cover 34eawd Wydarzenia

Monodram Beaty Niedzieli na finał sezonu w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym

Adaptację powieści „Solaris” Stanisława Lema proponuje Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie jako ostatnią premierę bieżącego sezonu. Będzie to monodram Beaty Niedzieli wyreżyserowany przez Darię Kopiec.

svg%3E Wydarzenia

Daria Kopiec i Beata Niedziela już z sobą w BTD pracowały – przy poruszającym spektaklu „Żeby umarło przede mną” (2019). Ostatnio spotkały się przy znakomitych „Gotkach” w Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku. Efekt ich współpracy przy interpretacji „Solaris” zobaczymy 15 czerwca br. Będzie to ostatnia premiera kończącego się sezonu artystycznego. Po niej koszaliński teatr przejdzie remont sali widowiskowej, żeby wrócić do grania we wrześniu br.

„Solaris” jest chyba najsłynniejszym utworem Lema. Od tej właśnie powieści z początku lat sześćdziesiątych XX wieku rozpoczęła się światowa kariera pisarza. Zdaniem krytyków autorowi udało się stworzyć najbardziej oryginalną wizję Obcego w historii literatury s-f. Lem porusza w niej problemy niemożności zrozumienia Wszechświata, bezsilności nauki wobec innej formy istnienia oraz bezradności człowieka, który nie może uwolnić się w kosmosie od balastu ziemskich wspomnień i wyrzutów sumienia. Pojawiają się w niej kluczowe motywy pisarstwa Lema: znikomość ludzkich dążeń i działań wobec przerażającego ogromu Kosmosu, heroiczna walka z nieznanymi zagrożeniami pochodzącymi zarówno z przełamywania praw przyrody jak i zawodności, ułomności ludzkiej natury.

Fenomen popularności utworu zasadza się na wieloznaczności, głębokiej alegoryczności, dzięki czemu czytelnicy pochodzący z różnych kultur, epok i środowisk rozmaicie go interpretują oraz na połączeniu uniwersalnych problemów z problemami jednostki.

Daria Kopiec i Beata Niedziela tekst Stanisława Lema (zaadaptowany przez Martynę Lechman) przekładają na język monodramu. Kelvin, główny bohater, ucieka przed życiem i relacjami w pracę. Jego największym celem, któremu poświęca wiele lat życia, jest dotarcie na planetę Solaris, której tajemnic dotąd nie odkryli badacze. Izolacja i poczucie wyobcowania jakie towarzyszą jego pobytowi na stacji kosmicznej stają się okazją do uzewnętrznienia się wewnętrznych rozterek. Jego dotychczasowe postępowanie było próbą wyparcia samobójczej śmierci ukochanej. Dopiero nietypowe zdarzenia, jakie mają miejsce na stacji na Solaris stwarzają mu nieoczekiwanie warunki do spotkania z samym sobą i uwolnienia od traumatycznego zdarzenia. Jak zapewnia reżyserka, forma monodramu idealnie pokazuje, jak ważne dla nas osoby i zdarzenia są dosłowną częścią nas samych. Spektakl będzie metafizyczną podróżą bohatera w głąb siebie, szukającego odpowiedzi nie tylko w materialnym świecie faktów i zdarzeń z życia, ale przede wszystkim w głębi transcendentalnej natury jednostki ludzkiej.

Warto tu jeszcze wspomnieć, że autorką plakatu do spektaklu jest koszalińska graficzka Anna Waluś.

Spektakl bierze udział w X Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej i Europejskiej „Klasyka Żywa”.


„Solaris”

Autor: Stanisław Lem
Adaptacja: Martyna Lechman
Reżyseria: Daria Kopiec
Scenografia: Daria Kopiec
Kostiumy: Patrycja Fitzet
Muzyka: Aleksandra Gronowska
Choreografia: Helena Ganjalyan
Video: Magdalena Parszewska
Wykonawca: Beata Niedziela
Projekt plakatu: Anna Waluś