Rave rez. Lukasz Ronduda i Dawid Nickel 1 Młodzi i Film

Koszalińskie okno na świat: Anna Serdiukow

Najtrudniej o rekomendację kilku zaledwie tytułów, gdy poleca się wszystko, bo wszystko szczerze uważa się za wartościowe, ciekawe, autentyczne, mocne. Rokrocznie młodzi twórcy prowokują, wzruszają, inspirują. Przyglądam się im z rosnącym podziwem i (zawsze) czułością. Oby nie stracili wiary w kino. Ale aby nikogo nie faworyzować z konkursowych sekcji postanowiłam polecić to, co udało nam się zgromadzić w blokach pozakonkursowych. Enjoy!

  1. Rave reż. Łukasz Ronduda i Dawid Nickel

W listopadzie 2022 roku złożono oficjalny wniosek o dodanie sceny muzyki elektronicznej do niemieckiej listy UNESCO. Inicjatorem była organizacja non-profit RAVE THE PLANET. I choć wielu wątpiło – udało się, od tego roku kultura techno jest na liście UNESCO. A film RAVE należy zobaczyć, bo jest po prostu świetny. Dla znawców tematu (ach, dla wielu pewnie będzie to nostalgiczny seans), ale też dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się jak wyglądała kultura RAVE w Polsce i kto to taki… Marcelo Zammenhoff. No i wiadomo, smiley!

svg%3E Młodzi i Film
  • Sekcja teledysków 

Teledyski zachwycają od lat. Martin Scorsese realizował klipy dla Michaela Jacksona, David Fincher dla George’a Michaela, Gus Van Sant dla Red Hot Chili Peppers. W Polsce podobnie, filmowi twórcy często są zapraszani do współpracy przez wytwórnie muzyczne czy samych artystów: Jerzy Skomlimowski wyreżyserował klip Tomasza Organka, Wojtek Smarzowski tworzył dla Dr Misio, Michał Marczak dla Radiohead… Który jeszcze filmowiec ma w dorobku realizację teledysku? Przekonacie się podczas projekcji wybranych przez nas klipów! Staraliśmy się wyselekcjonować jak najwięcej propozycji z fabularną narracją i dramaturgią. W końcu klip to nic innego jak krótki metraż. W naszym zestawieniu sporo dobra do odkrycia! Nóżka będzie dygać.

  • Amstaff reż. Jean Baptiste Durand

„Amstaff” otrzymał dwa Cezary: w kategorii Najlepszy debiut filmowy (dla reżysera Jeana-Baptiste’a Duranda) i dla Najbardziej obiecującego aktora: (w jednej z głównych ról Raphaël Quenard). Zasłużenie – młodzi aktorzy grają tu na 100%, a reżyser opowiada swoją prywatną historię: przyjaźni wystawionej na próbę przez miłość, okoliczności, czas. Banały? I dobrze, każdy z nas przejrzy się w tej opowieści. Wspaniałe zdjęcia i muzyka dopełniają i domykają całość: powstała przejmująca kronika młodości, świadectwo tego jednego, jedynego momentu w życiu, kiedy każdego dnia rzuca się wyzwanie światu podejmując wyłącznie złe decyzje. Bolą najmocniej i jest to piękne. 

svg%3E Młodzi i Film
  • Zaklęte rewiry reż. Janusz Majewski

Słowa, upomnienia, zachęty i nakazy wydają się zbędne. Kto nie zna tego wybitnego dzieła Janusza Majewskiego marsz do kina! Debiut aktorski w wiodącej, głównej roli Marka Konrada, a do tego popisowa polsko-czechosłowacka współpraca produkcyjna. Ekranizacja powieści o tym samym tytule autorstwa Tadeusza Kurtyki vel Henryka Worcella zmiecie was z planszy. Choć film można zobaczyć na małym ekranie, to właśnie w kinie robi ogromne wrażenie. Zaklinam Was, nie przegapcie! Niech rewir sali kinowej będzie pełny!

svg%3E Młodzi i Film
  • Dziewczyńskie historie reż. Aga Borzym

Historie może i dziewczyńskie, ale dla wszystkich. SZTOS! Bierzmy przykład z bohaterek, kocham Was dziewczyny. Aga Borzym z ciekawością i czułością, czasem z ironią, ale zawsze z empatią kreśli portret dojrzewania. Nie ocenia, nie wartościuje. Gdybym miała znów naście lat, to właśnie z Jagodą i Zuzią chciałabym się koleżankować: bezkarnie tracić czas, odkrywać znaczenie nowych słów i emocji, czekać na to, co nieznane, niezbadane, tajemnicze. Ręka w rękę. To zresztą też jest dla mnie ważny przekaz tego cudownego filmu dokumentalnego – dziewczyny, koleżankujmy się i wspierajmy. Ten film uczy prostych, ale jakże ważnych gestów. Bądźmy dla siebie dobre, dobrzy! Dziękuję twórczyniom i klepię z nimi piąteczkę!  

  • Absolutni debiutanci reż. Kamila Tarabura, Katarzyna Warzecha

Absolutnie zachwycający. Dla mnie serialowy debiut roku! 

svg%3E Młodzi i Film