jan romero DL4DDQb8yjc unsplash Zdrowie i uroda

Pielęgnacja stóp wkracza na letni poziom

Pogoda za oknem znakomita, więc i stopy są częściej odsłaniane i eksponowane w sandałach czy klapkach. Jesień i zima są idealnymi porami do intensywnej regeneracji oraz wieloetapowej pielęgnacji, więc latem warto jest postawić na lekkie konsystencje, nawilżenie, regularność, odświeżenie. Podolog nie tylko pielęgnuje i dba o stopy swoich pacjentów, ale również edukuje. Pielęgnacja stóp latem jest szczególnie ważna, ponieważ to wtedy stopy są bardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne, wilgoć czy piasek.

Ze względu na wysokie temperatury, latem lepiej jest postawić na minimalizm kosmetyczny. Tu istotne jest dobrze dobrany preparat nawilżający, skrojony pod potrzeby pacjenta, ale jeszcze ważniejsze jest to, aby nie zaszkodzić. Przede wszystkim należy regularnie dbać o higienę stóp, zwracając szczególna uwagę na dokładne osuszanie przestrzeni międzypalcowych, aby zapobiec nadmiernej wilgoci, która niestety sprzyja rozwojowi grzybicy. Podolodzy odradzają samodzielnego złuszczania naskórka. w żadnym wypadku nie należy usuwać samodzielnie zrogowaceń za pomocą żyletki, pilnika, tarki czy pumeksu. Powód jest prosty: nadmierne rogowacenia, zbyt inwazyjne usunięcie bariery hydro -lipidowej powoduje brak elastyczności skóry, która pod ciężarem ciała, tworzy rozpadliny i mało elastyczne hiperkertozy w punkach podparcia stopy. I tak rozpoczyna się błędne koło. Najlepszym sposobem, by utrzymać skórę skłonną do zrogowaceń w dobrej kondycji, jest regularna wizyta u specjalisty podologa. Szczególnie warto zwrócić uwagę na podstawowy zabieg podologiczny. Czym jest ta usługa? Celem zabiegu podologicznego jest utrzymanie stóp w dobrej kondycji zdrowotnej orz poprawa ich wyglądu. Podczas takiego zabiegu specjalista zajmuje się usuwaniem odcisków, modzeli, nadmiaru naskórka, przycinaniem paznokci w odpowiedni sposób, a także profilaktyką i edukacją. Bywa, że pacjenci mają skłonność do wrastających paznokci, wówczas edukujemy w jaki sposób zadbać o to, aby nie doprowadzić do stanu zapalnego, to samo dotyczy np. pękających pięt. Odpowiednia diagnoza i analiza przeciążeń stopy, dają nam minimalnie ryzyko powikłań i niepotrzebnego bólu.

Zabieg taki wykonywany regularnie przynosi znakomite efekty, ale podtrzymanie go wymaga od pacjenta współpracy, czyli zastosowanie się do porad niemal każdego dnia.

Ze zrogowaceniami na pewno z większą determinacją walczyć muszą osoby z łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry, cukrzycą, niedoczynnością tarczycy, nadwagą i otyłością. W tych przypadkach regularne wizyty u specjalistów podologów mogą złagodzić objawy suchości. Kolejnym nieuchronnym czynnikiem jest starzenie się skóry, z wiekiem naturalny cykl odnowy komórkowej ulega spowolnieniu, czego konsekwencją może być nadmierne gromadzenie się martwych komórek naskórka na powierzchni skóry. Trzeba również pamiętać, że skóra na stopach, nigdy nie będzie, a nawet nie powinna być taka jak na twarzy. Stopy codziennie wykonują masę pracy, a i my czasem jesteśmy dla nich bezlitości. Warto dbać o nie regularnie, nawilżać i dać im również chwilę relaksu.

Podczas letnich spacerów czy plażowania, szczególnie ważne jest noszenie wygodnego obuwia, które jest przewiewne i chroni stopy przed ewentualnymi urazami, warto także zwrócić uwagę na rozmiar obuwia. Zbyt dopasowane podczas upałów mogą spowodować otarcia, ze względu na częstsze obrzęki stóp zwłaszcza latem.

Dzięki regularnej pielęgnacji, latem możemy cieszyć się zdrowymi zadbanymi stopami, które będą gotowe na długie spacery po plaży czy letnie wyjścia.