6Y1A9468 Edytuj Motoryzacja

W krawacie za kierownicą: Mercedes-Benz EQE 350 4MATIC SUV- Uniwersalny luksus na co dzień

Fot. Extreme Foto

Pod względem funkcjonalności, komfortu jazdy czy osiągów Mercedes EQE SUV 350 4Matic sprawdza się znakomicie – ocenia pan Jan Potentas, koszaliński przedsiębiorca. Na naszą prośbę przetestował auto wyposażone w moc 292 KM i doszedł do wniosku, że przy całym swym luksusowym charakterze posiada ono cechę uniwersalności: sprawdza się zarówno w codziennym użytkowaniu miejskim, w roli samochodu rodzinnego do podróżowania na dłuższych trasach, jak w warunkach offroadowych.

svg%3E Motoryzacja

Jan Potentas jest fotografem specjalizującym się w fotografii biznesowej, wizerunkowej i produktowej. Prowadzi w Koszalinie firmę Extreme Foto. Na co dzień jeździ samochodem marki Mercedes-Benz, ma więc kontakt z marką od dawna i jak podkreśla, z tym większym zaciekawieniem usiadł za kierownicą „elektryka”.

W gamie SUV-ów Mercedes-Benz większy od modelu EQE jest tylko EQS. Jego wymiary to: 4863 mm długości, 1940 mm szerokości i 1685 mm wysokości; rozstaw osi wynosi 3030 mm a masa własna – 2465 kg. Mamy więc do czynienia z dużym samochodem. Mogłoby się wydawać, że wymiary pojazdu mogą utrudniać manewrowanie. Nic bardziej mylnego: skrętne tylne koła (standardowo o 4,5 stopnia, opcjonalnie nawet o 10 stopni) dają w efekcie odczucie, jakby zmniejszył się rozstaw osi, więc auto prowadzi się jak jakieś znacznie mniejsze.

Skrętna tylna oś przyczynia się również do stabilnego prowadzenia na zakrętach podczas dynamicznej jazdy. Powyżej 60 km/h tylne koła zwrócone są w tę samą stronę co przednie, a dzięki temu auto skutecznie niweluje skutki praw fizyki oddziałujących na nadwozie – poprawia się stabilność jazdy, a karoseria nie przechyla się nadmiernie na zakrętach.

Jan Potentas mówi: – Prowadzi się znakomicie. Kierowca ma wrażenie, jak by miał do czynienia z lekkim samochodem, którym można sterować dosłownie jednym palcem. Pojazd jest bardzo wrażliwy, reaguje natychmiast na nawet bardzo lekkie naciśnięcie pedału przyspieszenia czy najmniejszy skręt kierownicy.

Nasz rozmówca dodaje: – Jestem bardzo wysoki, więc zawsze w kontakcie z nowym autem zwracam uwagę na ilość miejsca w kabinie. W tym przypadku miałem do czynienia z więcej niż komfortem. Osoba mierząca ponad 190 cm wzrostu ma nad głową jeszcze sporo przestrzeni. Generalnie jest to bardzo przestronny samochód. Dodatkowe pozytywne odczucia budują odpowiednio wyprofilowane fotele. Są nie tylko wygodne, lecz także zapewniają dobre podparcie boczne. Wysokie osoby skorzystają z pewnością z funkcji zwiększającej długość siedziska, co zapewnia należyte podparcie pod udami.

Zdaniem pana Jana obsługa urządzeń pokładowych nie sprawia żadnego problemu, choć przyzwyczajenia wymaga opanowanie bogatego menu. Część funkcji obsługuje się za pośrednictwem gładzików umieszczonych na kierownicy. Ponadto można skorzystać z głosowej obsługi, która okazuje się bardzo sprawna w działaniu: – Zaryzykowałbym stwierdzenie, że jeśli ktoś radzi sobie z obsługą smartfonu, szybko poradzi sobie z korzystaniem z systemu multimedialnego w EQE SUV.

Mercedes-Benz EQE SUV okazuje się nie tylko komfortowy, lecz także praktyczny. Samochód ma foremnie ukształtowany bagażnik o pojemności 520-1675 litrów. Takie wartości sprawiają, że bez problemu zmieścimy urlopowy ekwipunek całej rodziny. Z tyłu nie ma tunelu środkowego, co jest cechą aut elektrycznych. Można pod nogami położyć nieprzeszkadzający podręczny bagaż lub chociażby większą damską torebkę.

Omawiany model napędzany jest dwoma silnikami elektrycznymi o łącznej mocy 292 KM. W tej postaci auto ma więcej niż zadowalającą dynamikę – setkę uzyskuje się po 6,6 s. Mocne wciśnięcie pedału gazu podczas ruszania objawia się gwałtownym wciskaniem pleców pasażerów w oparcia foteli. Co ciekawe, producent – w przeciwieństwie do innych – nie ogranicza fabrycznie dopuszczalnej prędkości do jakiegoś niskiego poziomu i pozwala jechać z prędkością do 210 km na godzinę. – Jeżeli delikatnie będziecie obchodzić się z gazem, możecie liczyć na zrelaksowaną jazdę i to w niemal kompletnej ciszy sprzyjającej słuchaniu muzyki w pełnym komforcie – podkreśla Jan Potentas.

