cover 303sf Młodzi i Film

Mój Festiwal to…

Tomasz Sobieraj
Prezydent Koszalina

svg%3E Młodzi i Film

Czerwiec to miesiąc szczególny na mapie kulturalnej miasta. Po hucznych obchodach majowych  Dni Koszalina gościć będziemy uczestników 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. To  wydarzenie bez precedensu – jeden z najważniejszych i najstarszych  festiwali filmowych w Polsce. Tutaj swoje kariery i przygodę z filmem zaczynało wielu wspaniałych polskich aktorów i reżyserów. To z Koszalina wyruszały w świat wybitne dzieła filmowe młodych artystów.

 Dla mnie  Festiwal jest prawie równolatkiem, którego zawsze z dużym zainteresowaniem obserwowałem ale i wspierałem pamiętając jak ważny jest dla Koszalina, kultury nie tylko naszego miasta ale i kraju. To nasze kulturalne okno na świat: na nowe, nieskażone spojrzenie w rzeczywistość widzianą oczami młodych twórców. To czystość barw, jasność i dosadność przekazu. Często bezkompromisowość.

Szczególnie cenię sobie bardzo możliwość rozmowy z aktorami, reżyserami kilkudziesięciu filmów i debiutów, które obejrzymy w Koszalinie. To prawdziwa uczta duchowa na którą  serdecznie zapraszam!


svg%3E Młodzi i Film

Jacek Bromski
Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich

Stowarzyszenie Filmowców Polskich towarzyszyło koszalińskiemu festiwalowi od początku, od pierwszej edycji. Kiedy powstało Koło Młodych SFP z inicjatywy absolwentów łódzkiej szkoły filmowej, festiwal „Młodzi i Film” stał się naturalnym miejscem na prezentacje debiutów początkujących reżyserów, operatorów, aktorów. Młodzi przyjeżdżają do Koszalina nie tylko po to, aby oglądać filmy, ale również po ciekawe dyskusje, szczere opinie i nowe relacje.

Dla mnie najważniejszy polskich festiwali filmowych ze względu na atmosferę spontaniczności, również dlatego, że daje młodym arenę do pokazania się, tworząc niebywałą energię. To ogromna przyjemność móc podziwiać sukces chociażby Magnusa von Horna, którego zaledwie kilka dni temu obserwowałem w Cannes, a pamiętam jak całkiem niedawno właśnie na festiwalu Młodzi i Film wręczałem mu na scenie nagrodę za najlepszy film pełnometrażowy („Intruz” 2015).

Festiwal ten to jedno z niewielu miejsc integrujących środowisko filmowe, ale i wiernych widzów i fanów polskiego kina. Entuzjazm młodych sprawia, że festiwalowa atmosfera jest niepowtarzalna, a do tego pozbawiona zawiści zawodowej, szpanu czy komercji. Można powiedzieć, że wszystko zaczyna się od Koszalina i warto uczestniczyć w tym święcie kina oraz być świadkiem debiutu wielu utalentowanych twórców, o których świat dopiero za jakąś chwilę się dowie.


svg%3E Młodzi i Film

Monika Modła
Producentka Festiwalu „Młodzi i FIlm”

Festiwalowa kuchnia, to masa pracy, dopinania spotkań, zapraszanie gości i wiele imprez, które toczą się jednocześnie w kilku miejscach. Organizacyjnie do tego wydarzenia szykujemy się cały rok, a ostatnie przedfestiwalowe miesiące to praca na pełnych obrotach. Śmiało mogę powiedzieć, że każdy pracownik Centrum Kultury 105 w Koszalinie jest zaangażowany w pracę przy festiwalu. Wraz ze wsparciem ze Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz z wolontariuszami, przy całym wydarzeniu pracuje blisko 120 osób. „Młodzi i Film” to nie tylko pokazy konkursowe, ale również cały szereg spotkań w ramach paneli dyskusyjnych „Szczerość za szczerość”, warsztatów dla młodych filmowców, kino plenerowe, koncerty czy spotkania branżowe. Festiwal jednocześnie toczyć się będzie w kilku lokalizacjach: plac pod Ratuszem, amfiteatr, spotkania w Mielnie oraz oczywiście sala kinowa i hol Centrum Kultury 105.  Odwiedzający nas goście, prawie zawsze podkreślają to, że „Młodzi i Film” to miejsce bez barier, bezpieczne i pełne tolerancji. Na przestrzeni lat z przyjemnością obserwują, jak festiwal rozrasta się, ale jednocześnie nie traci na znaczeniu. Młodzi twórcy z chęcią przyjeżdżają do Koszalina i chcą przed naszą publicznością zaprezentować owoc swojej pracy. Na korytarzach spotkać można twórców pogrążonych w rozmowach z młodymi ludźmi, często uczniami koszalińskich szkół, którzy tak jak ich nieco starsi koledzy chcą za niedługo zrealizować swój sen o sukcesie. Festiwal jest dostępny dla wszystkich, a wejściówki na projekcie są bezpłatne. Program obejmuje tydzień obfitujący w ciekawe wydarzenia od rana do późnych godzin wieczornych. Bez dwóch zdań to najlepsza okazja na dobre kino i ciekawe spotkania z kulturą.