Projekt łączący różne pasje, talenty, zainteresowania, epoki, wiedzę, historie, branże, produkty, rękodzieła, sposoby na spędzanie wolnego czasu na łonie natury?
To festiwal „WYKOPALISKA” w Rekowie.
30 km od Koszalina, 15 km od kamiennych kręgów w Grzybnicy – przez cały lipiec od pn. do sob., zajeżdżając do tej uroczo położonej wsi – będziecie mogli spotkać archeologów i ludzi z różnych zakątków Polski, którzy zwabieni śladami osadnictwa i kurhanami – będą wykopywać spod ziemi historię naszych przodków, zamieszkałych tam na przełomie naszej ery i nie tylko. Móc mieszkać na tej samej ziemi, co m.in. Goci, którzy jako jedyni na świecie w 410 r. zdobyli Rzym – takie szczęście mają właśnie mieszkańcy Rekowa!
Odkrycia z poprzedniego sezonu badań wskazują, że od samego początku, gdy tylko na Pomorzu pojawili się pierwsi ludzie, po cofnięciu się zlodowacenia – zawitali też tu, do Rekowa. Mówią o tym fragmenty krzemieni, znalezione na terenie wykopalisk, które służyły jako m.in. narzędzia tzw. łowcom reniferów. Tym samym, jak widać – już począwszy od neolitu, pisze się obecnie historia Rekowa, i od tego czasookresu zaczną się 20.07.2024 r. prelekcje podczas festiwalu WYKOPALISKA w Rekowie, na który was serdecznie zapraszamy.
W dniach 19-20.07.2024 r. – odbędzie się 11 koncertów takich zespołów jak: R.I.P, LAS TRUMIEN, WOLIERA, SERPENTS, CZERŃ, FAR FROM GRACE, SLAUGHTER OF THE SOULS, NETHERLESS, THY DISEASE, AQUILLA i obchodzący 30. urodziny albumu – BETRAYER, z Piotrem z Koszalina w zespole.
Muzyczne doznania będą dostępne w towarzystwie wielu atrakcji towarzyszących całodniowo na terenie imprezy, m.in. rekonstruktorów, przepięknie wpasowując się w tamtejszy klimat, wizualnie pozwalając wyobrazić sobie, jak wyglądały osady w danym czasookresie i życie ich mieszkańców. Ich stroje, namioty i rekonstrukcja życia codziennego przeniosą was na chwilę w czasie.
Czeladnicy tamtych epok, jak:
– krzemieniarz, zaprezentuje, jak powstawały pierwsze narzędzia człowieka, które znajdowane są w Rekowie;
– zdun, na oczach festiwalowiczów postawi pod ziemią pradawny piec, wzorowany na tych, które były budowane przez kulturę łużycką i wielbarską, czyli tę, której to osadnictwo odnalezione zostało właśnie w Rekowie;
– ceramikarze, zaprezentują, jak z gliny – wszechobecnej pod ziemią w Rekowie – samemu stworzyć przedmiot codziennego użytku;
– szeptucha, wprowadzi was w świat ziół, medycyny naturalnej i pradawnej wiedzy, która okazuje się w obecnych czasach zbawienna;
– kowal – przetapiający gwoździe w narzędzia – zapozna was z do dziś wykorzystywanymi technikami i zasadami reakcji chemicznych w tym niezmiennie potrzebnym rzemiośle.
W sobotę 20.07.2024 r. odbędą się od godz. 10 spotkania z prelegentami. Będą to archeolodzy – każdy rzuci na Rekowo światło danej epoki, w której się specjalizuje – przedstawiając łącznie obraz zmieniających się kultur, zamieszkujących te tereny –
zaznaczając wspólne i odmienne ich cechy, oczywiście w oparciu również o informacje, jakie udało się już uzyskać, podczas tegorocznych, trwających na miejscu prawie od trzech tygodni, badań archeologicznych. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych dzieci, które również będą mogły wraz z rodzicami wziąć czynny udział w badaniach i wejść na stanowisko archeologiczne.
„To miejsce napawa nas dumą i chęcią zdobywania coraz szerszej wiedzy na temat ludzi, którzy tu mieszkali przed nami, której nie otrzymaliśmy w podręcznikach szkolnych” – mówią organizatorzy badań, którzy od kilku lat z archeologami i osobami zajmującymi się regionoznastwem – uczestniczyli do tej pory w różnych wyprawach, badaniach, mających na celu dowiedzenie się „co, kto i kiedy”. Po kilku latach eksplorowania ościennych terenów, przyszedł czas na nasze Rekowo i odwdzięczyło nam się tym, że na naszej ziemi – znalezione zostały przez nas ślady palenisk sprzed 4 tys. lat.
Postanowiliśmy tym razem – zarówno badania, jak i naszą muzyczną pasję – udostępnić szerszemu gronu odbiorców – stąd cały projekt – łączący to wszystko w jedno. W tym roku badania będą jak w 2023 r. – zarówno na terenie Lasów Państwowych – gdzie dokończone zostanie badanie kurhanu oraz na samym terenie festiwalu, gdzie wszystko wskazuje na to, że ci, którzy chowali swoich zmarłych, jak na tradycje przystało, za rzeką – mieszkali w tym samym miejscu, co my. Chcemy pokazać, jak postępować w sytuacji, gdy ma się działkę ze stanowiskiem archeologicznym, jak można, poświęcając tej ziemi chwilę pracy – dołożyć cegiełkę do historii danego regionu – nie będąc wcale archeologiem! Pokażemy na co zwracać uwagę, by nie przegapić sygnałów w ziemi, świadczących o działalności człowieka w tym miejscu przed tysiącami lat.
Po części SACRUM w sobotę, od godz. 16 ponownie na scenie usłyszeć można będzie pikantne nuty, które podobno w świecie archeologii są mile słyszane –
metal w środku lasu, podczas badań, w wiosce rekonstrukcyjnej – to doświadczenie, którego nigdzie na świecie nie uświadczycie! Lubiących inne gatunki muzyczne czeka w tym roku niespodzianka – do wyboru trzy „kanały” muzyczne – trzech DJ i silent disco – każdy, po założeniu słuchawek, do rana będzie mógł posłuchać czego dusza zapragnie w danym momencie – mogąc przełączać się między trzema strumieniami muzyki. To dopiero będzie widok: każdy tańczący do innej muzyki jednocześnie!
Jak sami widzicie, podczas festiwalu, w dość niecodzienny sposób i niecodziennych okolicznościach, zostaną połączone WYKOPALISKA archeologiczne oraz WYKOPALISKA muzyczne, więc nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić was do zdjęcia butów, potańczenia i dotknięcia gołą stopą historii.