JAPANDI 01 Ludzie

Naturalnie jak w Japandi

Japandi to styl we wnętrzach, który łączy jednocześnie dwa, zdawać by się mogło, skrajne kierunki: japoński/orientalny i skandynawski. Ta coraz popularniejsza estetyka to świetny wybór dla osób, które lubią minimalistyczne, przemyślane i przyjemne w odbiorze wnętrza. Wspólnym mianownikiem obu nurtów jest prostota, funkcjonalność, stonowana kolorystyka i zamiłowanie do surowych, naturalnych materiałów. Właściciele Japandi Holiday House Mielnovo zdecydowali, że wnętrza ich wakacyjnego domu pod wynajem w całość zostaną zaprojektowane w tej właśnie estetyce. Rozmawiamy z projektantką wnętrza Anettą Kazimierską, architektem wnętrz, założycielka i główna projektantka w 2t-studio art&design.

Przestrzenie pod wynajem, nie muszą być tylko schludne. Pani projekt, wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych konkursach wnętrzarskich, czyli dom wakacyjny pod krótkoterminowym wynajmem, zadaje kłam temu stereotypowi. 

Tak, zdecydowanie Japandi Holiday House Mielnovo jest najlepszym tego przykładem. To wyjątkowe miejsce. Przytulny dom położony jest w Mielnie, w niewielkiej odległości od plaży. Przestrzeń przepełniona jest spokojem i harmonią, a jednocześnie zapewnia możliwość aktywnego wypoczynku. Dodatkowo wyposażona jest w strefę spa & wellness, co jeszcze bardziej pozwala się odprężyć. Wnętrza domu łączą styl japoński ze stylem skandynawskim, tworząc minimalistyczny i ciepły klimat wypełniony prostymi i oszczędnymi formami. We wnętrzach znajdziemy naturalne materiały skomponowane w skromnej i jasnej gamie kolorystycznej.

Inspiracją była potrzeba stworzenia spokojnej przestrzeni do regeneracji ciała i umysłu, sprzyjającej błogiemu wypoczynkowi. I tak powstał dom o powierzchni 350 mk. podzielony na dwie kondygnacje: dzienną i nocną.

Na parterze znajduje się otwarty salon z aneksem kuchennym i jadalnią, strefa spa & wellness z sauną i jacuzzi oraz pokój zabaw ze stołem bilardowym i barem. Na tarasie znajdującym się obok salonu i spa znajduje się kryty basen oraz miejsce do wspólnego biesiadowania na sofach lub przy dużym stole. Pierwsze piętro to część nocna domu z pięcioma sypialniami, każda z prywatną łazienką, pokojem zabaw dla dzieci i pralnią. Korytarz prowadzi na górny taras, na którym można odpocząć wylegując się w słońcu.

To wszystko w połączeniu z charakterem wnętrz daje miejsce pełne spokoju i wytchnienia. Goście już docenili to miejsce, chętnie wybierając Japandi Holiday House na destynację swojego letniego wypoczynku. Sam projekt zaś zebrał dobre opinie i został wyróżniony przez konkursowe jury w kraju i za granicą.

Wyszukany design czy uniwersalność – na co stawiają właściciele apartamentów pod wynajem najczęściej?

Na szczęście mam bardzo pozytywne doświadczenia w tym zakresie. Nie projektuję uniwersalnie. Projektuję odważnie i niesztampowo z naciskiem na ponadczasowość projektowanych przestrzeni, a moi klienci zazwyczaj mają dużą świadomość designu i jeszcze większą potrzebę tworzenia miejsc pięknych i na swój sposób unikatowych. Taka współpraca zawsze przynosi ciekawe efekty.

Zazwyczaj, będąc w miejscowościach nadmorskich, naszych okolicznych, skupiamy się na tym co widać na zewnątrz, ma Pani to szczęście widzieć ciekawe miejsca od środka. Czy coś zmienia się designie w naszej okolicy, czy można powiedzieć, że nasza okolica ma swój wyróżniający się styl, czy choćby element takiego stylu?

Z moich obserwacji raczej nie możemy pochwalić się identyfikowalnym stylem jak choćby styl podhalański na południu Polski, który króluje tam nieustannie, teraz już w swojej nowoczesnej odsłonie. U nas natomiast oczywiście wciąż przewija się styl marynistyczny, który przywołuje na myśl morskie przygody, żaglowce i fale, osadzony w niezmiennej biało niebieskiej kolorystyce i nierzadko infantylnej, przerysowanej formie. Ten rodzaj dekoracji, niestety nie ma u nas długich tradycji, a jego uniwersalność sprawia, że spotkać go można niestety, w różnych rejonach Polski, nawet nie tych nadmorskich.

Nasz region nie ma wyjątkowego, przypisanego tylko sobie stylu we współczesnych wykończeniach wnętrz czy architekturze. Nadal można zaobserwować wnętrza reprezentujące cały wachlarz estetyk od surowego minimalizmu po bogaty glamour, najczęściej jeszcze swoim charakterem zupełnie nie dopasowanych do miejsca i jego przeznaczenia. Mimo wszystko pozytywne jest w tym wszystkim jest to, że szukam, a widoczne starania i dążenia do oryginalności inwestorów napawają optymizmem na lepsze jutro w budowaniu pięknej i bardziej świadomej przestrzeni nas otaczającej.

Nie tylko apartamenty, ale także przestrzenie gastronomiczne adaptuje Pani, w naszych nadmorskich miejscowościach. Czy ładne wnętrza mają coraz większe znaczenie? Czy możemy już pomału marzyć o naszej okolicy jako perełce designu, która przyciągnie do nas amatorów o wyszukanym smaku?

Oj tak, zdecydowanie. Pomału zaczyna się to zmieniać. Właściciele lokali zarówno mieszkalnych jak i komercyjnych są coraz bardziej świadomi, odważni i otwarci na dobry design. Coraz częściej korzystają z usług architekta wnętrz dla oferowania swoim klientom przestrzeni, które zaczarowują, zachwycają i inspirują. Takie miejsca sprawiają, że chce się ponownie do nich wracać, co oznacza, że to dobry kierunek, na który warto kłaść nacisk.

Właściciele komercyjnych nieruchomości, którzy decydują się oferować swoje usługi przez wiele lat, nie boją się zainwestować za dobry i wyrafinowany design. Liczą się z opiniami gości, chcą, aby do nich wracali i docenili jakość, styl oraz warunki, które im oferują. Taka inwestycja się opłaca. I to jest obiecujący początek.


Projekt Japandi zdobył szereg nagród i wyróżnień:

  • WINNER 2023 w konkursie LIV HOSPITALITY DESIGN AWARDS w Szwajcarii, w kategorii Interior design Residence
  • HONORABLE MENTION 2023 w konkursie THE ARCHITECTURE MASTERPRIZE w Los Angeles, w kategorii Houses Interior
  • NOMINACJA do tytułu POLSKIE WNĘTRZE 2023 w konkursie Polska Architektura 2023, w kategorii Wnętrza Prywatne. Ogłoszenie wyników w czerwcu 2024.