Gorskie szlaki Kultura

Kto czytam, nie błądzi – Nowości Wydawnictwa ZNAK

svg%3E Kultura

Liz Nugent: „Dziwna Sally Diamond”

Jeśli książka zachwyciła Harlana Cobena, Paulę Hawkins i innych autorów thrillerów kryminalnych to nie może być przypadek. Liz Nugent pochodzi z Irlandii, jest autorką hitowych powieści kryminalnych i thrillerów. Jej książki charakteryzuje psychologiczne napięcie, cechują wnikliwe opisy z punktu widzenia przestępców oraz pogłębione analizy psychiki ofiar. Debiutowała w 2014 r. powieścią „Unraveling Oliver” i od razu znalazła się na szczycie list bestsellerów. Zdobywczyni licznych nagród, w tym kilkukrotnie Irish Book Awards, czy Dead Good na Międzynarodowym Festiwalu Kryminalnym Harrogate Old Peculier. Jest tłumaczona na 30 języków. „Dziwna Sally Diamond” to jej piąta w karierze książka, która doczekała się już 16 przekładów. Mroczna, pokręcona i błyskotliwa fabuła intryguje i zachwyca, nic dziwnego że prawa do ekranizacji powieści zostały już sprzedane.

svg%3E Kultura

Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera i Mirosław Wlekły: „1989. Pozytywny mit”

Autorzy obsypanego nagrodami musicalu zatytułowanego „1989” podejmują próbę znalezienia pozytywnego mitu Solidarności. Pokazują, jak aktualne i fascynujące są wydarzenia sprzed prawie czterdziestu lat. Proponują opowieść o przeszłości, która pomoże nam sprostać wyzwaniom przyszłości. To historia pokojowych przemian w Polsce widziana oczami trzech rodzin: Frasyniuków, Kuroniów i Wałęsów oraz innych ludzi, których połączyła idea wolnej Polski. To nie jest podręcznik do historii, lecz opowieść o najważniejszych wydarzeniach ostatnich dekad widzianych z nowej perspektywy. Tu znane z książek wydarzenia przeplatają się z intymnymi chwilami radości i cierpienia przeżywanymi w zaciszach peerelowskich mieszkań. Perspektywa bohaterów czasu przemian, zwłaszcza kobiet, przerzuca most między generacją Solidarności a pokoleniem milenialsów.

svg%3E Kultura

Tomasz Habdas: „Górskie szlaki. 101 zaskakujących miejsc w polskich górach”

Lektura na czasie, wszak sezon wyjazdów urlopowych właśnie się zaczyna. Tomasz Habdas, doświadczony przewodnik górski i influencer (patrz: @wszczytowejformie) napisał kompendium, które zainteresuje starych wyjadaczy i tych, co dopiero próbują gór posmakować. Znajdą w nim propozycje przemyślanych tras oraz subiektywny wybór kultowych i mniej znanych atrakcji. Od Gór Izerskich, przez Beskidy, Gorce, Tatry, aż po Bieszczady – z tym przewodnikiem polskie góry nie będą miały przed nikim tajemnic! Do tego wygodnie rozplanowane trasy pętle, lokalne opowieści, nieznane fakty i mrożące krew w żyłach historie, przejrzyste mapy z zaznaczonymi atrakcjami. Z tej książki można dowiedzieć się rzeczy nieoczywistych: na przykład gdzie znajdują się Skalna Czaszka i Diabelskie Okno, co oznaczają symboliczne drzwi w Nieznajowej i wielka ławka na Trojaku, dlaczego miłośnicy gór oszaleli na punkcie Okna Pawlikowskiego itd.

svg%3E Kultura

Jonathan Eig: „King. Biografia”

Pierwsza w Polsce biografia najsłynniejszego amerykańskiego obrońcy praw człowieka jest pozycją doskonale udokumentowaną – jako jedyna na świecie zawiera informacje z niedawno odtajnionych akt FBI – i kompletną. Jonathan Eig, dziennikarz i biograf m.in. Muhammada Alego, ściąga Kinga z piedestału i otrzepuje go z kurzu. Pokazuje przywódcę, który budował swoją strategię, zmagając się z depresją. Dopuszczał wyłącznie pokojowe protesty, ale nie potrafił żyć w pokoju z samym sobą. Przez trzynaście lat aktywności politycznej rozumiał, że walka może kosztować go życie – i wierzył, że zmieni oblicze współczesnej Ameryki. Książka Eiga to zarówno kronika drogi MLK od powiatowego kaznodziei do lidera ruchu praw obywatelskich, jak i historia życia w wiecznym rozdarciu. Napisana jak trzymający w napięciu thriller, została nominowana do National Book Award i była jedną z ulubionych lektur prezydenta Baracka Obamy w 2023 roku.