kino na lezakach Młodzi i Film
fot. Borys Skrzyński/MiF2023

Spacerem między filmami

Festiwal „Młodzi i Film” to nie tylko godziny spędzone w ciemnej sali kinowej. Harmonogram wydarzenia zawiera także wyjątkowe i nieco inne w formie punkty programu.

Po pierwsze proponujemy spacer przed kinem Kryterium, gdzie zawiśnie wystawa portretów autorów zdjęć filmowych – „Cinematographers” Piotra Jaxy. Są wśród nich zarówno giganci zagranicznego kina, jak i legendarni polscy operatorzy. Ludzie, którzy na co dzień stawali i stają po drugiej stronie obiektywu, a przecież są dla kina tak ważni!

Następnie coś muzycznego i nieco romantycznego, czyli Kino na leżakach: dwa filmy muzyczne na Rynku Staromiejskim, pod gołym niebem – głośna „Whitney” Kevina Macdonalda o życiu Whitney Houston (11 czerwca, wtorek, godz. 22:00) oraz tętniące dawnym brytyjskim punk rockiem „London Town” Derricka Porte’a (12 czerwca, środa, godz. 22:00).  

Zapowiada się również nie lada gratka dla dzieci (a może nawet bardziej dla rodziców!) –

11 czerwca, we wtorek o godz. 9:00 w sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej –FINA „Zaczarowany ołówek”: „Małpie figle”, „Safari z kamerą”, „Niespodziewana wizyta”, „Pojedynek w buszu”, „Macki ośmiornicy”, „Dwa do zera”. 

Tak dla przypomnienia: Zaczarowany ołówek potrafi sprawić, że narysowane przedmioty stają się prawdziwe. Posiadacz ołówka Piotrek i jego piesek Pimpek przeżywają razem wiele przygód. Kultowa kreskówka była produkowana w Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi w latach 1964-77 i doczekała się 39 odcinków.

svg%3E Młodzi i Film

Również FINA proponuje w 15 czerwca, w sobotę, o 9:00 w Kinie Kryterium pokaz archiwalnych bajek – „Gapiszon”. 

Rozmowy, w których film jest prowokacją do dyskusji w sekcji „Diagnozy młodych”. Trzy filmy, trzy dyskusje – nie o kinie, lecz o otaczającym nas świecie. „25 lat niewinności” i rozmowa z trójmiejskim dziennikarzem śledczym Krzysztofem Katką oraz bardzo doświadczonym reporterem Piotrem Lipińskim o naszym stosunku nie tylko do wymiaru sprawiedliwości, ale też szerzej – zaufaniu do instytucji oraz do państwa. „Kos” i dyskusja o nowych sposobach upamiętniania przeszłości: „zwrot ludowy” w humanistyce, historie kobiet, historie regionalne – nasza gościni, dr Karolina Ciechorska-Kulesza specjalizuje się w tożsamości kaszubskiej, swoje badania prowadzi również w Koszalinie. Trzeci film to „Jezioro słone” oraz dyskusja z koszalińską psycholożką i seksuolożką, Małgorzatą Ruhnke, o seksualności w dojrzałym wieku. 

Spacerując między filmami, proponujemy wstąpić na koncerty: Zima stulecia (13 czerwca, w czwartek, o 21:00) oraz Wczasy (14 czerwca, w piątek, o 21:00). Oba koncerty odbędą się na Scenie przy Amfiteatrze.

Duet Wczasy jest znany z takich przebojów jak „Dzisiaj jeszcze tańczę” (który trafił na ścieżkę dźwiękową do filmu „Fanfik”), „Jesteś najlepszy” (pojawia się w filmie „Sweat”), „Tyle słów” czy „Prince i Bowie”. Albumy „Zawody” i „To wszystko kiedyś minie” spotkały się z bardzo pozytywnym przyjęciem słuchaczy i krytyków (docenione m.in. przez Gazetę Wyborczą w podsumowaniach najlepszych płyt roku i Bartka Chacińskiego na blogu Polifonia). Licząc od 2017 roku, zespół zagrał już ponad 200 koncertów w kraju i za granicą, m.in. na festiwalach: Open’er, OFF, Męskie Granie, Tauron Nowa Muzyka, Pop Messe, Creepy Teepee.

Natomiast muzyka Zimy Stulecia jest trudna do gatunkowego szufladkowania. Oscyluje wokół melancholijnej muzyki elektronicznej. Dla jednych będzie to techno, inni usłyszą tu częściej elementy house’u, a to wszystko w towarzystwie muzyki improwizowanej na syntezatory i perkusje.

svg%3E Młodzi i Film