową postawę ciała. W czasie zajęć szczególny nacisk kładziemy na komfortową dla dziecka atmosferę, dobierając ćwiczenia tak, aby były nie tylko efektywne, ale też atrakcyjne.
Centrum Medyczne „Bobrowicz”
ul. Mickiewicza 7b/1 | 76-004 Sianów
tel. rejestracja 796 128 000
/RehabilitacjaBobrowicz
www.cmbobrowicz.pl