izabela rogowska 22 Wydarzenia

„Reflektor” wrócił z fasonem

Fot. Izabela Rogowska

Wypełniona po brzegi była sala Bałtyckiego Teatru Dramatycznego podczas galowego koncertu XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Literackiej Reflektor 2023. Festiwal wrócił po czterech latach przerwy spowodowanej zawirowaniami covidowymi i z nową formułą: wykonawcom, którzy zakwalifikowali się do końcowego występu, towarzyszył akompaniament na żywo a koncert miał charakter „monograficzny”. Składały się na niego piosenki z tekstami Jonasza Kofty i stąd tytuł „Jego portret” – w nawiązaniu do tytułu szlagieru „Jej portret” (ze słynnym lejtmotywem „Naprawdę jaka jesteś, nie wie nikt”). Najważniejszy wniosek z wydarzenia: piosenka poetycka jest nadal żywa a młodzi nadal chcą ją śpiewać!

Impreza jest efektem współpracy Pałacu Młodzieży, BTD i Radia Koszalin, ale trzeba dobitnie zaznaczyć, że kluczowy wkład pracy wniósł w to dzieło Pałac pod wodzą energicznej Moniki Falkowskiej, swojej nowej dyrektorki.

Prezentacje młodych wokalistów w II etapie festiwalu oceniało jury w składzie: Anna Serafińska jako przewodnicząca (wokalistka jazzowa, profesor Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie), Krystyna Stańko (wokalistka jazzowa, profesor Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku), Piotr Kofta (pisarz i publicysta, z wykształcenia socjolog, syn Jonasza Kofty), Zdzisław Derebecki (wieloletni dyrektor BTD, aktor, przyjaciel festiwalu), Tomasz Bartos (właściciel firmy Mikrofonika, od lat również przyjaciel festiwalu).

Grand Prix zdobyła Joanna Wojtkiewicz z Bartoszyc, która odebrała również nagrodę specjalną firmy Mikrofonika „Głos, który ma coś do powiedzenia”. Pozostałe nagrody i wyróżnienia: I miejsce – Michalina Przybyłowska, Kalisz; II miejsce – Róża Jagoda Oracz, Warszawa; III miejsce – Urszula Zubek, Warszawa; wyróżnienie – Korneliusz Gorzelak; nagroda specjalna Sklepu Gram – Adam Borys, Gdańsk; nagroda specjalna Sklepu Swing – Mateusz Sawiel, Ozimek.

Podczas galowego koncertu zadowolenia z powrotu festiwalu nie krył Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta Koszalina: – „Reflektor” należy do najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku w naszym mieście. Dopełnia listę festiwali debiutów, z których słynie Koszalin – obok filmowego „Młodzi i film” oraz teatralnego mTeatru. Cieszy fakt dużego zainteresowania udziałem w nim młodych wokalistów z całej Polski. Jestem przekonany, że po bardzo udanej tegorocznej edycji, kolejna będzie jeszcze bogatsza i co najmniej na tym samym wysokim poziomie artystycznym.