Mercedes EQE SUV 350 4Matic ma na pokładzie akumulatory o pojemności 89 kWh. Według producenta w cyklu WLTP zużycie energii pojazdu wynosi 18,7-22,4 kWh/100 km, a zasięg to 551 km. Korzystając z ładowarki o mocy 11 kW, pełną baterię mamy po 9,5 godz. ładowania. Przy mocy 22 kW potrzeba na to 4,8 godz. Z kolei szybkie ładowanie na punkcie o mocy 170 kW pozwala uzupełnić energię w zakresie od 10 do 80 proc. po około 30 minutach.

W nowym EQE SUV mamy do czynienia z połączeniem niesamowitej wydajności i mocy z w pełni elektrycznym napędem. Kilka wariantów odzyskiwania energii za pomocą rekuperacji jest równie ważnym elementem, jak spójność wydajności i zarządzanie energią. Asystent ECO określa najbardziej efektywny styl jazdy, wspierany przez zaawansowaną koncepcję korzystania z ciepła (standardowa pompa ciepła wykorzystuje ciepło odpadowe z napędu elektrycznego i akumulatora wysokiego napięcia do ogrzewania wnętrza).

Jak już powiedzieliśmy, Mercedes EQE SUV jest przestronny i praktyczny, a do tego zapewnia wysoki komfort jazdy. Zaletą pojazdu okazuje się również dobra dynamika przy zachowaniu zasięgu, który pozwala nie tylko na jazdę po mieście, lecz także z rodziną na urlop. W dodatku dzięki napędowi 4×4 doskonale radzi sobie również aktywnie poza ubitymi szlakami.

Pan Jan Potentas podkreśla, że samochód zapewnia duży wybór trybów jazdy, do których dostosowuje się jego adaptacyjne zawieszenie: – W trybie sportowym zawieszenie obniża się, żeby samochód był bardziej pewny w prowadzeniu. W trybie komfortowym unosi się, dzięki czemu łatwiej wjechać na wysoki krawężnik albo pokonywać inne miejskie przeszkody. Przy jeździe offroadowej i jeszcze większym uniesieniu zawieszenia zyskujemy większy prześwit i pewność, że podczas pokonywania bezdroży miska olejowa naszego samochodu będzie bezpieczna – słyszymy od naszego rozmówcy.

Pan Jan podsumowuje: – Mercedes-Benz EQE SUV sprawdzi się jako uniwersalny samochód na co dzień, przy wyjazdach rodzinnych czy wakacyjnych. Jest tak dopracowany i luksusowy, że korzystanie z niego to na pewno wielka przyjemność.

  • Dziękujemy właścicielom Dworu Jamneńskiego w Łazach za umożliwienie przeprowadzenia sesji fotograficznej w jego otoczeniu.

Z okazji 45-lecia firmy Mojsiuk na wybrane pojazdy elektryczne klient może otrzymać do 45% rabatu. Szczegóły u doradców handlowych. Pula samochodów ograniczona do wyczerpania zapasów.


Mercedes Benz EQE 350 4MATIC SUV – charakterystyka

Silnik: dwa asynchroniczne, po jednym przy każdej osi
Moc maksymalna: 292 KM
Maksymalny moment obrotowy: 765 Nm
Napęd: 4×4
Długość/szerokość/wysokość: 4863/1940/1685 mm
Rozstaw osi: 3030 mm
Pojemność bagażnika: 520/1675 l
Przyspieszenie od 0 do 100 km/h: 6,6 s
Prędkość maksymalna: 210 km/h
Zużycie prądu: 18,6-22,5 kWh/100 km


Zapraszamy do Autoryzowanego Salonu Mercedes-Benz Mojsiuk w Starych Bielicach k/Koszalina, ul. Koszalińska 89 lub pod nr tel.: 94/34 77 372

www.mojsiuk.mercedes-benz.pl

Szukaj nas na Facebooku i Instagramie: Mercedes-Benz Mojsiuk


Przykładowo – za model Mercedes-Benz EQE SUV 350 4MATIC miesięczna rata leasingowa w programie Flexi Leasing może wynieść 2 491,91 zł netto (przy cenie auta 326 829,27 zł netto, wstępnej opłacie leasingowej 45,00 % wartości, przy liczbie rat wynoszącej 60 i wartości końcowej wykupu pojazdu 25 % (podana symulacja wyceny może ulec zmianie, bieżących informacji udzielą doradcy handlowi w salonie sprzedaży, niniejsza informacja nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu Cywilnego (Dz.U. 2022.1360)).