Zastąpiły audycje radiowe i telewizyjne, szczególnie te publicystyczne. Mówi się, że niosą ze sobą więcej merytorycznych treści niż niejedna wiadomość w mainstreamowych mediach. Jak szukać podcastów, czego słuchać i którzy twórcy zasługują na naszą uwagę, można by o tym napisać osobny, obszerny artykuł. Dziś polecimy podcasty, które skradły nasze uszy, i z przyjemnością zabierzemy je na wakacje.
Raport o stanie świata – to autorski podcast Dariusza Rosiaka, w którym przy pomocy słów i dźwięków opowiada o polityce, kulturze, nauce, sporcie, sztuce, technologii i obyczajach. Wraz z zaproszonymi komentatorami opowiada i tłumaczy to, co dzieje się na świecie, a o czym główne media w zasadzie tylko wspominają. Z Raportu dowiedzą się państwo, co zajmuje ludzi na innych kontynentach, co ma wspólnego pierścionek z diamentem z wojną w Ukrainie, dlaczego tak skrajnie reagujemy na zmiany klimatu. Nowy Raport pojawia się w każdą sobotę, w poniedziałek – inna odsłona audycji, czyli Raport o Książkach i rozmowy z autorami nieoczywistych publikacji. W środę natomiast Raport na Dziś, czyli omówienie jednego bieżącego wydarzenia z różnych perspektyw. Ile trwa Raport? Ponieważ jest całkowicie niezależny, to trwa tyle, ile potrzeba na wyczerpanie tematu. Przeważnie to czas około 2 godzin (wydanie sobotnie). Różnorodność tematyki i wiedza o świecie, do którego nie mamy dotarcia, to jak podróż w odległe zakątki. Idealna dla tych, którzy lubią szeroki horyzont.
Dariusz Rosiak przez 13 lat prowadził Raport o stanie świata w radiowej Trójce. Od marca 2020 roku program jest finansowany przez słuchaczy i ukazuje się na dostępnych platformach w formie podcastu.
Sztuka Powszechnie Nieznana – ten podcast znajdziecie na stronie Tygodnika Powszechnego. Autorka, Magdalena Łanuszka, opowiada ciekawie i wcale nienaukowo o średniowiecznych dziełach sztuki. Wydaje się nudne? Oj, moża się zdziwić, jak postępowi, zadziorni, przebiegli i tajemniczy byli artyści tamtego okresu. Zresztą nie tylko artyści, ponieważ badaczka kultury obala wiele mitów związanych z pokazywaniem wizerunku świętych, relikwiami, sztuką sakralną i nie tylko. Z tego podcastu dowiecie się na przykład, jaki barwnik w średniowieczu był najbardziej cenny, jak naprawdę wyglądała królowa Jadwiga, czy obrazki średniowiecznych malowideł pokazane w serialu „1670” są fikcją czy prawdą. Okazuje się bowiem, że historia sztuki to częściej satyra niż moralitet. Autorka jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, doktorem historii sztuki, mediewistką. Audycje pojawiają się z częstotliwością 1 odcinka na miesiąc i trwają trochę powyżej 15 min.
Baza Tygodnika Powszechnego jest pełna średniowiecznych opowieści, więc jeśli tylko marzyliście kiedyś o przygodzie podobnej do tej jaką przeżył Pan Samochodzik, to ten podcast jest właśnie dla was.

Można zwariować – Co to znaczy zwariować w dzisiejszym świecie, dlaczego zdrowie psychiczne jest ważne i dlaczego należy o nie dbać? Odpowiedź na te pytania, choć wydaje się oczywista, to jednak nie jest. Anna Cyklińska, psychoterapeutka i Cleo Ćwiek, modelka, opowiadają o najróżniejszych zagadnieniach z obszarów zdrowia psychicznego i relacji. „Można zwariować” to audycja na luzie, bez teorii, w opowieściach i na przykładach. Słuchając jej z pewnością nieraz powiecie: Mam tak samo! To właśnie siła tego podcastu. Z wyczuciem, empatią – autorki i ich goście nie mówią co masz robić, a raczej ich historie sprawiają, że dotykają naszych czułych strun. Toksyczne związki, epidemia samotności, różne wymiary przyjemności, stawianie granic lub jak przyjmować komplementy. Wakacje mogą być przyjemnym restartem, ale często są czasem, kiedy mamy kilka chwil dla siebie. Czemu nie poświęcić ich na lepsze zrozumienie samego siebie? Czas trwania podcastów to około 1 godziny.

