2 2 Lato 2024

Wehikuł czasu. Kołobrzeg na przedwojennych pocztówkach.

svg%3E Lato 2024
Katedra w Kołobrzegu (Kolberg)
Karta pocztowa, kolor, ok. 1942 r., wyd. Stengel & Co, G.m.b.h., Dresden

Pocztówki sprzed lat to dla każdego, kto choć odrobinę interesuje się historią, artefakty, warte szczególnego zainteresowania. Widoki, dawne budynki, ówczesna moda i układ urbanistyczny miasta – w zasadzie każdej z pocztówek przyglądać się można centymetr po centymetrze, przenosząc się w czasie do dawnego miasta Kolberg. Dzięki uprzejmości Archiwum Państwowego w Koszalinie po raz pierwszy publikujemy reprodukcję cyfrową oryginalnych kart pocztowych z początku XX wieku, pochodzących z Kołobrzegu.

Trudno jest jednoznacznie wskazać, kto był twórcą pocztówki, pewne natomiast jest to, że pierwsze kartki pocztowe z ilustracjami pojawiły w Niemczech, w roku 1872. W latach 70. XIX wieku nastąpiła prawdziwa eksplozja ich popularności.
Podobno wszystko zaczęło się od pomysłu pracownika niemieckiej poczty. Dr Wilhelm Heinrich Stephen zaproponował, by do pocztowego obiegu wprowadzić karteczki przeznaczone na przesyłanie krótkich wiadomości. Miały one nosić nazwę Postblatt, czyli „pocztowy listek/kartka”.

Nie zawsze pocztówki wyglądały tak, jak obecnie. Z początku kartki pocztowe były po prostu kartkami, na których nie było żadnych ilustracji. Na jednej stronie umieszczano adres, znaczki i stemple pocztowe, druga służyła w całości do korespondencji. I właśnie na tej stronie zaczęły się pojawiać różnego rodzaju ilustracje, co sprawiało, że trzeba było pisać na ich obrzeżach. Dopiero w październiku 1904 roku Światowy Związek Pocztowy zadecydował, że strona bez obrazka zostanie podzielona na dwie części: adresową i przeznaczoną do korespondencji.