DSC 7633 Ludzie

Drużyna nabiera rozpędu

Fot. Marcin Piotr Chyła

Niedawny (25 listopada br.) mecz piłki ręcznej drużyn E.Link Gwardia Koszalin i Tytani Wejherowo był nieprzeciętnym, pełnym emocji widowiskiem. Na przerwę gwardziści schodzili z trzema bramkami straty, ale na początku drugiej połowy przegrywali już siedmioma. Zanosiło się na pogrom. Ostatecznie wygrali jednak 39:37 w stylu, który mógł się podobać. Publiczność nagrodziła zawodników brawami na stojąco, bo wygrana z Tytanami, odwiecznym rywalem o awans do ligi centralnej, dała koszalinianom pozycję lidera tabeli rozgrywek i pokazała, że zespół w obecnym składzie ma duży potencjał.

W bieżącym sezonie zmienił się sponsor tytularny Gwardii – została nim spółka E.Link specjalizująca się w produkcji okien i drzwi. Andrzej Hondo, członek zarządu E.Link, komentuje: – Przez rok przyglądałem się sytuacji w klubie, zanim zdecydowaliśmy się (jako firma) na podjęcie rękawicy i wzięcie na siebie roli sponsora tytularnego. Przekonywałem kolegów z zarządu Gwardii, że wcale nie pieniądze są najważniejsze w drodze do sportowego sukcesu. Najpierw trzeba zbudować drużynę, prawdziwą, scementowaną wspólnym celem i wspólnym myśleniem. Trzeba wokół klubu gromadzić zaangażowanych ludzi, w tym sponsorów. No i oczywiście przekonać do siebie kibiców. Wtedy zaangażowane pieniądze przyniosą dobry skutek i pojawią się trwałe efekty. Dlatego o drużynie należy myśleć nie w kategoriach jednego sezonu a przynajmniej trzech. Myślę, że teraz wszyscy w ten sposób myślimy i podobnie widzimy potencjał zespołu. Mecz z Tytanami, kiedy nasi gracze potrafili w drugiej połowie meczu odrobić stratę siedmiu bramek i jeszcze wygrać dwiema, wskazuje na to, że rodzi się coś dobrego. Ta ekipa ma siłę i realną szansę na wejście po obecnym sezonie do rozgrywek wyższej rangi. Oczywiście docelowym zadaniem jest zakwalifikowanie się do Super Ligi. Byłby to powrót do najlepszych tradycji męskiej piłki ręcznej w Koszalinie.

Warto dodać, że drużyna E.Link Gwardia Koszalin dobrze radzi sobie również w Pucharze Polski. Jeśli 13 grudnia br. wygra kolejny mecz pucharowy, znajdzie się wśród 16 najlepszych drużyn w Polsce uczestniczących w tych rozgrywkach! W momencie, kiedy pisaliśmy te słowa, nie był jeszcze znany przeciwnik koszalinian. Przypomnijmy, że Puchar Polski polega na starciu drużyn w parach wynikających z losowania. Tak więc można trafić na drużynę z własnej ligi, ale również z Super Ligi. Gwardia ma szansę mieć za przeciwnika drużynę, z którą niedawno wygrała. Gdyby udało się wejść do 1/16 Pucharu Polski, byłby to największy sukces klubu w historii.

Tomasz Nowe, prezes zarządu klubu, mówi: – W tej chwili mamy drużynę, która nabiera rozpędu. Myślę, że to bardzo profesjonalna ekipa, tak jak profesjonalne jest prowadzenie klubu w ogóle. Ale najważniejszy fakt akceptacji, jaką okazują nam kibice. Przychodzą na kolejne mecze, bardzo je przeżywają. Pojawił się klimat, który ostatnio można było w Koszalinie poczuć w czasach sukcesów koszykarzy AZS Koszalin. My robimy wszystko, żeby nie zawieść kibiców. Wszystko to jest możliwe dzięki zaangażowaniu naszych sponsorów i partnerów. Dzięki nim mamy po prostu komfort pracy, a to jest bardzo ważne. Awans do ligi centralnej uważam za bardzo realny i taki jest nasz cel w tym sezonie. Później przyjdą kolejne wyzwania.

Klub Sportowy „Gwardia” – sekcja piłki ręcznej założona została w 1966 roku na bazie zawodników trenujących w MKS Znicz Koszalin. W latach 1967 – 1975 zespół seniorów występował w rozgrywkach II ligi terytorialnej – grupa poznańska. W sezonie 1975 – 1976 uzyskał awans do II ligi Państwowej. Od 1988 roku nastąpił dynamiczny rozwój klubu zakończony awansem do Ekstraklasy w roku 1993. W 1994 sekcja piłki ręcznej usamodzielniła się, tworząc „Klub Sportowy Piłki Ręcznej Gwardia Koszalin”.

Gwardia od lat stawia na rozwój zespołów młodzieżowych. Prezes Tomasz Nowe mówi: – Nasz klub współpracuje od lat ze Szkołą Podstawową nr 18 w Koszalinie, gdzie zorganizowane są klasy sportowe na poziomie od klasy czwartej do klasy ósmej. Podobną współpracę mamy ze Szkołą Podstawowa nr 17 w Koszalinie. Nasza Akademia jest skierowana przede wszystkim do dzieci, które chcą aktywnie spędzać czas, zdobyć umiejętności i sprawność fizyczną połączoną z elementami piłki ręcznej. Szkolenie opiera się na najnowszych metodach szkoleniowych wdrażanych z dobrym skutkiem we Francji.