Robert Makłowicz – o tym, że je się oczami, wiadomo, ale że można też jeść uszami, udowodnił Robert Makłowicz w swoich programach kulinarnych. Kto z nas nie pamięta podróży kulinarnych pana Roberta, który wbrew pozorom nie jest kucharzem, a historykiem. Pierwsze odcinki telewizyjnej formuły pojawiły się 25 lat temu, a od pewnego czasu, podróże Makłowicza podbijają wskaźniki popularności na platformie YT. Dlaczego tak lubimy ten rodzaj kulinarnych opowieści? Przede wszystkim za barwny język, pełen kapiących z ust słów, wysmakowanych, opisów, nawiązań i autentycznej ciekawości i radości z tego, co się robi. Proszę spróbować nie oglądać programu, a jedynie posłuchać go na słuchawkach. Gwarantuję, że fantazja kulinarna nie pozwoli wam oderwać się od wartkich opowieści, a kiszki marsza zagrają. Dzięki Makłowiczowi możemy również odbyć przysłowiową podróż palcem po mapie, jeśli akurat zaszyliśmy się w jakieś spokojnej kniei lub przygotować do podróży w wybranym kierunku i skorzystać z podpowiedzi pana Roberta, gdzie jeść najlepsze śledzie, jakie wino zamówić do koziego sera wytwarzanego lokalnie w szwajcarskich górach i gdzie nadłożyć drogi, aby dostać się na targ pełen świeżutkich ryb.
Odcinki na platformie YT – palce lizać!

Pierwsza Młodość – to cotygodniowa audycja Karoliny Korwin Piotrowskiej. Z jednej strony podcast z gatunku commentary, czyli komentujący, relacjonujący, narzucający pewną narrację, oceniający i definiujący. Z drugiej strony pełen inspiracji na temat tego: co oglądać, czego słuchać, co się nosi, w co zainwestować. Mnóstwo ciekawostek ze świata popkultury, tej bieżącej, ale i tej sprzed lat. Dużo nawiązań i powiązań kulturowych. Kopalnia pomysłów dla tych, którzy kochają filmy, seriale i książki. Wiele tez, ale i wiele zagadnień, nad którymi warto się zastanowić. Niezależny podcast, który szczerością zaskarbił sobie nieprzychylność algorytmów internetowych. Raz w miesiącu autorka publikuje „Miesiączkę” – podcast, do którego zaprasza stałych gości, którzy komentują wybrane zagadnienia. W lipcu Korwin Piotrowska wydaje książkę podsumowującą wątki poruszane w podcaście. „Pierwsza Młodość” to z pewnością audycja dla lubiących wiedzieć, co w internetowej i kulturowej trawie piszczy.

Morze Architektury – to dopiero wschodzący podcast koszalińskich architektów zrzeszonych w SARP-ie. O architekturze, lokalnie i globalnie. O tym jak powinno się projektować, a co de facto powstaje. O ideach, inspiracjach, nawiązaniach, czułości dla bliskiego środowiska, o mieszkańcach regionu przez pryzmat architektury. To połączenie wrażliwości na piękno, użytkowość, przyrodę, ale i filozofię życia i sztukę. Czy to, gdzie mieszkamy i jak mieszkamy, może być obojętne? Czy kicz jest inspirujący i czy zielone miasta to pomysł odchodzący do lamusa, czy Polska i Japonia mają jakiś wspólny mianownik? Podcast nagrywany w formule rozmowy dwóch architektów. To także dopełnienie szeregu działań koszalińskiego oddziału SAPR, w tym wykładów architektonicznych połączonych z koncertami filharmoników.
Podcasty pojawiają cię w comiesięcznym cyklu. Do tej pory powstało 5 odcinków, ale już teraz można stwierdzić, że „Morze Architektury” wciąga!