Hoshii Wydarzenia

Koncertowe szlaki biegną przez Koszalin. Good Vibe Festival zaprasza na kolejną porcję muzycznych odkryć

Już 12 lat gra Good Vibe Festival. Wydarzenie od początku prezentuje młode, obiecujące zespoły grające jazz, funk, soul, elektronikę, a nawet hip hop. Dość powiedzieć, że jeden ze swoich pierwszych koncertów w ramach GVF grał zespół Bitamina z Vito Bambino na czele. Także w ramach Good Vibe, Koszalina odwiedziły światowe sławy takie jak brytyjska saksofonistka Nubya Garcia, czy niemiecko-afrykański skład Seba Kaapstad.

W tym roku jesteśmy już po dwóch koncertach. Oba odbyły się w Centrum Kultury Studenckiej „Kreślarnia”. Na pierwszym wystąpił sensacyjny debiut młodego jazzu, czyli zespół Kosmonauci. Na drugim koncercie zaprezentowali się znani już koszalińskiej publiczności artyści z zespołu Błoto. Wydarzenie to odbyło się przy współpracy ze szczecińskim cyklem „Śledź młody jazz” w ramach trasy Jazz na Pomorzu Zachodnim, realizowanym przez Urząd Marszałkowski. Przed nami kolejne letnie wieczory z muzyką spod znaku Good Vibe. Już 7 czerwca, w pięknej scenerii dziedzińca Archiwum Państwowego, wystąpi kwartet Kuby Więcka o enigmatycznej nazwie Hoshii. Kuba Więcek to saksofonista, kompozytor, producent muzyczny. Laureat wielu nagród muzycznych takich jak Fryderyk, olśnienia Onetu czy Mateusz Trójki. Absolwent konserwatorium muzycznego w Kopenhadze. Wydał trzy albumy autorskie w prestiżowej serii Polish Jazz. Amerykański magazyn Downbeat wymienia go jako jednego z muzyków, którzy mogą mieć wpływ na to jak jazz będzie brzmiał w przyszłości. Hoshii (co po japońsku oznacza pragnąć) to najnowszy projekt Kuby Więcka, który wraca na scenę jazzową z nowymi pomysłami, które zebrał przez ostatnie lata pracując z wieloma artystami sceny hip-hopowej oraz alternatywnej. Muzyka grana przez zespół Hoshii to tak naprawdę bity stworzone przez Kubę, które następnie zostały zaaranżowane na kwartet jazzowy, a później wyprodukowane w sposób, który ma za zadanie redefiniować brzmienie współczesnego jazzu. W skład zespołu wchodzą: pianista Grzegorz Tarwid, z którym Kuba studiował w Kopenhadze, Max Mucha – basista znany m.in. ze współpracy z Christianem Scottem oraz perkusista Miłosz Berdzik, świeżo upieczony absolwent Berklee College of Music. Przed Hoshii zagrają reprezentanci lokalnej sceny, czyli Dżamani. To zespół, którego założycielami są bracia Patryk Dżaman (gitara, wokal, produkcja) i Piotr Dżaman (klawisze, wokal, produkcja). Wkrótce po stworzeniu i nagraniu pierwszego albumu o nazwie DŻAMANIZM: PROLOG do zespołu dołączyli Krzysztof Klukowski (perkusja) oraz Patryk Foluszewski (gitara basowa), by zasilić zespół aranżacjami koncertowymi i towarzyszyć przy tworzeniu nowego materiału. W takim składzie od września 2023 zagrali do tego momentu już 11 koncertów i pracują nad nowym materiałem. Zespół wykonuje autorskie kompozycje w stylistyce alternatywnej.

Kolejne koncerty w ramach 12. edycji Good Vibe Festivalu odbędą się poza Koszalinem. 13 lipca we współpracy z Sianowskim Centrum Wiedzy, na wyremontowanym Placu Pod Lipami, zagra Jazzpospolita. To zespół od samego początku działający na przekór: skojarzeniom, modom, a nawet własnej nazwie. Grupa z założenia balansuje pomiędzy gatunkami i dzięki temu przez lata wypracowała charakterystyczne brzmienie.15 lat aktywności artystycznej, 8 albumów, kilkaset koncertów w ramach międzynarodowych tras – tak w największym skrócie można opisać działalność Jazzpospolitej. Przez ten czas zespół wystąpił na takich imprezach jak: London Jazz Festival, Copenhagen Jazz Festival, Jazz Comblain, Open’er Festival, Męskie Granie, Jazz Jamboree, Match & Fuse, Edinburgh Jazz & Blues Festival, Garana Jazz, Kaliningrad City Jazz. W 2023 ukazała się najnowsza płyta Jazzpospolitej, pt. „Obiekt”.

Ostatni akcentem 12. edycji Good Vibe Festivalu będzie występ funkowej grupy P.Unity 31 sierpnia na scenie plenerowej Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu. To prawdopodobnie jedyny w Polsce projekt tak konsekwentnie kultywujący soulowe i funkowe tradycje, w formie charakterystycznej dla obu gatunków – na żywo, w dziesięcioosobowym składzie, bez komputerów. P.Unity wyrosło z garażowych projektów Macieja Sondija i Jędrzeja Dudka, z czasem powiększając swoją liczebność i możliwości brzmieniowe. Warszawska grupa stała się punktem muzycznej wymiany muzyków realizujących własne projekty na scenie alternatywnej (m.in. beluga stone, Saturn Jazz Band, Sara – Her Music) i współpracujących z mainstreamem (m.in. Brodka, Rosalie,

WaluśKraksaKryzys, Skalpel, Otsochodzi). Pozostając pod potężnym wpływem dorobku George’a Clintona i Parliament/Funkadelic, P.Unity łączy inspiracje neo-soulem spod znaku D’Angelo, nowym i starym rapem, soft-psychodelicznym brzmieniem Connana Mockasina czy Nicka Hakima, jednocześnie nie ukrywając jazzowego wychowania dużej części składu. Zespół przez kilkanaście lat swojej działalności współpracował z Michałem Urbaniakiem, Hadesem czy Kubą Knapem, grając po drodze w klubach i na największych festiwalach w kraju od Openera i OFFa, po Pol’and' Rock i Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu.

Good Vibe Festival wspierany jest przez Miasto Koszalin i Pomorze Zachodnie